Аржентинският президент Милей в центъра на криптовалутен скандал за милиони

Началото на скандала
В петък президентът Хавиер Милей публикува съобщение в социалната мрежа X, с което промотира криптовалутния проект LIBRA. Публикацията предизвика вълна от инвестиции, но само часове по-късно Милей изтри поста си, което доведе до стремглав срив в цената на монетата и унищожи милиони долари от инвестициите на хората, които бяха вложили средства.
Правни последствия и обвинения
Групата адвокати, включваща Джонатан Балдивиесо, Маркос Зелая, Мария Ева Куцовитис и бившият ръководител на Централната банка на Аржентина Клаудио Лосано, подаде наказателен иск срещу президента. Според тях Милей е участвал в класическа схема за измама, известна като "rug pull", заедно с инвестиционната компания Kelsier Ventures и нейния изпълнителен директор Хейдън Дейвис.
Разкрития и противоречия
Въпреки че президентската канцелария първоначално отрече всякакви връзки с проекта, документи и онлайн записи разкриха, че Милей и членове на неговата администрация са провели срещи с представители на KIP Protocol - екипът зад LIBRA, преди официалното пускане на монетата. Това откритие подкопа достоверността на опроверженията на президента и доведе до започването на вътрешно разследване от Антикорупционното управление.
Реакции на замесените страни
Хейдън Дейвис, изпълнителният директор на KIP Protocol, директно обвини Милей за провала на проекта. Според Дейвис, внезапното оттегляне на подкрепата от страна на президента и изтриването на публикациите в социалните медии са причината за срива на доверието на инвеститорите.
Крипто борсата Jupiter Exchange призна, че някои от техните служители са знаели предварително за пускането на LIBRA, но отрече участие във вътрешна търговия. Борсата потвърди, че токенът е достигнал пазарна капитализация от 1.5 милиарда долара преди да получи статут "Проверен" на тяхната платформа.
Последствия и текущо състояние
В момента Хейдън Дейвис все още контролира 100 милиона долара от средствата на хазната на LIBRA. Той е обявил намерението си да реинвестира и изгори всички обратно изкупени токени в опит да демонстрира прозрачност. Дейвис твърди, че сътрудници на Милей са гарантирали продължаващата подкрепа на президента по време на стартирането на проекта.
Междувременно президентът Милей се опитва да се дистанцира от скандала, твърдейки че не е бил запознат с подробностите около проекта и е изтрил публикацията си веднага след като е получил повече информация. Той обвинява политическите си опоненти в опити да използват ситуацията за подкопаване на неговата позиция.
Скандалът продължава да се развива, оставяйки множество инвеститори със значителни загуби, докато аржентинското правителство е подложено на засилен обществен натиск за прозрачност и отговорност. Случаят се превръща в един от най-значимите криптовалутни скандали, включващ висш политически лидер, и повдига сериозни въпроси относно регулацията на крипто пазара и отговорността на публичните фигури при промотирането на финансови продукти.