Американски съд нанася удар на SEC в знаково дело срещу Ричард Харт

Съдебен обрат в полза на противоречивия крипто предприемач
В безпрецедентно съдебно решение, федерален съдия в Съединените щати отхвърли иска на Комисията за ценните книжа и борсите (SEC) срещу известния онлайн предприемач и криптовалутен ентусиаст Ричард Харт.

Съдия Каръл Багли Амон от Окръжния съд в Бруклин постанови, че регулаторният орган не е успял да докаже достатъчно връзки между дейностите на Харт и американския пазар, за да оправдае юрисдикцията на SEC върху случая.
Решението, обявено в Петък, бележи сериозен обрат в делото срещу основателя на HEX, който беше обвинен в набиране на над 1 милиард долара чрез нерегистрирани оферти за криптовалути. Сред най-тежките обвинения срещу Харт, беше твърдението, че е присвоил над 12 милиона долара от инвеститорски средства за личен лукс, включително спортни автомобили, скъпи часовници и редки бижута.
В основата на съдебното решение стои заключението, че промоциите на Харт за неговите криптовалутни проекти – токена HEX, мрежата PulseChain и търговската платформа PulseX - не са били специално насочени към американски инвеститори, а по-скоро са имали глобален обхват поради естеството на онлайн комуникациите. Съдията специално подчерта, че въпросните токени не са били търгувани на американски борси, което допълнително отслабва претенциите на SEC за регулаторна власт над сделките.
Обвинения за луксозни покупки с инвеститорски средства
Регулаторният орган твърдеше, че Харт е подвеждал инвеститори с преувеличени обещания за възвръщаемост, представяйки своите криптовалутни проекти като изключително доходоносни инвестиционни възможности. Според SEC, предприемачът е използвал привлечените средства за финансиране на екстравагантен личен начин на живот, включващ покупки на луксозни стоки.
Сред най-впечатляващите придобивки, изтъкнати в обвинението, са спортни автомобили McLaren и Ferrari, колекция от часовници Rolex на стойност 3.02 милиона долара, както и прочутият черен диамант "The Enigma" от 555 карата, за който Харт е платил 4.28 милиона долара на търг, организиран от престижната аукционна къща Sotheby's.
Въпреки тежестта на тези обвинения, съдия Амон посочи, че делото на SEC се основава на необходимостта от конкретни доказателства за директни транзакции с американски инвеститори. Макар жалбата да съдържа предположения, че някои американски граждани може да са инвестирали в проектите на Харт, тя не успява да установи категорично, че въпросните транзакции са се осъществили на територията на Съединените щати.
Незабавна пазарна реакция и продължаващи правни проблеми
Новината за съдебното решение в полза на Харт предизвика незабавна реакция на криптовалутния пазар. Токенът HEX, който през последните месеци се бореше заедно с целия сектор, регистрира впечатляващ скок от над 45% през 24-те часа след обявяването на присъдата, достигайки цена от 0.0014 долара.

Това рязко повишение отразява облекчението на инвеститорите от отхвърлянето на сериозните американски регулаторни обвинения.
Въпреки тази значителна правна победа в Съединените щати, хоризонтът пред Ричард Харт далеч не е чист от правни облаци. Предприемачът продължава да бъде обект на сериозни обвинения в чужбина, като най-сериозните идват от Финландия. Финландските власти задържаха Харт на 13 Септември 2024 година по обвинения в данъчни измами и нападение, въпреки че по-късно той успя да напусне ареста при неизяснени обстоятелства.
Ситуацията се усложни допълнително, когато Интерпол издаде червена заповед за ареста му на 22 Декември, което превърна Харт в международно издирвано лице. Междувременно финландските власти успяха да конфискуват луксозни часовници на приблизителна стойност от 2.5 милиона долара, за които се предполага, че са били изоставени от предприемача по време на неговото бягство.
Последици за бъдещите регулации в крипто сектора
Решението на съдия Амон да отхвърли делото на SEC срещу Харт повдига важни въпроси относно границите на юрисдикциите в глобалния криптовалутен пазар. Съдът установи, че предполагаемите присвоявания на средства са станали чрез цифрови портфейли и платформи, които оперират извън регулаторния обхват на Съединените щати, което създава прецедент за бъдещи дела от подобен характер.
След това решение, SEC разполага с период от 20 дни, в който може да реши дали да обжалва решението или да преформулира своята жалба с допълнителни доказателства за американски връзки. Начинът, по който регулаторният орган ще процедира, ще даде важни индикации за бъдещата стратегия на SEC в регулирането на криптовалутния сектор.
Междувременно, случаят с Ричард Харт илюстрира сложността на прилагането на традиционни регулаторни рамки върху децентрализирани глобални мрежи. Съдебното решение подчертава нуждата от международно сътрудничество в регулирането на криптовалутите, тъй като националните граници стават все по-размити в дигиталната ера.
За инвеститорите в HEX и другите проекти на Харт, решението предоставя временно облекчение, но продължаващите международни правни проблеми на предприемача оставят много въпроси без отговор относно дългосрочната стабилност на тези криптовалутни проекти.