Bitcoin $84,048.00 -0.70%
Ethereum $1,610.79 -1.14%
BNB $582.76 -0.61%
Solana $128.15 -1.29%
XRP $2.12 -0.97%
Dogecoin $0.16 -2.05%
Toncoin $2.95 3.60%
TRON $0.25 -0.30%
Cardano $0.62 -2.27%
Avalanche $19.39 -4.09%
Shiba Inu $0.0000118 -1.48%
Price data by CoinGecko

Северна Корея се изкачва до топ позиция в държавните притежания на биткойн

Северна Корея и Биткойн
Северна Корея и Биткойн

Севернокорейската държава неочаквано се превърна в един от най-големите държавни притежатели на биткойн в света, като в момента разполага с повече биткойни от официално обявените резерви на Бутан и Ел Салвадор.

Това драстично увеличение на криптовалутните активи на Северна Корея е пряко свързано с една от най-мащабните хакерски атаки в историята на криптовалутите.

Впечатляващи цифри след серия от хакерски атаки

Според данни, предоставени от аналитичната компания Arkham Intelligence, Северна Корея, чрез хакерската група Lazarus, понастоящем притежава 13 518 биткойна, чиято стойност възлиза на приблизително 1,13 милиарда долара.

Активи притежавани от Lazarus

Това количество надвишава резервите на Бутан (10 635 биткойна) и Ел Салвадор (6 118 биткойна) – две държави, които са известни с официалните си стратегии за интегриране на биткойн в своите икономики.

Бутан е натрупал своите впечатляващи запаси чрез систематична вътрешна стратегия за добив на биткойн, възползвайки се от богатите си източници на възобновяема енергия. От друга страна, Ел Салвадор продължава да увеличава своите биткойн притежания от 2021 г. насам, когато обяви криптовалутата за законно платежно средство – първата държава в света, която направи тази историческа стъпка.

Брой биткойни, притежавани от Ел Салвадор

Рекордната хакерска атака срещу Bybit

Драстичното увеличение на биткойн резервите на Северна Корея се случи след безпрецедентната хакерска атака срещу криптоборсата Bybit на 21 Февруари, при която бяха откраднати криптоактиви на стойност 1,4 милиарда долара. Това е най-голямата хакерска атака срещу криптоборса до момента. След успешната кибероперация, севернокорейската група Lazarus обмени голяма част от откраднатия етер за биткойн, използвайки предимно децентрализирания протокол THORChain.

Важно е да се отбележи, че това не е първата успешна хакерска атака на групата Lazarus. Преди рекордния обир на Bybit, хакерската група извърши множество кибератаки срещу криптокомпании по целия свят. Сред най-значимите от тях са кражбата на 308 милиона долара от японската фирма DMM Bitcoin през миналата година и прословутата атака срещу мрежата Ronin през 2022 г., при която бяха откраднати 615 милиона долара.

Диверсификация на криптовалутните активи

Освен внушителните си притежания в биткойн, севернокорейската хакерска група Lazarus е натрупала и около 30 милиона долара в други криптовалути. Това включва Етериум, BNB, DAI и BUSD, което показва стратегия за диверсификация на цифровите активи.

Глобална класация на държавните биткойн резерви

Въпреки че Северна Корея бележи значителен ръст в своите биткойн притежания, тя все още не може да се сравнява със САЩ, който остава най-големият известен държавен притежател на биткойн с 198 109 биткойна. Американското правителство активно работи върху изграждането на стратегически резерв от биткойн, съставен от криптоактиви, конфискувани от наказателни и граждански дела.

На второ място в класацията се нарежда Обединеното кралство с 61 245 биткойна, показват данните на Arkham Intelligence. Тези цифри подчертават нарастващото значение на биткойн като стратегически резерв не само за режими като севернокорейския, но и за утвърдени демократични държави.

Финансиране на военните програми чрез криптовалути

Увеличаването на криптовалутните резерви на Северна Корея повдига сериозни въпроси относно начина, по който режимът на Ким Чен Ун финансира своите военни програми. През 2023 г. представител на Белия дом алармира, че Северна Корея финансира около половината от своите програми за оръжия за масово унищожение и балистични ракети чрез кибератаки и кражби на криптовалути, според информация, публикувана от CNN.

Криптовалутите се оказват изключително удобен инструмент за заобикаляне на международните санкции и осигуряване на финансови средства за севернокорейския режим. Въпреки глобалните усилия за предотвратяване на цифрови кражби, включително въвеждането на санкции срещу физически и юридически лица, които помагат за изпирането на незаконни средства, киберпрестъпността, подкрепяна от Северна Корея, продължава да бъде сериозен проблем за международната общност.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙