Битката за Apple Card: Visa предлага 100 милиона долара за партньорство

В световната финансова индустрия се разгаря ожесточена битка за едно от най-престижните партньорства в сферата на кредитните карти. Според ексклузивно разкритие на Wall Street Journal от Вторник, Visa е направила впечатляващо предложение на Apple Inc. в размер на около 100 милиона долара, за да замени Mastercard като мрежов доставчик на популярната Apple Card. Тази новина идва във време, когато Goldman Sachs, досегашният издател на картата, обявява оттеглянето си от пазара на потребителско кредитиране, което отваря вратата за нови играчи в това изключително доходоносно партньорство.
Visa срещу American Express в битката за Apple Card
Стратегическият ход на Visa е част от по-голяма схема за наддаване, в която участва и друг гигант в платежната индустрия - American Express. И двете компании се стремят да изместят Mastercard, която изпълнява ролята на платежна мрежа за Apple Card от самото ѝ създаване. Според запознати източници, цитирани от Wall Street Journal, предложението на Visa включва значително финансово стимулиране, за да направи сделката привлекателна за Apple.
Този подход на конкурентно наддаване не е нещо ново в индустрията. Подобна ситуация се наблюдаваше преди около десетилетие, когато Costco избра мрежата на Visa за своята кредитна карта след интензивни преговори с различни доставчици на платежни услуги. Сега историята изглежда се повтаря, но с още по-високи залози, предвид престижа и мащаба на Apple Card.
Mastercard се бори да запази позицията си
Междувременно, Mastercard не възнамерява да отстъпи позицията си без сериозна съпротива. Компанията активно работи върху разширяване на интеграцията на своите финтех услуги в екосистемата на Apple. Един от ключовите активи в тази стратегия е платформата Finicity, която позволява директна връзка с банковите сметки на потребителите (след тяхно съгласие) и предоставя възможност за преглед на баланси директно през устройствата на Apple.
Apple Card се смята за една от най-големите програми за съвместни кредитни карти в света. Платежните мрежи печелят значителни приходи, когато по-голям обем транзакции преминава през техните системи. Според статистика от Backlinko, Apple е в центъра на повечето дигитални плащания в световен мащаб, с над 17% пазарен дял при смартфоните. Мрежата, която успее да си осигури това партньорство, ще трябва да бъде в синхрон с бъдещите инициативи на технологичния гигант в областта на платежните услуги и финансовите технологии.
Goldman Sachs напуска потребителския пазар
Goldman Sachs, който е настоящият банков спонсор на Apple Card, започна своето навлизане в потребителските финанси преди почти десетилетие. Целта на банката беше да диверсифицира източниците си на приходи извън традиционното инвестиционно банкиране и търговските операции. Въпреки първоначалния ентусиазъм, в края на 2022 година банката взе решение да редуцира дейността си в потребителския сегмент след значителни финансови загуби, надхвърлящи 1 милиард долара в резерви за потенциални лоши заеми.
Според непотвърдени доклади, раздялата между Goldman Sachs и Apple е по взаимно съгласие, като се твърди, че Apple е предложила на банката изход от партньорството. От своя страна, финансовата институция, базирана в Ню Йорк, се опитва да прекрати партньорството си с Apple поне от Ноември 2023 година.
Нови претенденти за банков издател
С оттеглянето на Goldman Sachs, няколко големи финансови институции се стремят да заемат освободената позиция. Сред тях са Synchrony, JPMorgan Chase, Capital One и American Express, всяка от които се надява да стане новият банков издател на Apple Card.
Програмата Apple Card управлява впечатляващи около 20 милиарда долара в салда, което прави потенциалното ново партньорство една от най-големите сделки за съвместни кредитни карти, включващи промяна на издателя. Всяка от участващите финансови институции съзнава огромния потенциал на това сътрудничество, не само заради текущите обеми, но и заради възможностите за бъдещо разрастване в рамките на екосистемата на Apple.
Mastercard навлиза в криптосферата
Докато битката за Apple Card се разгаря, Mastercard развива и други стратегически инициативи. Компанията активно проучва възможности за опростяване на трансграничните крипто плащания. Глобалният платежен гигант разработва блокчейн-базирана мрежа, целяща да улесни транзакциите с дигитални валути между потребители, търговци и финансови институции.
Радж Дамодаран, изпълнителен вицепрезидент на Mastercard за блокчейн и дигитални активи, споделя амбициозната визия на компанията:
"Искаме да донесем мащаба и обхвата, които имаме, в това пространство, за да може парите да текат между двата свята по прост начин."
Той добавя, че системата ще бъде толкова лесна за използване, колкото популярното приложение за плащания Venmo.
Mastercard планира да използва своята мрежа с множество токени, за да подпомогне банките в приемането на блокчейн технологията за различни приложения, включително трансгранични плащания и токенизиране на активи като въглеродни кредити. Компанията вече е стартирала над 100 криптоориентирани картови програми, които възнаграждават клиентите с криптовалута вместо с традиционни кешбек стимули.
В динамичния свят на финансовите технологии, битката за контрол над ключови партньорства като Apple Card представлява само върха на айсберга. Зад кулисите се разгръща много по-мащабна борба за определяне на бъдещето на платежните системи, в която технологичните иновации и стратегическите партньорства ще играят решаваща роля за успеха на участващите компании.