Силната американска икономика променя очакванията за паричната политика

В началото на седмицата криптовалутният пазар претърпя значителен спад, като биткойн падна под психологическата граница от 90 000 долара за първи път от втората половина на Ноември миналата година. Този спад идва само месец след като водещата криптовалута достигна исторически връх от 108 364 долара, илюстрирайки високата волатилност на дигиталните активи.
Според експерти от водещата крипто борса Coinbase, настоящата пазарна динамика е силно повлияна от макроикономически фактори, особено от промените в очакванията за паричната политика на Федералния резерв. Дейвид Дуонг, ръководител на институционалните изследвания в Coinbase, подчертава, че последните данни за заетостта в САЩ създават несигурност относно бъдещите действия на централната банка.
Неотдавнашният доклад на Бюрото по трудова статистика показа изненадващо силен ръст в заетостта, с 256 000 нови работни места през Декември - значително над очакваните от икономистите 160 000 позиции. Тези данни предизвикаха преоценка на пазарните очаквания относно бъдещите действия на Федералния резерв.
Вероятността централната банка да запази лихвените проценти непроменени през Януари е над 97%, според данни на CME FedWatch. Това промени и нагласите на инвеститорите към рисковите активи, включително криптовалутите.

Ситуацията се усложнява допълнително от предстоящото встъпване в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп. По време на предизборната си кампания, той се позиционира като "крипто президент", обещавайки по-благоприятна регулаторна среда за индустрията и създаване на стратегически резерв от биткойн. Въпреки това, участниците на пазара изглежда са по-загрижени за макроикономическите показатели, отколкото за потенциалните промени в регулацията.
Особено внимание се обръща на инфлационните показатели. Предстоящият доклад за индекса на потребителските цени (CPI) се очаква да покаже, че инфлацията е останала стабилна на ниво от над 2.5% на годишна база. Междувременно днес, доходността на 10-годишните държавни облигации достигна 4.8% - най-високото си ниво от месец Октомври 2023 година, което допълнително оказва натиск върху рисковите активи.
Федералният резерв вече сигнализира за по-консервативен подход към намаляването на лихвените проценти през тази година, прогнозирайки само две понижения вместо първоначално очакваните четири. Протоколите от последната среща на Федералния резерв разкриват, че членовете са особено внимателни относно потенциалното влияние на промените в имиграционната и търговската политика върху инфлационния натиск.
Въпреки текущите предизвикателства, експертите от Coinbase остават "предпазливо оптимистични" за представянето на биткойн през първото тримесечие на годината. Ръководителят на институционалните изследвания в Coinbase отбелязва, че ако решението на Федералния резерв да забави намаляването на лихвите е резултат от по-силна икономика, негативното влияние върху крипто пазарите може да бъде временно. Въпреки това, той признава, че пътят напред вероятно няма да бъде лесен.
В контекста на тези събития, инвеститорите внимателно следят както макроикономическите показатели, така и развитието на регулаторната рамка при новата администрация. Комбинацията от тези фактори ще продължи да оказва съществено влияние върху динамиката на криптовалутния пазар в близко бъдеще.