Помплиано разкрива защо финансовите данни на САЩ подвеждат анализатори

Според информация, публикувана на сайта Cointelegraph, биткойн ентусиастите изглежда са били първите, които са разбрали, че икономическите данни на Съединените американски щати съдържат неточности. Това твърдение идва от известния крипто експерт Антъни Помплиано, който отбелязва, че биткойн поддръжниците не само са открили тези несъответствия, но и са намерили начин да се възползват финансово от тях.
В разгара на нарастващата икономическа несигурност и притесненията, свързани с митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, Помплиано поставя под въпрос достоверността на официалните правителствени данни относно инфлацията, заетостта и брутния вътрешен продукт на страната. Според него, рано или късно всички останали ще осъзнаят, че тези данни не отразяват действителността.
Дори висши правителствени служители се съмняват в данните
Позовавайки се на публикация в LinkedIn от 20 Март, Помплиано цитира изявление на американския министър на финансите Скот Бесент, който в подкаста All-In споделя, че самият той не вярва на официалните икономически показатели. Бесент препоръчва да се обръща повече внимание на това, което хората споделят, вместо да се следват сляпо правителствените доклади.

Загрижеността относно надеждността на икономическите статистики на САЩ не е нещо ново. Доклад от Юли 2024 г. подчертава нуждата от нови методи за събиране и анализ на икономически данни, които да гарантират достоверността на правителствените статистики.
Биткойн като алтернатива на долара
На фона на продължаващите опасения относно протекционистичните мерки на администрацията на Тръмп, някои анализатори в крипто индустрията изразяват мнение, че биткойн може да се окаже по-стабилен в дългосрочен план в сравнение с щатския долар.
Джеф Паркс, ръководител на стратегиите в Bitwise Invest, заяви на 9 Април, че вероятността биткойн да надживее долара през нашия живот става все по-голяма. Междувременно, през последните пет дни индексът на щатския долар (DXY) отбеляза спад от 3,19%, достигайки ниво от 99,783 според данни от TradingView.

Интересно е, че докато много анализатори от Уолстрийт прогнозираха, че митата, наложени от Тръмп, ще укрепят долара, реалността се оказва различна. Това кара Помплиано да заключи, че "основният финансов разговор се е превърнал в интелектуален провал", в който мнозинството повтаря неинформирани мнения, базирани на погрешни данни.
Биткойн демонстрира независимост от традиционните пазари
Забележително е, че анализаторите отчитат разделяне между представянето на биткойн и традиционните финансови пазари. На 4 Април, докато фондовите пазари претърпяха значителен спад поради несигурността около митата, биткойн не последва същата тенденция, както би могло да се очаква.
Исторически погледнато, по време на периоди на макроикономическа нестабилност, биткойн и другите криптовалути обикновено са по-волатилни от фондовия пазар. Въпреки това, на 4 Април, докато американските фондови пазари се сриваха, биткойн всъщност се покачи до 84 720 долара, задържайки се стабилно над нивото от 82 000 долара, което е необичайно поведение спрямо досегашните модели.
Артър Хейс, бивш изпълнителен директор на платформата BitMEX, споделя, че биткойн може да навлезе в т.нар. "режим само нагоре". Това би се случило на фона на задълбочаващата се криза на пазара на американски облигации, която потенциално отблъсква инвеститорите от традиционните "сигурни пристанища" към алтернативни средства за съхранение на стойност, каквато е първата криптовалута.
В заключение, все повече експерти от финансовия и криптовалутния сектор поставят под въпрос достоверността на официалните икономически показатели и търсят алтернативни подходи за интерпретиране на икономическата реалност. Биткойн общността изглежда е сред първите, които са идентифицирали тези проблеми и са разработили стратегии за адаптация към променящата се икономическа среда.