Bitcoin $84,737.00 0.07%
Ethereum $1,675.89 3.63%
BNB $591.38 0.07%
Solana $133.73 2.23%
XRP $2.15 -2.99%
Dogecoin $0.17 -0.95%
Toncoin $2.86 -1.64%
TRON $0.26 4.74%
Cardano $0.65 -1.63%
Avalanche $20.41 1.29%
Shiba Inu $0.0000123 -0.70%
Price data by CoinGecko

Португалска инвестиционна банка блокира преводи към крипто борси

Биткойн
Биткойн

Banco de Investimentos Globais (BiG), една от водещите финансови институции в Португалия с активи под управление от близо 7 милиарда евро, предприе решителна стъпка срещу криптовалутния сектор, като започна да блокира преводи в евро към крипто платформи. Това развитие беше разкрито първоначално от Хосе Мария Маседо, съосновател на Delphi Labs, и бележи значителна промяна в отношението на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

Решението на португалската банка е обосновано с необходимостта от съответствие с насоките на ключови европейски финансови регулатори - Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската банкова агенция (EBA) и Банката на Португалия. Банката изтъква като основни причини за своето решение спазването на законодателството срещу прането на пари и противодействието на финансирането на тероризма.

Интересен аспект на ситуацията е, че BiG изглежда е единствената португалска банка, предприела такива рестриктивни мерки. За сравнение, най-голямата банка в страната - Caixa Geral de Depósitos, продължава да обработва нормално преводите към крипто платформи, което показва липсата на единен подход в банковия сектор.

Тази ситуация се развива на фона на противоречиви сигнали от европейските финансови институции. От една страна, икономистът от ЕЦБ Юрген Шааф последователно критикува криптовалутите, особено Биткойн, като в началото на миналата година публикува документ, подчертаващ волатилността на криптовалутата и потенциалните екологични проблеми. Неговите прогнози обаче се оказаха неточни, тъй като той определи покачването на цената на Биткойн над 50 000 долара като временно явление, но оттогава цената на криптовалутата е нараснала с още 100%.

От друга страна, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, Пиеро Чиполоне, наскоро призова за по-отворен подход към дигиталните активи и технологията на разпределените регистри (DLT), виждайки в тях потенциално решение за фрагментацията на европейските капиталови пазари.

Това противоречие в позициите на висши представители на европейските финансови институции отразява по-широкия дебат относно ролята на криптовалутите в съвременната финансова система. Докато някои виждат в тях заплаха за финансовата стабилност и инструмент за незаконни дейности, други разпознават потенциала им за модернизиране на финансовите пазари и увеличаване на тяхната ефективност.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙