Bitcoin $76,638.00 -2.52%
Ethereum $1,465.30 -6.38%
BNB $551.91 -0.96%
Solana $104.22 -2.51%
XRP $1.82 -5.20%
Dogecoin $0.14 -4.34%
Toncoin $3.00 -2.56%
TRON $0.23 1.22%
Cardano $0.56 -4.22%
Avalanche $16.09 -4.23%
Shiba Inu $0.0000106 -7.03%
Price data by

Швейцария отхвърля криптовалутите като част от националните резерви

Биткойн
Биткойн

Президентът на Швейцарската национална банка (ШНБ) Мартин Шлегел категорично заяви позицията на институцията относно криптовалутите, подчертавайки, че ШНБ няма намерение да включва биткойн или други криптоактиви в своите национални резерви. Решението идва на фона на засилени глобални дискусии за ролята на дигиталните валути в монетарната политика, особено след предложението на американския президент Доналд Тръмп за създаване на национален стратегически резерв от биткойн в САЩ.

Основни причини за отказа от криптовалути

В своето изявление пред медиите в Четвъртък, Шлегел изложи няколко ключови фактора, които правят криптовалутите неподходящи за включване в националните резерви на Швейцария. На първо място, той посочи високата волатилност на криптовалутите като основен проблем:

"Криптовалутите имат големи колебания в стойността, така че това не е даденост."

Тази нестабилност противоречи на един от основните критерии за активите, които централните банки обичайно държат като резерви – стабилност и предсказуемост на стойността.

Вторият съществен фактор, който Шлегел подчерта, е недостатъчната ликвидност на криптопазарите.

"Ликвидността е много важна, за да могат тези валутни резерви да се използват бързо за монетарна политика."

Това сподели той, визирайки необходимостта централните банки да могат бързо да мобилизират своите резерви при нужда от интервенции на пазарите.

Не на последно място, президентът на ШНБ изрази загриженост относно липсата на "стабилна правна рамка" за криптовалутите и обърна внимание на технологичните рискове:

"Криптовалутите са основно софтуер, а както знаете, софтуерът има грешки."

Този аргумент подчертава съществените регулаторни и технически предизвикателства, които все още съпътстват дигиталните валути.

Позицията относно златните резерви

В контекста на дискусията за управлението на националните резерви, Шлегел потвърди, че ШНБ няма планове да променя своите златни резерви. В момента Швейцария притежава 1040 тона злато, което представлява значителна част от националните резерви на страната. Президентът отбеляза, че последните транзакции със злато са били извършени преди значителен период от време, подчертавайки стабилната политика на банката по отношение на златните запаси.

Реакция на политиките на администрацията на Тръмп

Шлегел също коментира потенциалните промени в международната търговска политика, свързани с очакваното въвеждане на глобални мита от администрацията на Тръмп, планирани да влязат в сила на 2 Април 2025 г. По отношение на възможното влияние върху Швейцария, той призна сложността на ситуацията, заявявайки, че "ефектите са доста сложни" и вероятно ще изискват внимателен анализ.

Интересен момент от изявлението на Шлегел беше и отговорът му на минали обвинения от страна на Тръмп за манипулация на валутата. Президентът на ШНБ категорично отхвърли тези обвинения, защитавайки интервенциите на банката на валутния пазар. Той заяви:

"Мога ясно да кажа, че Швейцария не е манипулатор на валути."

И обясни, че всички предишни интервенции са били предприемани единствено с цел поддържане на ценова стабилност, а не за постигане на нечестно конкурентно предимство на международните пазари.

Стратегията на ШНБ остава непроменена

Въпреки глобалните тенденции и дискусии за преосмисляне на традиционните подходи към монетарната политика, ШНБ продължава да следва своята доказана стратегия за управление на резервите. Шлегел потвърди, че текущата политика на банката по отношение на американските държавни ценни книжа и другите традиционни резервни инструменти остава непроменена, независимо от потенциалните промени в глобалната икономическа среда.

Позицията на Швейцарската национална банка по отношение на криптовалутите отразява предпазливия и консервативен подход на една от най-уважаваните централни банки в света. В момент, когато други държави и институции експериментират с включването на дигитални активи в своите стратегии, Швейцария избира да се придържа към доказаните традиционни инструменти, осигуряващи стабилност и сигурност за швейцарската икономика.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙