Британската полиция замрази милиони от незаконни крипто печалби

Шест милиона паунда замразени за по-малко от година
Правоохранителните органи на Обединеното кралство постигнаха забележителен напредък в борбата срещу финансовите престъпления, свързани с криптовалути, като за по-малко от година успяха да замразят около 6 милиона паунда от незаконни крипто приходи. Тези действия станаха възможни благодарение на новите правомощия, предоставени на властите през Април 2024 г., когато британските министри инициираха мащабни репресии срещу нарастващите заплахи в криптосектора.
Преди въвеждането на тези нови мерки, престъпниците се възползваха от относителната свобода при използването на цифрови активи като Биткойн за разнообразни незаконни дейности, включително пране на пари, укриване на данъци и финансиране на тероризъм. Новата регулаторна рамка значително разшири възможностите на полицията, другите правоохранителни органи и HMRC (данъчната, платежна и митническа служба на Обединеното кралство) да предприемат решителни действия срещу подозрителни средства и криптовалутни портфейли.
Съгласно новата регулация, британските власти получиха правото да замразяват криптовалутни портфейли за срок до три години и да конфискуват незаконно придобити печалби от предполагаеми престъпни елементи. За да бъдат окончателно конфискувани замразените цифрови активи, съдът трябва да бъде убеден, че притежателят е придобил токените при незаконни обстоятелства.
Най-големите случаи и текущата ефективност на мерките
Според анализ на съдебните документи, публикувани през последните шест месеца, най-голямото единично замразяване и конфискуване на криптовалута досега възлиза на около 1,5 милиона паунда. Тези средства са били съхранявани в един портфейл, хостван на базираната в САЩ криптоборса Coinbase, като самоличността на действителния собственик остава неизвестна. Заповедта за замразяване, подадена от HMRC на 18 Март в магистратския съд в Нюкасъл, предполага, че средствата може да са свързани с укриване на данъци.
Експертите по криптоправо отбелязват, че конфискуваната до момента сума от 6 милиона паунда е сравнително малка спрямо мащабните средства, които се обменят по време на незаконни дейности. Ник Барнард, партньор в правната фирма Corker Binning, подчертава, че криминалните участници извършват транзакции за милиарди всеки ден. Въпреки това, той посочва, че новият регулаторен режим започна операциите си едва през Април 2024 г., така че все още е необходимо време за достигане на пълната му ефективност.
Важно е да се отбележи, че данните, поддържани от Courtdesk (онлайн базата данни за проследяване на съдебни производства в Англия и Уелс), обхващат само една година поради правни ограничения. Това означава, че реалният брой на замразените средства между Април и Септември 2024 г. може да бъде дори по-висок от официално отчетения.
Методи на разследване и бъдещи тенденции
Следователите в Обединеното кралство обикновено работят дискретно, преди да подадат официална молба за замразяване на средства в криптопортфейлите на предполагаеми престъпници. Този подход им позволява да действат без знанието на заподозрените, предотвратявайки възможността за преместване на средства. Както обяснява адвокатката Сиобейн Еган, когато полицията води мащабно разследване срещу организирани престъпници, които перат пари чрез криптовалута, те първо конфискуват активите и едва след това приключват разследването.
В някои случаи собствениците на замразените средства получават покана да отговорят на въпроси, което помага на властите да изградят по-солидни дела. Еган подчертава, че правителството на Обединеното кралство влага все повече ресурси за агресивна борба с прането на пари, което е основната причина за нарастващия брой замразени активи. Тя прогнозира "цунами от заповеди за замразяване" през следващите месеци, тъй като правоохранителните органи продължават да засилват своите усилия.
Особено активни в тази област са HMRC, която е силно фокусирана върху справянето с укриването на данъци, и Националната агенция за борба с престъпността (NCA), която демонстрира агресивен подход към разкриването на финансови престъпления. Интересно е да се отбележи, че според Еган, по-голямата част от лицата, чиито активи са били конфискувани или замразени, са чуждестранни граждани.
Промени в престъпните модели и предизвикателства пред властите
Публичните записи показват, че цифровите активи са били използвани за незаконни транзакции на стойност около 51 милиарда долара през миналата година, което представлява увеличение спрямо регистрираните 46 милиарда долара през предходния период.

Тези цифри не включват милиардите, откраднати от съоснователя на FTX Сам Банкман-Фрид, който в момента изтърпява присъда за измама на американски клиенти и инвеститори.
Интересна тенденция, отбелязана в доклад на Chainalysis, е че престъпниците постепенно се отказват от използването на Биткойн в полза на стабилните монети (стейбълкойни) за своите незаконни дейности. До около 2020 г. Биткойн беше предпочитаният актив за криминални транзакции, но сега се наблюдава преход към токени, обвързани с традиционни валути, най-често с щатския долар.
Ник Барнард изтъква предизвикателството, че повечето полицаи и финансови следователи в Обединеното кралство имат ограничени познания за криптоиндустрията, а ресурсите, отделяни за разбиране и разследване на криптовалутни престъпления, остават недостатъчни. По-голямата част от следователските усилия все още са насочени към традиционните методи за пране на пари с използване на кеш. Барнард отбелязва, че докато част от приходите от престъпления като наркотрафик и търговия с оръжие се перат чрез криптовалути, основната част от незаконните средства продължава да циркулира в брой.
От практическа гледна точка, властите намират за по-ефективно да замразяват средства, съхранявани на известни борси, особено такива, с които Обединеното кралство има установени връзки за правоприлагане.
Показателен случай за мащаба на криптопрестъпленията
Един от най-значимите случаи в Обединеното кралство включваше конфискуването на приблизително 4,5 милиарда паунда в Биткойн от 42-годишна жена, работеща в китайска закусвалня. Тя използвала средствата, получени от пране на 5 милиарда паунда от инвестиционна измама, за да финансира луксозния си начин на живот, включително закупуването на автомобил за 30 000 паунда и записването на детето си в елитно училище с такса от 6 000 паунда на срок.
Жената беше разкрита, когато се опита да изгради глобална имуществена империя, опитвайки се да придобие имение в Хампстед за 23 милиона паунда, вила в Тоскана за 10 милиона паунда и апартаменти в Дубай. През Май 2024 г. тя получи присъда от шест години затвор, в един от най-значимите случаи на конфискация на криптоактиви в историята на Обединеното кралство.
Новите правомощия на британските власти представляват важна стъпка в борбата срещу финансовите престъпления в цифровата ера. Въпреки предизвикателствата, свързани с ограничените познания и ресурси, правоохранителните органи демонстрират все по-голяма ефективност при идентифицирането и замразяването на незаконни криптоактиви. С натрупването на повече опит и развитието на специализирани умения, можем да очакваме значително увеличение на конфискуваните средства през следващите години, което ще направи криптопространството по-малко привлекателно за престъпни дейности.