Citrea набра 14 милиона долара и ще направи Биткойн програмируем актив
Много анализатори и професионалисти в крипто средите са на мнение, че блокчейна на биткойн няма много функционалности и по-точно, че върху него не могат да бъдат създавани приложения. Целта на компанията Citrea е да промени това като за целта успяха да наберат финансиране от 14 милиона долара в рунд от Серия А. Най-големия участник в него беше бившия изпълнителен директор на PayPal Питър Тийл.
Citrea се занимава с биткойн ролъпи (rollups), което представлява технология за мащабиране, чрез която могат да бъдат обработвани множество транзакции извън основния блокчейн на биткойн и същевременно запазва неговата сигурност и децентрализация. Ролъпите събират („навиват“) множество транзакции и ги обединяват в една единствена транзакция, която се записва на основния блокчейн. Това води до намаляване на таксите и натоварването на мрежата.
Ако Citrea успее в своето начинание, то тя ще превърне блокчейна на биткойн в платформа за умни договори (smart contracts), като използва технологията на доказателства с нулево знание и така биткойн ще стане програмируем актив. Според служителите на фирмата, ако това не бъде направено, то съществуването на блокчейна на биткойн е застрашено.
Citrea успя да набере почти три милиона долара първоначално финансиране през месец Февруари тази година. Рундът беше воден от Galaxy Ventures, която инвестира в Chainway Labs, която разработва Citrea. Сегашния рунд беше воден от Founders Fund на Питър Тийл, като в него се включиха Ерик Ворхийс и Балажи Сриинивасан. Модела, който Citrea използва е BitVM, който дава възможност за създаването на умни договори, подобно на тези на блокчейна Етериум.
Тъй като Citrea е съвместим с Етериум Виртуалната Машина (Ethereum Virtual Machine – EVM), то всички приложения написани за етериум ще могат да бъдат внедрени без да се налагат никакви промени.
Проектът се опитва да добави нова функционалност на блокчейна на биткойн, което ще му позволи да изпълнява умни договори, като за целта се използват доказателства с нулево значение (Zero-Knowledge). По този начин данните могат да бъдат трансферирани по сигурен начин между две страни, посредством възможност за показване на знание, без реално да се разкриват данните и без да е необходимо доказващия и проверяващия да си взаимодействат.
Технологията ZK може да позволи на блокчейна на биткойн да изпълнява различни приложения и така ще увеличи своята функционалност. До момента биткойн се използва главно като крипто актив, който има ролята на цифрово злато, което съхранява стойността на инвестицията. Citrea е на мнение, че ако най-популярната криптовалута в света не предостави други функционалности, то потребителите ще почнат все повече да използват външни мрежи и посредници за осигуряване на мащабируемост и така биткойн ще бъде изоставен. Пример за това са децентрализираните финанси, които все повече набират популярност и, ако проблемите на биткойн, свързани с неговата скалируемост не бъдат решени, то неговата мрежа ще стане излишна.