
Законът GENIUS и трансфер на кит разклащат пазара на криптовалути

Криптовалутният пазар преживява интересни моменти след събуждането на биткойн кит от ерата на Сатоши и трансфера на активи на стойност 9,6 милиарда долара. Тази информация, публикувана на сайта Cointelegraph, предизвика множество анализи и прогнози сред експертите в индустрията, особено на фона на наскоро приетия Закон GENIUS в САЩ, целящ регулиране на стабилните монети.
След 14-годишна неактивност, значим инвеститор от ранните дни на биткойн премести криптоактиви на стойност 9,6 милиарда долара, придобити още през Април и Май 2011 година. Това движение на такова огромно количество биткойни предизвика опасения за потенциална пазарна корекция, въпреки положителните законодателни промени в САЩ.
Разделени мнения сред експертите
Финансовият анализатор и главен изпълнителен директор на WhaleWire, Джейкъб Кинг, изразява сериозни опасения относно бъдещето на биткойн.

Според него, решението на кита да премести своите активи може да е пряко свързано със Закона за насърчаване и установяване на национална иновация за стабилни монети в САЩ (GENIUS Act). Кинг смята, че новите изисквания за одит на стабилните монети ще разкрият проблеми, като в своя публикация от Петък дори нарича биткойн "най-големия балон и измама във финансовата история", поддържан от "фалшиви пари, напечатани от нищото".
От друга страна, Каталин Тишаузер, ръководител на инвестиционните изследвания в банката за цифрови активи Sygnum, има по-оптимистична гледна точка. Той вижда в Закона GENIUS позитивна стъпка, която предоставя "ясни регулаторни рамки и пътища за съответствие" и признава стабилните монети като легитимни инструменти за разплащане.
Мотиви за продажбата
Николай Сьондергаард, изследователски анализатор в платформата за крипто разузнаване Nansen, предполага, че продажбата може да не е свързана с опасения от регулацията. Според него, китовете, държали биткойни дълго време, може просто да желаят да реализират печалба след достигане на "невероятни нива на богатство".
И наистина, китът от ерата на Сатоши е постигнал забележителна възвръщаемост от над 2,4 милиона процента за 14 години, след като е закупил биткойните си през 2011 година, когато цената е била под 30 долара. Логично е в даден момент инвеститорът да реши да материализира част от тази печалба.
Настроения на пазара
Въпреки големия трансфер, спот биткойн борсово търгуваните фондове в САЩ продължават да привличат инвестиции. Данните от Farside Investors показват, че в Четвъртък са отбелязани нетни положителни притоци на стойност над 522 милиона долара, което е единадесетият пореден ден с положителен баланс.

Анализът на данните от Nansen показва смесени настроения на пазара. Индикаторите за страх и алчност са на ниво 73, което говори за известна алчност, но анализаторите смятат, че много инвеститори все още не са напълно ангажирани и очакват възможни пазарни сътресения.

Законодателни промени в САЩ
Американският Сенат наскоро одобри три ключови законопроекта, свързани с криптовалутите, включително Закона GENIUS, с гласуване 308 срещу 122. Тези законодателни промени целят да изяснят регулацията на цифровите активи и да създадат по-стабилна рамка за развитие на индустрията.

Въпреки че някои експерти виждат в новите регулации заплаха, други ги приветстват като необходима стъпка към узряването на пазара. Ясните правила могат да насърчат институционалните инвеститори и да донесат допълнителна легитимност на криптовалутния сектор.
Независимо от разделените мнения, сегашната ситуация ясно показва, че криптовалутният пазар продължава да привлича значително внимание както от индивидуални, така и от институционални инвеститори. Бъдещето ще покаже дали опасенията за корекция ще се материализират, или пазарът ще продължи своя възходящ тренд въпреки движенията на големите играчи.