Русия ще забрани добива на Биткойн в някои райони
Поради недостатъчни електрически мощности, Русия най-вероятно ще прибегне към забрана на добива на биткойн в определени области на страната. Това обяви днес, заместник министъра на енергетиката на Руската Федерация Евгений Грабчак.
„Ако кажем, че копаенето е предшественик на дигитализацията, то скоро копаенето ще бъде забранено на държавно ниво в някои региони. Всякакъв (добив),“ каза той по време на ежегодния технологичен форум за иновации и цифрово развитие.
Обяснението на Грабчак е, че има недостиг на електричество в някои района на Русия и добави „Например, вече имаме зони с недостиг - Далечният Изток, югозападната част на Сибир, Югът. Там не можем да предоставим големи мощности на никого в дългосрочен план до 2030 г.“.
Президентът на Русия Владимир Путин, вече подписа закон, с който ще се регулира циркулацията на цифровите валути. Този закон влиза в сила на 1-ви Ноември и с негова помощ правителството ще може да налага забрана за добив на криптовалути в определени райони. В него са описани процедурите и случаите, в които могат да бъдат приложени подобни забрани.
Тъй като в Русия има райони, в които няма изградена добра инфраструктура, то там не е желателно да има дейности свързани с добив на криптовалути, тъй като те са доста енергоемки. Целта на руското правителство е първо да се осигури достатъчно електроенергия за основните нужди на жителите на районите с оскъдно количество на електричество. За сега все още не са обявени районите, в които добива на криптовалути ще бъде забранен.
През лятото на тази година беше подписан закон от президента на страната, с който въпреки че копаенето на криптовалути се разрешава, то фирмите които искат да се занимават с такъв вид дейност ще трябва да се регистрират, а физическите лица ще трябва да спазват наложения лимит за ползване на електричество.
Добива на криптовалути извършван от фирми или физически лица, които участват в така наречените сдружения за добив (mining pools), които позволяват на цели групи да участват заедно в добива, също може да бъде забранен. Причината отново е необходимостта от голямо количество електроенергия, което от своя страна води до недостиг и чести промени в нейната цена.