Bitcoin $82,468.00 8.61%
Ethereum $1,642.75 14.25%
BNB $579.24 5.91%
Solana $117.40 12.48%
XRP $2.03 13.76%
Dogecoin $0.16 11.93%
Toncoin $3.08 3.19%
TRON $0.24 4.88%
Cardano $0.62 12.29%
Avalanche $18.29 12.66%
Shiba Inu $0.0000118 10.98%
Price data by

Казахстан обмисля създаване на национална криптобанка

Биткойн
Биткойн

В контекста на нарастващата популярност на криптовалутите в световен мащаб, Казахстан предприема сериозни стъпки към регулиране и интегриране на дигиталните активи в своята икономика. Неотдавнашните предложения от членове на казахстанския парламент могат да трансформират напълно отношението на страната към криптовалутите и да поставят основите на нова финансова инфраструктура.

Визионерското предложение на Азат Перуашев

Депутатът от Мажилиса (долната камара на парламента) Азат Перуашев застава начело на инициативата за създаване на независим регулаторен орган, наречен "криптобанка". Според неговата визия, тази институция би поела отговорността за контрола, обмяната и съхранението на цифрови активи в рамките на законовата рамка на страната.

В официално запитване до министър-председателя Олжас Бектенов, Перуашев подчертава, че все повече казахстански граждани проявяват интерес към дигиталните валути. Въпреки това, страната в момента не разполага с адекватна правна инфраструктура, която да регулира тяхното използване. Той акцентира върху сериозен проблем - според някои източници, приблизително 90% от транзакциите с криптовалути в Казахстан се извършват извън законовата рамка.

Настоящата ситуация създава благоприятна среда за нерегулирани пазарни операции и потенциално използване на дигиталните активи за незаконни дейности и развитие на сивата икономика. Предложената от Перуашев криптобанка би включвала участието на Националната банка на Казахстан, както и търговските банки, които вече успешно прилагат дигитални финансови инструменти.

Подкрепа от други парламентарни представители

Инициативата на Перуашев не е изолирана. Депутатката Екатерина Смишляева също отправи подобно искане до премиера, предлагайки декриминализация на обръщението на необезпечени цифрови активи за физически лица. Нейното виждане включва използването на оторизирани платформи при засилен контрол върху дейността на операторите.

Смишляева подкрепя идеята за интегриране на криптоборсите в регулаторната рамка и преразглеждане на престъпленията, свързани с криптовалутите. Това показва, че в парламента се формира консенсус относно необходимостта от реформиране на съществуващата система.

Подкрепа на най-високо държавно ниво

Тези инициативи следват призива на президента на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев за спешно разширяване на инфраструктурата на страната за криптовалутите. Според държавния глава, подобна стъпка е от съществено значение за адаптирането към новия технологичен ред и запазването на конкурентоспособността в условията на глобалното приемане на криптовалутите.

Токаев ясно осъзнава, че дигиталната трансформация е неизбежна, и че страната трябва да се позиционира стратегически, за да извлече максимална полза от новите технологии, вместо да се противопоставя на тяхното развитие.

Настоящата регулаторна рамка

В момента транзакциите с криптовалути в Казахстан могат да се извършват законно само чрез борси, опериращи в рамките на Международния финансов център в Астана (AIFC). Няколко глобални криптоуслуги вече са регистрирани в AIFC, включително местното подразделение на Бинанс и борсата Bybit.

Това ограничение обаче създава съществени бариери пред масовото използване на криптовалути и насърчава развитието на нерегулирани канали за транзакции. Предложените реформи целят да разширят легалните възможности за участие в криптопазара и да създадат прозрачна и сигурна среда за всички заинтересовани страни.

Бъдещи перспективи

Ако предложенията на казахстанските депутати бъдат приети, страната може да се превърне в регионален лидер в регулирането на криптовалутите. Създаването на национална криптобанка би позволило контролирано интегриране на дигиталните активи в официалната икономика, като същевременно би предоставило на гражданите законни възможности за участие в криптопазара.

Този подход потенциално би могъл да служи като модел за други държави, особено в региона на Централна Азия, които също се стремят да намерят баланс между иновациите в сферата на криптовалутите и необходимостта от регулация и контрол. Казахстан има шанса да се позиционира като пионер в тази област и да извлече значителни икономически ползи от ранното си адаптиране към цифровата финансова революция.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙