Bitcoin $84,222.00 -0.69%
Ethereum $1,595.18 -3.44%
BNB $585.20 -1.98%
Solana $129.59 -0.62%
XRP $2.16 0.70%
Dogecoin $0.16 -1.92%
Toncoin $2.87 -5.06%
TRON $0.25 1.60%
Cardano $0.65 -1.15%
Avalanche $19.94 -2.58%
Shiba Inu $0.0000121 -3.69%
Price data by CoinGecko

Хакерска атака за милиарди срещу Bybit повдига въпроси за бъдещето на Етериум

Етериум
Етериум

Безпрецедентна атака разтърсва крипто пазара

В последните дни криптовалутната борса Bybit се превърна в жертва на една от най-мащабните хакерски атаки в историята на дигиталните активи. Хакерската група Lazarus, свързвана със Северна Корея, успя да източи криптовалути на стойност приблизително 1,4 милиарда долара от платформата. Това събитие предизвика масово изтегляне на средства от борсата, докато инвеститорите бързаха да защитят своите активи.

Драматична реакция на пазара

На фона на тази криза се наблюдава интересна пазарна динамика - големи инвеститори, известни като "китове", са натрупали значително количество от 140 000 ETH. Това натрупване съвпадна с нарастващите притеснения относно сигурността в крипто пространството след атаката срещу Bybit. Според анализаторската фирма Lookonchain, хакерската група Lazarus в момента контролира около 489 395 ETH (приблизително 1,3 милиарда долара) и 15 000 Mantle Restaked ETH, разпределени в 54 различни портфейла.

Противоречиво предложение за решение

В опит да се справи с кризата, изпълнителният директор на Bybit, Бен Джоу, предприе редица мерки. Сред тях е стартирането на програма за награди, предлагаща до 140 милиона долара (10% от откраднатата сума) за "бели хакери", които биха помогнали за възстановяването на средствата. Борсата също така започна сътрудничество със законовите органи и се ангажира с фондацията Етериум за търсене на потенциални решения.

Исторически прецедент и дебат в общността

Дискусията около възможното връщане на блокчейна назад придоби още по-голяма значимост, когато Артър Хейс, съосновател на BitMEX и влиятелен притежател на ETH, се обърна директно към Виталик Бутерин, съосновател на Етериум.

"@VitalikButerin, ще подкрепиш ли връщането на веригата назад, за да помогнеш на @Bybit_Official"

Хейс припомни подобна ситуация от 2016 година, когато след хакерската атака срещу DAO, довела до кражба на 60 милиона долара в ETH, общността взе решение за хард форк. Това историческо решение доведе до разделянето на блокчейна на два - Ethereum Classic, запазващ оригиналната верига с хакнатите транзакции, и настоящата proof-of-stake мрежа на Етериум.

Хейс написа:

"Моето лично мнение като голям притежател на ETH е, че спря да бъде пари през 2016 г. след хард форка на хакерската атака срещу DAO. Ако общността искаше да го направи отново, аз бих подкрепил, защото вече гласувахме „не“ за неизменността през 2016 г. защо да не го направим отново?"

Етични въпроси и технически предизвикателства

Предложението за връщане на блокчейна назад повдига сериозни въпроси относно фундаменталните принципи на криптовалутите. Бен Джоу подчерта, че такова решение не може да бъде взето еднолично, а трябва да бъде резултат от демократичен процес на гласуване в общността. Хейс, от своя страна, изрази мнение, че след хард форка от 2016 година, Етериум вече е направил компромис с принципа на неизменност, което би могло да служи като прецедент за подобно действие и в настоящата ситуация.

Текущи мерки и следващи стъпки

В момента Bybit работи усилено за проследяване на откраднатите средства, които хакерската група активно премества между различни портфейли в опит да затрудни проследяването им. Платформата получава подкрепа от различни лидери в индустрията и специализирани фирми, които помагат в разследването и опитите за възстановяване на средствата.

Този инцидент повдига важни въпроси за бъдещето на криптовалутната индустрия като цяло и по-специално за баланса между сигурност, децентрализация и неизменност на блокчейн технологията. Решението, което общността ще вземе по отношение на предложението за връщане назад, може да има дългосрочни последици за развитието на целия сектор и да постави важен прецедент за справяне с подобни ситуации в бъдеще.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙