Bitcoin $94,274.00 0.30%
Ethereum $1,796.14 -0.18%
BNB $604.72 0.92%
Solana $149.82 2.31%
XRP $2.27 4.75%
Dogecoin $0.18 0.68%
Toncoin $3.28 -0.00%
TRON $0.25 -2.31%
Cardano $0.71 2.63%
Avalanche $21.93 -1.12%
Shiba Inu $0.0000136 -0.36%
Price data by CoinGecko

Сирия обмисля легализиране на биткойн и дигитализация на местната валута

Биткойн и знамето на Сирия
Биткойн и знамето на Сирия

Временното правителство на Сирия разглежда предложение за легализиране на биткойн и дигитализация на сирийската лира в опит да стабилизира разрушената икономика на страната и да привлече глобални инвестиции. Планът, разработен от Сирийския център за икономически изследвания (SCER), очертава как приемането на криптовалути би могло да помогне на страната да се възстанови след падането на режима на Асад.

Според Световната банка, икономиката на Сирия се е свила с над 60% от 2010 година насам, а десетилетията на война и лошото икономическо управление са довели страната до разруха. Сирийската лира е претърпяла драстичен спад в стойността си, а инфлацията е подкопала общественото доверие в традиционното банкиране.

За справяне с тези предизвикателства, Сирийския център за икономически изследвания предлага многостранен подход, включващ легализиране на биткойн за търговия, добив и финансови транзакции. Предложението включва и дигитализация на сирийската лира чрез блокчейн технология, като валутата ще бъде обезпечена с активи като злато, щатски долари и биткойн. Центърът препоръчва също употребата на неизползвани енергийни ресурси за добив на биткойн, като същевременно се гарантира екологична устойчивост и се избягват монополи.

Криптовалутите вече са придобили популярност в Сирия, макар и по противоречиви начини. Групировки като Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) са използвали биткойн за финансиране на своите операции. Въпреки че планът на SCER цели легитимиране и регулиране на използването на криптовалути, остават притеснения относно потенциалната злоупотреба с дигитални валути от подобни групи.

Легализирането на биткойн би могло да донесе множество предимства за Сирия. То би отворило вратата за международни инвестиции и партньорства, подобно на случая с Ел Салвадор, предлагайки така необходимия икономически тласък. Това би улеснило и паричните преводи, които са жизненоважни за милиони сирийци, разчитащи на средства, изпратени от чужбина.

Децентрализираната природа на биткойн би могла да помогне на Сирия да заобиколи международните санкции, които дълго време ограничават достъпа ѝ до глобалната финансова система. Тази стратегия наподобява подходите, предприети от страни като Русия, Северна Корея и Иран.

Въпреки потенциала си, предложението се сблъсква със значителни препятствия. Прозрачността на блокчейн технологията би могла да намали някои рискове чрез проследимост на транзакциите, но също така създава регулаторни предизвикателства. Заобикалянето на традиционните банкови системи може да предложи краткосрочно облекчение, но рискува да задълбочи международната изолация на Сирия.

Изграждането на инфраструктура за дигитална икономика ще изисква значителни инвестиции и време. Допълнително предизвикателство представляват геополитическите сложности, като икономическото възстановяване на Сирия вероятно ще включва регионални играчи като Русия, Иран и Турция. Въпреки това, амбициозното предложение на SCER би могло да извади Сирия от икономическото отчаяние и, ако бъде успешно изпълнено, да трансформира финансовото състояние на нацията.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙