Bitcoin $103,519.00 0.48%
Ethereum $2,549.18 1.60%
BNB $653.62 -2.04%
Solana $173.90 -1.43%
XRP $2.53 -1.07%
Dogecoin $0.23 -2.82%
Toncoin $3.27 -4.98%
TRON $0.27 -3.01%
Cardano $0.80 -2.43%
Avalanche $24.67 -0.63%
Shiba Inu $0.0000156 -3.46%
Price data by CoinGecko

Бутанската рецепта за икономически успех чрез биткойн добив показва нов път

Хималайските върхове на Бутан.
Хималайските върхове на Бутан.Снимка: CryptoNovini.com

В първия си етап на развитие като криптовалутна сила, Бутан постига впечатляващи резултати, които вече се превръщат в модел за подражание от други развиващи се икономики. Според информация от сайта blockchainlab, хималайската държава е успяла да натрупа биткойн резерви на стойност приблизително 780 милиона долара, което представлява забележителните 26,7% от нейния брутен вътрешен продукт, възлизащ на 2,8 милиарда долара.

Крипто активи на Бутан.
Крипто активи на Бутан.Снимка: Arkham

Уникалната стратегия на Бутан за криптовалутно богатство

За разлика от много други държави, които все още се лутат в опитите си да регулират криптовалутите, Бутан избра активен подход - да добива биткойни вместо да ги купува. Почти всичките 13 000 биткойна в притежание на страната са резултат от добивна дейност, което демонстрира изключително изобретателен начин за придобиване на дигитално богатство с ограничени ресурси. Това постижение изглежда още по-впечатляващо, когато се отбележи, че дори и икономически по-развити държави не са успели да приложат подобна стратегия.

Бутан се възползва от своето географско предимство - разположен между хималайските планини, той разполага с изобилие от хидроенергийни ресурси, които осигуряват евтина електроенергия. Точно този фактор е ключов за ефективния добив на биткойни, който изисква значителни енергийни ресурси.

Кралско управление на дигиталното богатство

Интересен аспект на бутанската криптовалутна стратегия е, че целият портфейл от биткойни се управлява от името на монарха - Друк Гялпо Джигме Кхесар Намгял Уангчук. Това централизирано управление позволява стратегически подход към използването на този значителен финансов ресурс.

Размерът на биткойн резервите на Бутан от 780 милиона долара придобива още по-голямо значение, когато се сравни с националния БВП от 2,8 милиарда долара. Тази пропорция превръща малката хималайска държава в един от най-активните държавни инвеститори в криптовалути спрямо размера на икономиката си.

Дългосрочните ползи от криптовалутната стратегия

Резерв от биткойни, представляващ 26,7% от БВП, предоставя на страната значителна финансова подкрепа. Като се има предвид бързото повишаване на стойността на биткойна, което значително надвишава традиционната инфлация, продължаващото притежание на тези дигитални активи може да помогне на Бутан да подобри икономическото си положение с ускорени темпове.

Само чрез запазване на сегашните си запаси от биткойни, Бутан може да изгради финансов щит срещу потенциални икономически кризи в бъдеще. Подобен подход вече се наблюдава в страни като Ел Салвадор, която също натрупва биткойни и в моментапритежава криптовалути на стойност около 550 милиона долара.

Възможности за монетизация без продажба

Бутан има няколко стратегически опции за извличане на полза от своите биткойн резерви, без да се налага да ги продава. Първата опция е да отдава криптовалутите под наем срещу лихва, генерирайки пасивен доход от иначе неизползвани активи. Втората възможност е да използва биткойните като обезпечение за набиране на средства, които могат да бъдат вложени в стимулиране на вътрешната икономическа активност.

Примерът на Ел Салвадор, който се нуждае от заем от 1,4 милиарда долара от МВФ за период от 40 години, показва как държава може да използва своите криптовалутни резерви като алтернативен източник на финансиране или обезпечение за заеми от други източници.

Бутанският модел за икономическо развитие чрез биткойн добив демонстрира как по-малките държави могат да използват иновативни подходи за подобряване на своята финансова устойчивост. Докато много страни все още се борят с регулацията на криптовалутите, Бутан показва, че предприемането на активни действия може да бъде значително по-доходоносно от безкрайните законодателни обсъждания.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙