Bitcoin $103,240.00 0.30%
Ethereum $2,347.15 6.08%
BNB $659.10 5.15%
Solana $170.89 5.05%
XRP $2.37 3.06%
Dogecoin $0.21 8.26%
Toncoin $3.31 2.35%
TRON $0.26 3.31%
Cardano $0.78 2.57%
Avalanche $23.73 6.49%
Shiba Inu $0.0000153 6.75%
Price data by CoinGecko

Биткойн миньорите изправени пред криза продават 40% от запасите си.

Биткойн миньор
Биткойн миньорСнимка: CryptoNovini.com

Според информация от сайта Cointelegraph, публично регистрираните биткойн миньори са продали повече от 40% от общото количество добити монети през месец Март 2025 година. Това представлява най-голямото месечно ликвидиране на биткойни от минни компании от Октомври 2024 г., което бележи рязък обрат в тенденцията за натрупване на криптовалутата след последния биткойн халвинг. Данните, анализирани от TheMinerMag, обхващат 19 публично търгувани минни компании и очертават нова пазарна реалност.

Съотношение между добити и ликвидирани биткойни.
Съотношение между добити и ликвидирани биткойни.Снимка: TheMinerMag

Макроикономически натиск влияе върху стратегиите за съхранение на биткойн

Тази засилена вълна на ликвидации на биткойн запаси се разгръща на фона на широко разпространена макроикономическа несигурност както на финансовите пазари, така и в бизнес сектора. Експертите от бранша интерпретират това като ясен сигнал, че компаниите продават своите BTC резерви, опитвайки се да компенсират липсата на финанси, породени от настоящия сложен икономически климат. През Март биткойнът отбеляза спад от 2.11% според данни на TradingView, което идва след още по-значителна корекция от 17.66% през Февруари.

Търговски конфликти и тяхното влияние върху индустрията

Минните компании продължават да се сблъскват с множество икономически предизвикателства, като разходите за всички аспекти на техния бизнес – от енергия до хардуер – се очаква да нараснат допълнително поради новите търговски тарифи. Кристиан Чепчар, главен маркетингов директор на Braiins, доставчик на услуги за добив на биткойн, наскоро сподели пред Cointelegraph, че пълното производство на хардуерни компоненти за добив на BTC в Съединените щати е практически невъзможно.

Новите тарифни политики, въведени от администрацията на президента Доналд Тръмп, ще засегнат всички звена по веригата на доставки, повишавайки цените на компонентите и бизнес услугите. Това неминуемо ще намали рентабилността на минните операции и ще постави под въпрос тяхната дългосрочна жизнеспособност на американския пазар.

Енергийните разходи като ключов фактор

Заплахите за налагане на данъци върху вноса на енергия внасят допълнителна доза несигурност за някои минни компании в САЩ. Разходите за електроенергия са от критично значение за определяне на печалбите в тази индустрия, а всяко тяхно увеличение директно влияе върху конкурентоспособността на американските оператори.

Изпълнителният директор на Hashlabs, Яран Мелеруд, предлага интересна гледна точка, според която по-високите разходи, породени от търговските напрежения, могат всъщност да облагодетелстват минните компании извън САЩ. Производителите и дистрибуторите на хардуер вероятно ще пренасочат оборудване, първоначално предназначено за американски клиенти, към други юрисдикции при по-изгодни ценови условия.

Бъдещето на биткойн добива в САЩ под въпрос

В своя профил в социалната мрежа Х, Мелеруд написа:

"Вносът на машини в САЩ сега ще струва поне 24% повече в сравнение с държави без тарифи като Финландия."
Публикация на Мелеруд относно цените за внос на биткойн машини в САЩ.
Публикация на Мелеруд относно цените за внос на биткойн машини в САЩ.Снимка: Jaran Mellerud/X.com

Според неговия анализ, добивът на биткойн в САЩ може да стане икономически неизгоден, ако 24-процентовите тарифи върху компонентите за добив бъдат напълно приложени.

В заключителната си прогноза, Мелеруд предвижда, че американските компании за добив на биткойн постепенно ще загубят пазарен дял в резултат на новите търговски политики. Това би могло да доведе до значително преструктуриране на глобалната карта на биткойн добива, с потенциално преместване на мощности към региони с по-благоприятни регулаторни и икономически условия.

Въпреки предизвикателствата, индустрията продължава да се адаптира към динамичната среда, като много компании преосмислят своите бизнес модели и инвестиционни стратегии в търсене на устойчивост в един все по-несигурен глобален икономически контекст.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙