Прогноза на Артър Хейс за Биткойн и възходът на Солана на фона на тарифите

В началото на седмицата криптовалутният пазар показа силен възходящ тренд, воден от флагмана Биткойн, който премина психологическата граница от $87 000. На този фон, известният крипто експерт Артър Хейс направи смела прогноза, предвиждайки, че Биткойн първо ще достигне $110 000, преди да се върне към нивата от $76 500.

Артър Хейс и неговата бича прогноза за Биткойн
Според публикация на Хейс в социалната мрежа X, основният катализатор за очакваното рали ще бъде преминаването на Федералния резерв от политика на количествено затягане към количествено облекчаване на държавните ценни книжа. Експертът подчертава, че наложените от администрацията на Тръмп тарифи нямат съществено значение за криптопазара, тъй като според него инфлацията е преходно явление – позовавайки се на думите на председателя на Фед, Джером Пауъл.
В деня на прогнозата, Биткойн отбеляза ръст от 1.9%, достигайки $87 716, а общата капитализация на световния криптопазар нарасна до внушителните $2,98 трилиона, с увеличение от над 1.8% за 24 часа според данните от CoinGecko. Тази позитивна тенденция се разпростря и върху другите основни криптовалути – Етериум добави 4% към стойността си, търгувайки се на $2094, а XRP, Cardano и Dogecoin също отбелязаха значителни повишения.
Обемът на търговия показа същата възходяща тенденция – пазарната капитализация на Биткойн се увеличи до $1,74 трилиона, с доминация от 58,5% на общия пазар. Впечатляващ е и 24-часовият обем на Биткойн, който нарасна с 93%, достигайки $21,5 милиарда. Преводите на стабилни монети за същия период възлязоха на близо $58 милиарда, което представлява около 95% от цялата криптотърговия.
Солана привлича значителен институционален интерес
Паралелно с ралито на Биткойн, Солана също бележи забележителен напредък. Цената на SOL се повиши с 6.9% в рамките на 24 часа, търгувайки се над $140. Това се случва на фона на значителен приток на над $70 милиона в активи, прехвърлени от блокчейна на Етериум към Солана.
Ончейн метриките на Солана демонстрират впечатляващо увеличение на трафика. Данните от DeFiLlama показват, че общата заключена стойност в мрежата на Солана достигна 7,21 милиарда долара. Броят на портфейлите, държащи SOL, също отбелязва нов рекорд, достигайки над 11 милиона.
Особено показателни са данните за седмичните активни адреси на Солана, които достигнаха 17 милиона, което значително надминава 1,8-те милиона активни адреси на Етериум за същия период. Активността на борсите също подкрепя положителната тенденция – балансите на SOL портфейлите в Binance бележат рязко увеличение през последната седмица след продължителен период на разпродажби.
Допълнителен тласък за Солана дойде от институционалния сектор. На 21 Март Volatility Shares пуснаха два фючърсни ETF-а на Солана (SOLZ и SOLT) на Nasdaq. Преди това инвестиционните гиганти Franklin Templeton и VanEck подадоха заявления за спот ETF-и на Солана, сигнализирайки нарастващ интерес от големите играчи във финансовия сектор.
Влиянието на тарифната политика на Тръмп върху криптопазара
Тарифната политика на президента Доналд Тръмп също оказва влияние върху динамиката на криптопазара. В последните си изявления от Овалния кабинет, Тръмп намекна за възможна гъвкавост в прилагането на тарифите, споменавайки:
"Хората идват при мен и говорят за тарифите, и много хора ме питат дали могат да получат изключения. И щом направиш това за един, трябва да го направиш за всички."
Тръмп подчерта, че няма промяна в основната му политика, но добави:
"Но думата гъвкавост е важна дума... понякога става въпрос за гъвкавост. Така че ще има гъвкавост, но основно става въпрос за реципрочност."
Въпреки тези изявления, остава неясно какви точно критерии ще определят "реципрочността" и кои държави биха могли да получат изключения. Пълна яснота по въпроса може да не настъпи до 2 Април – датата, на която тарифите са планирани да влязат в сила.
Пазарите реагираха на тези изявления с повишаване на доходността на американските държавни облигации. Доходността на 10-годишните ценни книжа се повиши с повече от четири базисни пункта до 4,3%, а доходността на 2-годишните нарасна с около 3,9%. Това движение предполага, че пазарите се адаптират към по-ниски очаквания за пълномащабна търговска война, което косвено подкрепя и позитивната тенденция на криптопазара.
Очаквани икономически данни и потенциалното им влияние
Инвеститорите в криптовалути следят с интерес и поредицата от икономически данни, които предстои да бъдат публикувани през седмицата. Докладът за PMI ще предостави информация за състоянието на секторите на производството, услугите и строителството в американската икономика.
Във Вторник се очакват данни за продажбите на нови жилища, които ще дадат представа за силата на жилищния сектор. В Четвъртък вниманието ще бъде насочено към първоначалните молби за безработица, индикатор за състоянието на пазара на труда.
Най-значимият поток от данни обаче се очаква в Петък с публикуването на индекса на личните потребителски разходи (PCE), който Федералният резерв използва като основен измерител на инфлацията. Тези данни вероятно ще бъдат ключов фактор за бъдещите решения на Фед относно лихвените проценти, които от своя страна биха могли да окажат съществено влияние върху криптопазара.
В заключение, комбинацията от технически и фундаментални фактори, включително новите институционални инвестиции, гъвкавостта в тарифната политика на Тръмп и очакванията за промяна в монетарната политика на Федералния резерв, създават благоприятна среда за продължаване на възходящия тренд в сектора на криптовалутите, подкрепяйки оптимистичната прогноза на Артър Хейс за достигане на $110 000 от Биткойн.