Circle се отказва от банков лиценз и залага на стабилните монети

Според скорошна информация публикувана на сайта Coin Track Daily, компанията Circle, която стои зад популярната стабилна криптовалута USDC, официално е отхвърлила всякакви намерения за придобиване на банков лиценз в Съединените щати. Това категорично опровержение идва в момент, когато криптовалутният сектор преживява значителни промени в регулаторната среда.
Стратегически приоритети на Circle
Данте Диспарте, който заема поста на главен стратегически директор в Circle, използва платформите на социалните мрежи, за да изясни позицията на компанията. В своето изявление той категорично подчерта, че Circle няма никакви амбиции да се трансформира в банкова институция или във форма на застрахована депозитна организация. Вместо това, компанията е насочила всичките си усилия към навигиране в сложния и динамично променящ се регулаторен пейзаж, който засяга стабилните монети за разплащания.

Диспарте поясни, че Circle е готова да се адаптира чрез различни механизми - било то чрез придобиване на държавни или федерални тръстови устави, или дори чрез получаване на небанков лиценз, ако обстоятелствата го изискват. Това стратегическо позициониране показва ясния фокус на компанията върху иновациите в сферата на дигиталните разплащания, а не върху навлизането в традиционния банков сектор.
Опровержение на спекулации
Изявлението на стратегическия директор директно опровергава разпространилите се доклади, които твърдяха, че Circle, заедно с други големи играчи в криптовалутния сектор като Coinbase, планира да преследва банкови лицензи. Тези спекулации се основаваха на предположението за по-благоприятна регулаторна среда при управлението на президента Доналд Тръмп.
Подобни предположения не са напълно безпочвени, особено предвид забележимото затопляне в отношението на американските регулаторни органи към криптовалутния сектор. Неотдавна Федералният резерв отмени предишни ограничителни насоки, които възпрепятстваха взаимодействието между традиционните банки и дигиталните активи, включително токените, обвързани с американския долар. Тази промяна в политиката беше приветствана от представители на индустрията като Джейсън Карш от Blocks, който я определи като решаваща стъпка към интегрирането на криптовалутите в ежедневните финансови операции.
Призив за законодателни реформи
В контекста на тези развития, Диспарте отправи призив към Конгреса на САЩ да даде приоритет на двупартийното законодателство, касаещо стабилните монети. Той се застъпва за създаването на регулаторна рамка, която едновременно стимулира иновациите и осигурява защита на потребителите. Диспарте заяви:
"Призоваваме Конгреса да приеме законодателство, което насърчава американската изобретателност, гарантира стабилност и поставя защитата на потребителите на първо място."
Думите му кореспондират с текущите законодателни инициативи, като два значими законопроекта - Законът за прозрачност и отчетност на стабилните монети за по-добра икономика на регистрите (STABLE) и Законът за насочване и установяване на национални иновации за стабилни монети на САЩ (GENIUS) - вече напредват в законодателния процес на Конгреса.
Законодателни инициативи
Законът STABLE вече е получил одобрение от страна на Комисията по финансови услуги в Камарата на представителите, докато Законът GENIUS продължава да набира необходимата подкрепа. Тези предложени законодателни мерки целят установяването на стабилни стандарти в няколко ключови области - ликвидност, управление на резервите и спазване на протоколите за противодействие на изпирането на пари.
Чрез насърчаване на доверието в американските емитенти на стабилни монети, законодателите се стремят да затвърдят глобалното доминиране на щатския долар в нарастващата дигитална финансова екосистема. За Circle приоритетът остава ясен - да участва активно в оформянето на регулаторна среда, която подкрепя трансформиращия потенциал на стабилните монети, вместо да следва пътя на традиционното банкиране.