ZKsync и Matter Labs в съда заради кражба на интелектуална собственост

В статията, публикувана на сайта CoinDesk, се разкрива сериозен правен конфликт, който разтърсва блокчейн индустрията през последните месеци. Компанията Matter Labs, която стои зад популярната блокчейн мрежа от втори слой ZKSync, е изправена пред съдебен иск, подаден от несъществуващата вече платформа за банково обслужване на цифрови активи BANKEX. Обвиненията са свързани с предполагаема кражба на интелектуална собственост, която според ищците е послужила като основа за създаването на успешния проект ZKSync.
Съдебният процес се фокусира върху действията на двама бивши служители на BANKEX - Александър Власов и Пьотър Королев. Според жалбата, подадена на 19 Март във Върховния съд на щата Ню Йорк от изпълнителния директор на BANKEX Игор Хмел и фондацията BANKEX, тези двама специалисти са присвоили технологията на компанията, за да създадат Matter Labs. Впоследствие Matter Labs е успяла да привлече над 450 милиона долара финансиране и се е превърнала в ключов играч в блокчейн сектора.

Историята на обвиненията
Съгласно подадената жалба, през 2017 година BANKEX е била потърсена от съоснователя на Етериум Виталик Бутерин с предложение да разработи оперативен софтуер за технологията "Plasma". По това време тази технология се е считала за перспективно решение, което би направило Етериум по-достъпен от финансова гледна точка.
Двамата разработчици, които сега са в центъра на спора - Александър Власов и Пьотър Королев - тогава са били служители на BANKEX и са получили задачата да работят върху проекта Plasma. Вместо това, според обвиненията, те са развили тайно конкурентна компания - Matter Labs, чрез която са се опитали да присвоят блокчейн технологията на BANKEX за своя собствена изгода. Жалбата твърди, че са прехвърляли технологията към Matter Labs и са използвали ресурсите и финансирането на BANKEX, за да разработват и съхраняват основен код.
Обвинените страни и техните реакции
В момента Александър Власов заема позицията на ръководител на научноизследователската и развойна дейност в Matter Labs, докато Пьотър Королев е основател на компанията за блокчейн сигурност OXORIO, според техните LinkedIn профили. Съдебният иск включва и други имена - съоснователя на Matter Labs Алекс Глуховски, крипто инвестиционния фонд Dragonfly и Крис Бурниске, партньор в Placeholder Capital и бивш съдиректор в Matter Labs, които също са обвинени в съпричастност към предполагаемата кражба.
Представител на Matter Labs категорично отхвърля обвиненията, заявявайки пред CoinDesk, че те са "напълно безпочвени". Според официалната позиция на компанията, ZKsync е оригинална технология, която не се основава и не произхожда от код, разработен от Bankex. От Matter Labs потвърждават, че ще се борят срещу тези обвинения в съда, след като официално им бъде връчена жалбата.
От другите обвинени страни - Dragonfly, Бурниске и Королев - не са получени коментари въпреки многократните запитвания.
Правната страна на спора
Адвокатът на BANKEX, Клейтън Махафи, в свое изявление пред CoinDesk отбелязва, че фирмата предпочита да не коментира допълнително по случая в този момент. Той единствено потвърждава убеждението на своите клиенти, че обвиненията в жалбата са добре обосновани и че очакват своя ден в съда.
Този съдебен спор е особено значим, тъй като засяга една от водещите компании в областта на блокчейн технологиите и поставя под въпрос произхода на проект, който е привлякъл стотици милиони долари инвестиции. Решението по делото би могло да има сериозни последици за бъдещето на Matter Labs и ZKSync, както и да постави важни прецеденти относно защитата на интелектуалната собственост в бързо развиващия се блокчейн сектор.
Развитието на случая ще бъде внимателно следено от експерти в областта на криптовалутите и блокчейн технологиите, тъй като то може да промени съществено баланса на силите в индустрията и да повлияе на доверието на инвеститорите към подобни проекти.