Блокчейна Sui спря да работи за два часа, а цената на токена й падна
Една от популярните мрежи в крипто индустрията, която в момента заема 17-то място по пазарна капитализация, Sui, спря да работи за около два часа. Блокчейна спря да произвежда нови блокове и това накара анализаторите да помислят до колко Sui е надеждна.
Прекъсването на мрежата е първото й от нейното стартиране и започна около 11 часа българско време. Това веднага предизвика силно негодувание сред общността на Sui.
Блокчейнът от първи слой Sui се утвърди като една от изгряващите звезди за тази година, има силно представяне и бързо разрастваща се екосистема. Мрежата се наложи сред най-добре представящите се блокчейни малко повече от година след старта си, като запази стабилен растеж през цялата година.
В резултат на инцидента, цената на основния токен SUI, веднага падна с над 5 процента, докато потребителите изпитаха силно разочарование. Също така, прекъсването доведе до смущения в услугите на различни платформи, включително южнокорейската крипто борса Upbit, която временно спря депозити и тегления заради престоя.
Почти веднага, след като стана ясно за проблема, с който блокчейна се сблъска, цената на токена SUI беше около 3.55 долара и падна с почти два процента за един час. Следващия час, цената падна с още 4.7% и намери подкрепа при ниво от около 3.32 долара за един токен.
В отговор на нарастващите притеснения екипът на Sui излезе с публично изявление, за да изясни ситуацията и да предостави актуална информация. Приблизително час след началото на проблема, мрежата Sui използва социалната мрежа X (преди Twitter), за да информира за ситуацията. Екипът призна за проблема, като увери общността, че е идентифицирал причината и е внедрил решение.
От техническия екип обясниха причината за двучасовия престой, заявявайки, че бъг в логиката за планиране на транзакциите е предизвикал срив на валидаторите. След оправянето на проблема, беше обявено пълното възобновяване на услугите, подчертавайки, че блокчейнът отново функционира нормално и обработва транзакции, както обикновено.
При блокчейн технологиите, често може да възникне грешка, при която възлите, които обработват транзакции, не могат да се синхронизират помежду си, което води до изключване на блокчейна.