Bitcoin $88,214.00 1.09%
Ethereum $1,578.93 -3.61%
BNB $599.18 -0.23%
Solana $139.38 -0.12%
XRP $2.08 -1.37%
Dogecoin $0.16 0.15%
Toncoin $2.92 -3.27%
TRON $0.25 0.51%
Cardano $0.62 -2.26%
Avalanche $19.88 -0.64%
Shiba Inu $0.0000124 -1.38%
Price data by CoinGecko

Намаляващата трудност при добива на Биткойн отразява спада в цените

Биткойн машини
Биткойн машини

В последните седмици се наблюдава интересен феномен в света на криптовалутите - добивът на Биткойн стана по-лесен на фона на спада в цените на дигиталните активи. Според специалистите обаче, тази тенденция най-вероятно няма да продължи дълго.

Данните от blockchain.com показват, че в Неделя мрежовата трудност на Биткойн е спаднала от над 113 трилиона до 110,56 трилиона.

Трудността на биткойн мрежата в момента

Това намаление съвпада с рязкото понижение в цената на най-популярната криптовалута. В Сряда следобед, Биткойн се търгуваше под 83 000 долара за първи път от началото на Ноември.

Защо намалява трудността при добива?

Намаляването на трудността при добива по време на мечи пазари е типично явление. Когато цените падат и търсенето на активи намалява, някои компании могат да намалят своя капацитет за копаене, като изключат устройства с цел икономия на електроенергия. Последният спад съвпада и с изключително студена зимна вълна в много части на САЩ, която е повишила цените на енергията.

Когато пазарите процъфтяват, мрежата за добив расте, което увеличава трудността. През 16-годишната история на Биткойн, трудността е нараствала постоянно, тъй като разширяващата се мрежа изисква все повече изчислителна мощност и енергия. Този показател е важен, тъй като увеличенията сигнализират, че мрежата става все по-сигурна.

Ник Хансен, главен изпълнителен директор и съосновател на минния пул Luxor сподели:

"Енергията в САЩ е повишена поради зимните условия. Има повече търсене на енергия, което повишава цените на минните операции."

Той добави, че "комбинацията от по-високи общи енергийни разходи, заедно с общия спад в цената" кара някои минни операции да съкратят дейността си повече от обичайното.

Реакция на миньорите

Къртис Харис, старши директор на растежа в доставчика на услуги за добив Compass Mining, заяви, че последното

"леко отстъпление може да сигнализира за пренастройка, докато миньорите се адаптират, управлявайки енергийните разходи, инфраструктурните ограничения и по-бавното стартиране на хардуер от следващо поколение."

Трудността при добив достигна нови върхове през Януари, когато Биткойн постави нов рекорд в цената над 108 000 долара.

Миньорите, големи индустриални групи от компютри, които получават награди в BTC за обработка на транзакции в блокчейна, често са доволни от кратки намаления в трудността, тъй като операциите стават по-лесни и по-печеливши. Проблемът е, че цената на BTC е паднала рязко, каза Ро Широле, главен бизнес директор в BlockMetrix.

Той каза:

"Свиването на мрежата им помага на миньорите, но спадът в цената изпревари процента на свиване на мрежата."

Какво предстои за мрежата на Биткойн?

Трудността при добива на Биткойн се коригира след всеки обработени 2,016 блока. Това се случва средно на всеки две седмици. Трудност от 110,56 трилиона означава, че сега е 110,56 трилиона пъти по-трудно да се копае активът, отколкото когато първият блок е бил добит през 2009 г.

Въпреки това, според Скот Норис, главен изпълнителен директор на независимия Биткойн миньор Optiminer, последният спад в трудността вероятно няма да продължи дълго. Той отбеляза, че северноамериканските операции се разширяват и че мрежата ще нарасне в резултат на това.

Норис сподели:

"Миньорите могат да се насладят на намалението за момента, но скоро предстои увеличение."

Тази динамика в трудността при добива на Биткойн подчертава сложната взаимовръзка между цената на криптовалутата, енергийните разходи и конкуренцията между миньорите. Въпреки временния спад, дългосрочната тенденция продължава да сочи към увеличаване на трудността, което от своя страна допринася за сигурността и стабилността на мрежата на Биткойн.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙