Оманският финансов регулатор предупреждава срещу търговия с нелицензирани платформи

Оманското управление за финансови услуги (FSA) наскоро отправи важно предупреждение към гражданите на султаната относно рисковете, свързани с търговията чрез нелицензирани платформи.

Предупреждението обхваща широк спектър от финансови услуги, включително борси за дигитални активи, платформи за инвестиции в стоки като злато и суров петрол, както и краудфъндинг инициативи, които предлагат дялове от компании.
Сериозни рискове за инвеститорите
Според FSA, тези нелицензирани платформи често използват подвеждащи маркетингови стратегии, за да привличат потенциални инвеститори. Маджид Ахмед Ал Абри, официален говорител на регулаторния орган, посочва, че много от тези платформи примамват потребителите с обещания за бързи печалби и високи възвръщаемости на инвестициите. Те често използват и фалшиви истории за успех, за да създадат измамно усещане за надеждност и да насърчат новите инвеститори да вложат своите средства.
Регулаторът подчертава, че нелицензираните платформи не предоставят адекватна правна защита за инвеститорите, което излага техните финанси на значителни рискове. Нещо повече - съществува реална опасност тези платформи да бъдат замесени в схеми за изпиране на пари, което може да застраши не само индивидуалните инвеститори, но и финансовата стабилност на цялата страна.
Насоки за предпазване на инвеститорите
Ал Абри заяви:
"Призоваваме всички граждани да бъдат изключително внимателни и да проверяват легитимността на платформите, преди да предприемат каквито и да било инвестиционни стъпки."
FSA препоръчва на всички, които имат желание да инвестират чрез електронни платформи или компании, да се уверят, че те са надлежно лицензирани и регистрирани.
За улеснение на инвеститорите, FSA поддържа актуален списък на всички лицензирани организации на своя официален уебсайт (www.fsa.gov.om), както и в специално разработено мобилно приложение. Тези ресурси позволяват на потребителите лесно да проверят статута на компаниите и да се уверят, че те са оторизирани да предоставят съответните финансови услуги.
Регулаторни действия след предупреждението
Непосредствено след издаването на предупреждението, FSA предприе решителни действия, като отмени лицензите на две организации, опериращи в сферата на ценните книжа и краудфъндинга. Компаниите Sharek Investment и New Sphere бяха лишени от своите лицензи и премахнати от официалния регистър на регулатора.
Според официалното изявление, тези административни санкции са били наложени поради факта, че въпросните компании не са извършвали дейност от своето създаване, което е в нарушение на член 123/а от Изпълнителния регламент на Закона за капиталовия пазар. Тези мерки са част от по-мащабен преглед на лицензите, издадени на различни компании в сферата на ценните книжа, за извършване на краудфъндинг дейности през 2022 г., когато този тип пазар официално стартира в Оман след издаването на съответния регламент с решение № 153/2021.
Статус на регулацията на криптовалутите в Оман
Важно е да се отбележи, че към момента Оман все още няма установена нормативна рамка, специфично насочена към криптовалутите. От Юли 2020 г. официалната позиция на правителството остава непроменена - използването на криптовалута е законно, но не е регулирано от държавата. Това означава, че притежаването и търговията с криптоактиви не са гарантирани от Централната банка на Оман, нито са защитени от Закона за банките № 114/2000.
През 2023 г. Централната банка обяви намерението си да създаде всеобхватна нормативна рамка за криптовалутите, но оттогава не са предприети конкретни действия в тази насока. Първоначалната цел на тази инициатива беше да се установи рамка, която да предотврати злоупотребите на пазара в екосистемата на виртуалните и цифровите активи, както и да предостави лицензи на доставчици на услуги за виртуални активи (VASP).
В регионален аспект Оман изостава от своите съседи в Персийския залив като Бахрейн, Обединените арабски емирства и Катар, които вече са въвели функциониращи нормативни рамки за криптовалутите или за токенизация на цифрови активи. Това забавяне поставя страната в неблагоприятна позиция относно привличането на инвеститори и иновации в бързо развиващия се сектор на дигиталните финанси.