Bitcoin $96,311.00 1.41%
Ethereum $1,797.29 0.60%
BNB $598.65 -0.27%
Solana $146.03 0.84%
XRP $2.12 -0.99%
Dogecoin $0.17 0.38%
Toncoin $3.00 -0.99%
TRON $0.25 1.06%
Cardano $0.66 -1.09%
Avalanche $19.30 -2.83%
Shiba Inu $0.0000126 0.67%
Price data by CoinGecko

ЕЦБ иска промени в MiCA заради крипто политиката на САЩ

Европейската Централна Банка.
Европейската Централна Банка.Снимка: CryptoNovini.com

В наскоро публикуван доклад, информацията за който е предоставена от сайта Cointelegraph, Европейската централна банка (ЕЦБ) отправя сериозно предупреждение относно потенциалните рискове, които американската експанзия в света на криптовалутите може да причини на европейската финансова система. Само няколко месеца след като Регламентът за пазарите на криптоактиви (MiCA) влезе в сила, централната банка на еврозоната вече призовава за неговото преразглеждане и прилагане на по-строги мерки.

Американската криптоекспанзия като заплаха за финансовата стабилност на Европа

Според документ за политики, който беше разгледан от POLITICO, ЕЦБ изразява загриженост, че агресивната подкрепа на Съединените щати за криптоиндустрията може да има сериозни последици за европейската икономика. В центъра на тези опасения е предположението, че реформите в САЩ, подкрепени от президента Доналд Тръмп, биха могли да доведат до наводняване на европейските пазари със стабилни монети, деноминирани в долари.

ЕЦБ се опасява от сценарий, при който такова развитие би могло да предизвика масово изтичане на европейски капитали към американски активи. Това от своя страна би подкопало финансовата независимост на Европейския съюз и би изложило банковите институции на сериозни рискове от ликвидност, особено в моменти на пазарен стрес или криза.

Разногласия между европейските институции

Докато ЕЦБ настоява за въвеждане на по-строги мерки и ограничения, Европейската комисия заема различна позиция. Според доклада, Комисията отхвърля предупрежденията на централната банка като преувеличени. Цитирайки двама дипломати и един служител на ЕС, документът посочва, че съществуващата рамка на MiCA се счита за достатъчно стабилна, за да управлява рисковете, свързани със стабилните монети.

"Комисията ясно заяви, че има различни възгледи по този въпрос" и "не много (страни) подкрепиха идеята, че сега трябва да прибързваме и да правим бързи промени в (правилата) само въз основа на това", споделя един от цитираните дипломати пред POLITICO.

Предстоящите американски политики и техните последици

От особена загриженост за ЕЦБ са предстоящите политики на САЩ като Закона за прозрачност и отчетност на стабилните монети за по-добра икономика на счетоводните книги (STABLE) и Закона за насърчаване и установяване на национални иновации за стабилни монети на САЩ (GENIUS). Тези законодателни инициативи са насочени към значително разширяване на криптоприсъствието на Америка на глобалните пазари.

Секторът на стабилните монети вече демонстрира забележителен растеж, като текущата му пазарна капитализация достига над 234 милиарда долара според данните от CoinMarketCap. В този контекст, ЕЦБ предупреждава, че без въвеждането на по-строги ограничения, европейските емитенти могат да се окажат под значителен натиск за изкупуване от страна на притежателите както от ЕС, така и от чужбина.

Мнения на експерти от индустрията

Мико Охтамаа, съосновател и главен изпълнителен директор на Trading Strategy, коментира ситуацията в публикация в социалната мрежа X:

"Тревогата е основателна. Въпреки това ЕС имаше предимство с регулирането и го провали."

Според него, нито една европейска стабилна монета не е глобално конкурентна поради рестриктивните правила на MiCA, които са били значително повлияни от лобирането на банки и традиционни финансови институции.

Публикация на Мико Охтамаа.
Публикация на Мико Охтамаа.Снимка: Mikko Ohtamaa/X.com

От друга страна, Tether, емитентът на най-голямата стабилна монета в света – USDT, отдавна критикува регулацията MiCA на ЕС. Миналата година главният изпълнителен директор Паоло Ардоино твърдеше, че изискванията на MiCA, особено задължението емитентите на стабилни монети да държат поне 60% от резервите си в банкови сметки в ЕС, могат да въведат системни рискове както за самите стабилни монети, така и за по-широката банкова система.

В резултат на несъответствие с изискванията на MiCA, USDT на Tether беше премахнат от листингите на няколко големи европейски борси, включително Coinbase, Crypto.com и Kraken. Това решение илюстрира практическите последици от строгите европейски регулации и поставя въпроса доколко те постигат целта си за защита на финансовата система, без да възпрепятстват иновациите и конкурентоспособността на европейския криптопазар.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙