Bitcoin $94,187.00 -0.20%
Ethereum $1,808.87 -0.12%
BNB $599.95 -0.54%
Solana $148.42 -1.32%
XRP $2.18 -1.47%
Dogecoin $0.18 -1.12%
Toncoin $3.28 1.34%
TRON $0.25 1.02%
Cardano $0.70 -3.08%
Avalanche $22.37 -0.11%
Shiba Inu $0.0000138 -4.39%
Price data by CoinGecko

Федералният резерв на САЩ запазва предпазлив подход към лихвените нива

Федерален резерв
Федерален резервСнимка: CryptoNovini.com

След неотдавнашните решения на президента Тръмп относно търговските тарифи и публикуването на протоколите от мартенското заседание на Федералния резерв, финансовите пазари преосмислят очакванията си за бъдещата парична политика на САЩ. Според актуалните данни от CME FedWatch, вероятността за намаление на лихвените проценти през Май е претърпяла драматичен спад - от близо 60% на едва 19,6%, което показва сериозна промяна в нагласите на инвеститорите.

Вероятност за стойността на лихвените проценти през Май.
Вероятност за стойността на лихвените проценти през Май.CME Group

Предпазливост в протоколите на Федералния резерв

Публикуваните във Вторник протоколи от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), проведено на 18-19 Март, потвърждават, че членовете на комитета остават предпазливи по отношение на евентуалното облекчаване на паричната политика. Въпреки наблюденията за стабилен икономически растеж и устойчиви трудови пазари, официалните представители на Фед подчертават, че инфлацията продължава да се задържа над целевото ниво от 2%.

Много от участниците в заседанието изразяват загриженост относно повишените рискове за инфлацията, особено в контекста на потенциални широкомащабни увеличения на тарифите и възможни смущения във веригите за доставки. Интересно е, че няколко членове на Фед специално отбелязват, че отчетените нива на инфлация за Януари и Февруари са надвишили очакваните прогнози.

Влияние на търговските решения на Тръмп

Решението на президента Тръмп да наложи 90-дневна пауза върху новите тарифи за повечето страни, докато същевременно повиши тарифите за Китай до 125%, донякъде успокои опасенията от пълномащабна търговска война. Въпреки това, реакцията на Китай и повишените очаквания за инфлация дават допълнителни аргументи на Федералния резерв да запази по-скоро ограничителна позиция в паричната си политика.

Членовете на комитета единодушно подкрепят запазването на текущите лихвени нива, като същевременно подчертават необходимостта от гъвкавост предвид значителната несигурност около търговските отношения, фискалната политика и имиграционните въпроси, които заедно допринасят за по-неясни икономически перспективи.

Последици за криптопазарите

Криптовалутните пазари, които напоследък все по-ясно демонстрират чувствителност към макроикономическите фактори, вероятно ще усетят въздействието на тези развития. По-строгата позиция на Федералния резерв и намалените вероятности за скорошно понижение на лихвените проценти биха могли да доведат до няколко значими последици.

Първо, очакванията за ликвидност на пазарите вероятно ще се понижат, което може да окаже натиск върху цените на криптоактивите. Второ, по-силният американски долар потенциално би намалил привлекателността на Биткойн като инструмент за защита срещу инфлация. И трето, вероятно е да наблюдаваме повишена волатилност на пазарите, тъй като макроикономическата несигурност нараства, а надеждите за скорошно намаление на лихвите избледняват.

Бъдещи перспективи и заключение

В настоящия момент посланието от Федералния резерв остава ясно: паричната политика ще продължи да се определя основно от постъпващите икономически данни, но не се очаква съществена промяна в курса, освен ако не настъпи драстично влошаване на икономическите условия.

Въпреки че пазарите в момента показват признаци на възстановяване след обявяването на 90-дневната пауза върху тарифите, инвеститорите в криптовалути и други класове активи, които се надяват на подкрепа от евентуално намаление на лихвените проценти, най-вероятно ще трябва да проявят търпение. Предпазливият подход на Федералния резерв и фокусът върху контрола на инфлацията предполагат, че паричната политика ще остане по-скоро ограничителна в обозримото бъдеще.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙