САЩ регулират емисиите от добива на биткойн и изкуствения интелект

Според сайта BeInCrypto, Американски сенатори внесоха нов законопроект, който цели значително ограничаване на въглеродните емисии от големи технологични операции. Законът за чист облак от 2025 г., представен от сенаторите Шелдън Уайтхаус и Джон Фетърман, е насочен конкретно към енергоемките дейности като добив на криптовалути и центрове за данни с изкуствен интелект. Това законодателно предложение идва в момент, когато индустрията за добив на биткойни все повече се стреми да използва възобновяеми енергийни източници.
Основни разпоредби на законопроекта
Според новия законопроект, Агенцията за опазване на околната среда (EPA) ще получи правомощия да определя годишни стандарти за въглеродните емисии за всички съоръжения с инсталирана ИТ мощност, надвишаваща 100 киловата. Тези стандарти не са статични - те ще стават все по-строги всяка година, като лимитите за емисии ще се намаляват с 11% годишно, което ще принуди компаниите да търсят по-чисти енергийни решения.
Законопроектът предвижда сериозни финансови последствия за нарушителите. Компаниите, които надхвърлят определените лимити, ще бъдат задължени да плащат начална такса от 20 долара за всеки тон еквивалент на въглероден диоксид, който надвишава разрешеното количество. Тази такса не е фиксирана - тя ще се увеличава ежегодно, като ще се коригира спрямо инфлацията и ще се добавят допълнителни 10 долара за тон. Освен това, законодателството налага стриктни методи за отчитане, които обхващат не само преките, но и косвените емисии, генерирани от използването на електрическата мрежа.
Причини за законодателната инициатива
Законодателите обосновават необходимостта от този закон с данни, показващи, че добивът на криптовалути и дейностите, свързани с изкуствен интелект, увеличават търсенето на електроенергия с безпрецедентно темпо. Според тях, настоящите чисти енергийни източници просто не могат да отговорят на бързо нарастващото търсене, особено от страна на операциите за добив на биткойни.
Статистическите данни, цитирани от законодателите, са наистина впечатляващи - само центровете за данни в момента консумират около 4% от цялата електроенергия в САЩ. Още по-обезпокоително е, че според прогнозите, това потребление би могло да нарасне до 12% до 2028 г. Ситуацията е толкова сериозна, че някои енергийни компании дори рестартират стари въглищни електроцентрали, за да отговорят на търсенето, което директно противоречи на климатичните цели на страната.
Финансови последици и компенсации
Сенатор Уайтхаус подчертава, че нарастващото търсене на електроенергия оказва натиск върху цените, които плащат обикновените потребители. Според него, законопроектът ще насърчи технологичните гиганти да инвестират повече в чиста енергия, което в крайна сметка ще подпомогне целта на САЩ да постигне нулеви нетни емисии през следващото десетилетие.
Той заяви:
"Добрата новина е, че не трябва да избираме между това да бъдем световни лидери в изкуствения интелект и лидери в климатичната безопасност. Големите технологични компании и фирмите за изкуствен интелект разполагат с достатъчно ресурси, за да финансират разработването на нови източници на чиста енергия, вместо да претоварват местните електрически мрежи и да допринасят за замърсяването с изкопаеми горива."
Законът също така предвижда социална защита - 25% от приходите, събрани от санкциите за превишаване на емисиите, да бъдат използвани за компенсиране на разходите за енергия на домакинства с ниски доходи. Останалата част от средствата ще бъде насочена към финансиране на грантове за проекти, свързани с дългосрочно съхранение и производство на чиста енергия.
Позитивни промени в индустрията
Интересно е, че този законопроект идва в момент, когато криптоиндустрията вече показва признаци на преход към по-екологични практики. Според скорошен доклад на MiCA Crypto Alliance, възобновяемата енергия вече захранва около 41% от операциите за добив на биткойни до края на 2024 г., което е значително увеличение спрямо скромните 20% през 2011 г.

Прогнозите в доклада са обнадеждаващи - ако този темп на преход към възобновяеми източници се запази, до 2030 г. над 70% от дейностите по добив на криптовалути биха могли да бъдат захранвани от чисти енергийни източници. Този преход се стимулира от няколко фактора - икономическата ефективност на възобновяемите източници, развиващите се политики и по-широкия глобален стремеж към устойчиви практики.