
Coinbase въвежда безсрочни фючърси за американските инвеститори

В отговор на нарастващото търсене на регулирани криптодеривати, Coinbase официално стартира своите безсрочни фючърси за клиенти в Съединените щати. Компанията сподели тази новина на официалния си сайт в Понеделник, маркирайки важен момент за американския криптопазар. Този ход превръща Coinbase във втората голяма борса, предлагаща подобни продукти на американския пазар, след като Kraken въведе своята платформа за фючърси седмица по-рано.
Запълване на съществена пазарна празнина
Криптодеривативите представляват над 90% от глобалните обеми на криптотърговия, но досега американските инвеститори имаха ограничен достъп до тези инструменти поради сложната регулаторна среда. Coinbase се насочва към решаването на този проблем чрез своята нова оферта, която е напълно регулирана от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC). Според експерти, включително Чармейн Там от Hex Trust, този ход създава "по-сигурна и съвместима алтернатива на офшорните платформи".
Първоначално, американските клиенти ще имат достъп до два основни продукта чрез Coinbase Financial Markets: нано Bitcoin безсрочни фючърси и нано Ether безсрочни фючърси. За разлика от стандартните фючърсни контракти, които обикновено изтичат ежемесечно, новите инструменти на Coinbase имат продължителност от пет години, премахвайки необходимостта от често подновяване на договорите.
Конкурентно ценообразуване и институционални предимства
Coinbase привлича вниманието на търговците с конкурентни такси, започващи от едва 0.02% на договор. Тази ценова стратегия е насочена към привличане на значителни обеми от пазара на деривати, който традиционно беше доминиран от офшорни платформи.
Ганеш Махидхар, инвестиционен специалист във Further Ventures, посочва, че безсрочните фючърси имат потенциални предимства пред традиционните фючърси, включително "по-тесен прозорец за сетълмент" и възможност за "по-ниски разходи с по-голяма пазарна дълбочина". Той също така отбелязва, че Coinbase има уникална позиция да преодолее историческите предизвикателства при безсрочните фючърси чрез своето предложение Coinbase Custody.
Благоприятна регулаторна среда
Стартирането на новите продукти се случва в момент на значителни регулаторни промени в САЩ. Администрацията на президента Тръмп наскоро подписа закона GENIUS, който се счита за първия голям криптозакон в Америка. Това законодателство създава по-ясна регулаторна рамка за криптовалутите и свързаните с тях финансови инструменти.
На церемония в Белия дом, на която присъстваха водещи фигури в криптоиндустрията, включително изпълнителния директор на Coinbase Брайън Армстронг, президентът Тръмп заяви:
"Обещах, че ще върнем американската свобода и лидерство и ще направим Съединените щати криптостолица на света, и това направихме."
Влияние върху пазара
Според експерти, новата регулаторна яснота в САЩ представлява ключова стъпка към привеждане на американския криптопазар в съответствие с глобалните практики. Очаква се това да отвори врати за по-голямо институционално приемане и да помогне за утвърждаването на криптовалутите като основен клас активи.
Въпреки положителните новини, акциите на Coinbase (COIN) отбелязаха лек спад, търгувайки се на цена от 413.71 долара, под началната цена от 425.91 долара. Въпреки това, компанията наскоро постигна исторически връх от 444.65 долара на 18 Юли, съвпадащ с подписването на новото криптозаконодателство.

С навлизането на още регулирани играчи на пазара на криптодеривати, американските инвеститори вече имат повече възможности за диверсификация на своите криптопортфейли и достъп до инструменти, които преди бяха достъпни само за международни търговци. Тази тенденция вероятно ще продължи да укрепва позицията на САЩ като глобален лидер в криптоиндустрията през следващите години.