Bitcoin $95,027.00 -1.23%
Ethereum $1,817.29 -1.33%
BNB $586.97 -2.10%
Solana $145.26 -1.37%
XRP $2.16 -1.45%
Dogecoin $0.17 -3.15%
Toncoin $3.03 -1.98%
TRON $0.25 0.40%
Cardano $0.68 -3.85%
Avalanche $19.99 -3.13%
Shiba Inu $0.0000127 -2.68%
Price data by CoinGecko

Федералният резерв предупреждава за рискове при акциите и имотите

Федерален резерв
Федерален резервСнимка: CryptoNovini.com

От сайтът Cryptopolitan съобщават, че Федералният резерв на САЩ отправя сериозно предупреждение относно високите рискове при инвестиции в акции и недвижими имоти. Това предупреждение идва само ден след като централната банка облекчи регулаторните ограничения за криптовалутите, което създава интересен контраст в подхода им към различните класове активи. Докладът за финансовата стабилност, публикуван в Петък, подчертава, че въпреки скорошните пазарни корекции, цените на тези активи продължават да бъдат на значително високи нива.

Акциите остават скъпи въпреки пазарните спадове

Анализът на Федералния резерв разкрива, че дори след неотдавнашните спадове в цените на акциите през Април, те продължават да бъдат високо оценени спрямо прогнозираните печалби. Централната банка отбелязва, че прогнозите на анализаторите за печалбите се коригират значително по-бавно от самите пазарни цени, което създава потенциално разминаване между стойността и реалните показатели. Същевременно доходността на държавните облигации за всички срокове на падеж остава близо до най-високите нива от финансовата криза през 2008 г. насам, което увеличава несигурността на пазара.

Докладът за финансовата стабилност обхваща пазарните условия до 11 Април и подчертава, че въпреки относителната стабилност на финансовите пазари през трудните периоди в началото на месеца, рисковете остават значителни. Особено внимание се обръща на ливъриджа на пазара и на рисковете за финансиране, които продължават да бъдат сериозен проблем според централната банка.

Загрижеността за недвижимите имоти нараства

В сектора на недвижимите имоти Федералният резерв изразява особена загриженост. Цените на жилищата остават на исторически високи нива, а съотношението между цените на къщите и наемите е близо до рекордни върхове. Това предполага потенциално надценяване на жилищния пазар, което би могло да доведе до корекции в бъдеще.

По отношение на търговските недвижими имоти, докладът отбелязва известни признаци на стабилизиране при индексите, коригирани спрямо инфлацията. Въпреки това централната банка предупреждава, че предстоящите нужди от рефинансиране в този сектор могат скоро да създадат значителни проблеми. Това е особено важно в контекста на сегашната среда с високи лихвени проценти, които правят рефинансирането много по-скъпо за собствениците на търговски имоти.

Проучване на основните рискове за финансовата система.
Проучване на основните рискове за финансовата система.Снимка: Федерален резерв

Състоянието на дълга и финансовия ливъридж

По отношение на задлъжнялостта, докладът представя смесена картина. От една страна, дългът на бизнеса и домакинствата като дял от БВП е спаднал до най-ниското ниво от двадесет години насам, което е положителен индикатор. От друга страна обаче, ливъриджът на бизнеса остава висок, а сделките с частен кредит продължават да нарастват, което създава потенциални финансови уязвимости.

Общият дълг на бизнеса и домакинствата спрямо БВП.
Общият дълг на бизнеса и домакинствата спрямо БВП.Снимка: Федерален резерв

При домакинствата общата ситуация с дълга изглежда умерена. Повечето ипотеки са с фиксирана лихва и ниски лихвени проценти, а съотношенията на обслужване на дълга са малко по-добри от нивата преди пандемията. Въпреки това Федералният резерв отбелязва тревожна тенденция – нарастващите просрочвания по кредитни карти и автокредити, особено сред хората с непървокласни кредитни рейтинги и по-ниски доходи. Това показва, че някои сегменти от населението изпитват все по-големи финансови затруднения.

Просрочвания по кредитни карти.
Просрочвания по кредитни карти.Снимка: Федерален резерв

Банковата система и финансовите институции

Федералният резерв оценява, че банките като цяло запазват стабилността си, с нива на капитал над регулаторните минимуми. Това е важен фактор за цялостната стабилност на финансовата система. Въпреки това централната банка подчертава, че загубите от активи с фиксирана доходност продължават да оказват сериозно влияние върху някои банки. Тези загуби са особено чувствителни към промените в лихвените проценти, което създава допълнителен риск в настоящата среда на променящи се лихвени политики.

Интересно е да се отбележи, че банковото кредитиране към небанкови финансови институции продължава да нараства, отчасти благодарение на подобрените методи за проследяване на тези взаимоотношения. Същевременно ливъриджът на хедж фондовете е близо до най-високите нива през последните десет години и е концентриран предимно в по-големите фондове.

Ливъриджът на хедж фондовете на най-високо ниво.
Ливъриджът на хедж фондовете на най-високо ниво.Снимка: Федерален резерв

Докладът отбелязва, че по време на волатилността през Април някои ливъридж инвеститори са били принудени да разпродават позиции, за да покрият маржин колове, като хедж фондовете в сделки с относителна стойност са били сред най-засегнатите.

Глобални рискове и пазарна ликвидност

Докладът за финансовата стабилност обръща внимание и на по-широките глобални рискове. Опасенията, свързани с глобалната търговия, дълговете на различни държави и упоритата инфлация, се задълбочават. Много от участниците в проучването са посочили именно упоритата инфлация и потенциалните корекции на пазарите на активи като значими рискове за финансовата стабилност.

По отношение на рисковете за финансиране, Федералният резерв отбелязва, че те са намалели до умерени нива през последната година, но въпреки това не са изчезнали напълно. Ликвидните финансови задължения остават близо до историческите средни нива, продължавайки да представляват потенциална дългосрочна заплаха за финансовата стабилност.

Банките са намалили зависимостта си от неосигурени депозити от върховите нива през 2022 и 2023 г., което е положителна стъпка към повишаване на тяхната стабилност. От друга страна, първокласните фондове на паричния пазар показват признаци на подобрение, но други финансови инструменти със сходни рискови характеристики продължават да нарастват. Облигационните и кредитните фондове, които притежават активи с потенциал за бърза загуба на ликвидност при пазарен натиск, са отбелязали по-големи от обичайните изходящи потоци по време на пазарния стрес в началото на Април.

Промяната в подхода към криптовалутите

Особено интересен аспект от доклада е контрастът между строгото отношение към традиционните инвестиции и смекчаването на позицията към криптовалутите. Само ден преди публикуването на доклада, критикуващ рисковете при акциите и недвижимите имоти, Федералният резерв отменя години на ограничения за криптовалутите. Новите правила премахват изискването банките да получават предварително одобрение, преди да предприемат действия в областта на криптовалутите.

В официалното обявление от Четвъртък, Федералният резерв обяснява, че „тези действия гарантират, че очакванията на Съвета остават в съответствие с развиващите се рискове и допълнително подкрепят иновациите в банковата система." Това показва стратегическа промяна в подхода на централната банка към дигиталните активи, признавайки тяхната нарастваща роля и значение във финансовата екосистема.

Обобщавайки ситуацията, докладът за финансовата стабилност на Федералния резерв разкрива сложна картина на финансовите пазари. Въпреки относителната стабилност, съществуват значителни рискове в различни класове активи, особено при акциите и недвижимите имоти. Същевременно подходът към криптовалутите става по-отворен, което отразява променящите се реалности на финансовите пазари. За инвеститорите и финансовите институции това означава необходимост от повишено внимание и предпазливост при вземането на решения в настоящата среда на високи лихвени проценти и продължаваща несигурност.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙