Bitcoin $95,040.00 0.27%
Ethereum $1,826.66 0.60%
BNB $599.26 2.15%
Solana $147.40 1.78%
XRP $2.14 -0.73%
Dogecoin $0.17 0.54%
Toncoin $2.98 -1.45%
TRON $0.25 0.93%
Cardano $0.67 -1.40%
Avalanche $19.80 -0.71%
Shiba Inu $0.0000128 1.15%
Price data by CoinGecko

Стабилни монети ще увеличат търсенето на американски дълг до 2 трилиона

Биткойн и американски долари.
Биткойн и американски долари.Снимка: CryptoNovini.com

Според информация, публикувана на сайта Cryptopolitan, анализатори от Standard Chartered прогнозират значителен ръст на стабилните монети до 2028 г., което ще има сериозно влияние върху американския дългов пазар. Прогнозите показват, че ако президентът Доналд Тръмп одобри нови регулации за криптовалутите това лято, стабилните монети биха могли да достигнат пазарна капитализация от 2 трилиона долара, което ще създаде ново търсене на американски държавни ценни книжа в размер на 1,6 трилиона долара.

Текущо състояние на пазара на стабилни монети

В момента общата пазарна капитализация на стабилните монети възлиза на приблизително 230 милиарда долара, като по-голямата част от тях са обезпечени с краткосрочни държавни ценни книжа и други инструменти на държавния дълг. Тази сума вече представлява значителна част от пазара, но според прогнозите на Standard Chartered, предстои драстично увеличение през следващите години.

Пазарната капитализация на стабилните монети е нараснала с около 11% само през тази година и с впечатляващите 47% през последните 12 месеца. Водещи в този сегмент остават Tether и USD Coin, които продължават да държат първите позиции по пазарен дял. Този постоянен растеж показва засилващ се интерес към дигиталните активи, които предлагат стабилност, обвързана с физически валути като долара.

Потенциалното законодателство като катализатор

Джеф Кендрик, анализатор от Standard Chartered в Лондон, посочва, че правната яснота би била ключовият фактор за сериозен скок в развитието на стабилните монети. Според неговите изчисления, ако бъдат приети нови регулации, ще се наблюдава ръст в търсенето на държавни ценни книжа с около 400 милиарда долара годишно в рамките на следващите четири години - периодът, който би съвпаднал с втория мандат на президента Тръмп.

Два законопроекта играят важна роля в това развитие - законът GENIUS, одобрен от банковия комитет на Сената през Март, и законът STABLE, приет от комисията по финансовите услуги на Камарата на представителите по-рано през същия месец. И двата законопроекта са насочени конкретно към регулирането на стабилните монети, като целта им е да създадат ясна правна рамка за тези цифрови активи.

Ако тези законопроекти бъдат подписани от президента Тръмп, това би премахнало съществуващата правна неяснота и би позволило на големите играчи в индустрията бързо да разширят своето присъствие и операции.

Влияние върху американските държавни ценни книжа

Една от най-интересните прогнози в доклада на Кендрик е, че нарастващото търсене на стабилни монети би могло да погълне целия нов краткосрочен дълг, който американското правителство планира да емитира през следващите четири години. Това би превърнало индустрията на стабилните монети в най-големия купувач на американски държавни ценни книжа сред всички сектори.

За разлика от други големи купувачи на американски дълг, като чуждестранните инвеститори, които разпределят интереса си между различни инструменти като ценни книжа, облигации и други финансови продукти, издателите на стабилни монети се фокусират почти изключително върху краткосрочния дълг. Това е така, защото той най-добре отговаря на тяхната бизнес структура - предлага безопасност, базиран е на долара и осигурява необходимата ликвидност, без да обвързва капитала за продължителен период.

Укрепване на позицията на долара

Допълнителен ефект от разрастването на пазара на стабилни монети би било засилването на позицията на щатския долар в световен мащаб. Според Кендрик, това нарастващо търсене на долари би могло да компенсира част от текущите заплахи за доминацията на американската валута, особено тези, които произтичат от митническите политики и нарастващите търговски напрежения.

В своя 9-страничен доклад, публикуван миналия Вторник, Кендрик подчертава, че "силата на мрежовите ефекти в дигиталните активи предполага, че доминацията на долара, след като се затвърди допълнително, ще бъде трудна за изместване." Той добавя, че "светият граал на международните финанси е намирането на алтернатива на долара, която предлага същата гъвкавост и ликвидност като долара."

Иронично, докладът показва, че растежът на стабилните монети може да направи долара още по-доминиращ. Колкото по-дълбоко тези активи навлизат в децентрализираните финанси и платежните системи, толкова повече резерви в долари ще им бъдат необходими.

Необходимостта от обезпечаване със сигурни активи

Ключов аспект при стабилните монети е необходимостта от обезпечаване с надеждни активи. Това не е въпрос на предпочитание, а по-скоро на необходимост, тъй като тези криптовалутни токени трябва да бъдат обезпечени с актив, който гарантира тяхната "стабилност". Повечето от тях са фиксирани към щатския долар, а най-сигурният начин да се гарантира тази стабилност, без използване на рискови активи, е чрез инвестиране в краткосрочен държавен дълг.

Тази зависимост от американските държавни ценни книжа като резерв създава циклична връзка между растежа на стабилните монети и търсенето на държавен дълг. Докато индустрията се разраства, нейните нужди от резерви също се увеличават, което води до постоянно нарастващо търсене на тези финансови инструменти.

Заключение и перспективи

Анализът на Standard Chartered очертава интересна и потенциално трансформираща връзка между света на криптовалутите и традиционните финансови пазари. Ако прогнозите се сбъднат, стабилните монети биха могли да се превърнат в ключов фактор не само за криптопазара, но и за цялостната финансова система на САЩ.

С потенциален ръст до 2 трилиона долара в обращение до 2028 г., тези дигитални активи биха могли да осигурят съществен приток на капитали към американския държавен дълг, което би имало широкообхватни последици за глобалните финансови пазари и за позицията на долара като световна резервна валута.

Ясно е, че бъдещето на стабилните монети е тясно свързано с развитието на регулаторната рамка. Ако законодателните промени, които в момента се разглеждат, бъдат приети и подписани от президента Тръмп, това би могло да отключи значителен потенциал за растеж и да задълбочи интеграцията между традиционните и цифровите финансови системи.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙