Bitcoin $77,778.00 -5.40%
Ethereum $1,539.87 -12.21%
BNB $553.67 -4.55%
Solana $105.14 -8.28%
XRP $1.85 -9.90%
Dogecoin $0.15 -9.44%
Toncoin $3.10 -5.03%
TRON $0.23 -4.37%
Cardano $0.56 -9.86%
Avalanche $16.04 -5.28%
Shiba Inu $0.0000113 -4.31%

Джед МакКейлеб от Ripple финансира космическа станция с $1 милиард

Международната космическа станция
Международната космическа станция

От криптовалути към космоса - амбициозната мисия на МакКейлеб

Докато повечето криптоинвеститори мечтаят да "стигнат до Луната" метафорично, съоснователят на Ripple Джед МакКейлеб работи за буквалното покоряване на космоса. С лично финансиране от 1 милиард долара, този пионер в криптосвета е решен да трансформира човешкото присъствие извън Земята чрез своята аерокосмическа компания Vast Space.

МакКейлеб сподели в интервю за Bloomberg:

"Много е важно хората да направят този скок от това, където сме днес, към потенциален свят, в който много хора живеят извън Земята."

Неговата визия е не просто амбициозна, а революционна - да създаде функционираща космическа станция, която да замени Международната космическа станция след нейното извеждане от експлоатация през 2030 г.

Основаната през 2021 г. компания Vast Space вече работи усилено по проекта и наскоро представи окончателния дизайн на своя първи модул Haven-1. За реализирането на този проект, МакКейлеб инвестира значителна част от 3,2-милиардното си състояние, натрупано предимно от продажби на криптовалутата XRP.

Изкуствена гравитация и партньорство със SpaceX

Отличителна черта на космическите станции, разработвани от Vast, е внедряването на изкуствена гравитация - концепция, позната досега предимно от научната фантастика. Чрез въртене, което създава центробежна сила, станциите ще осигурят условия близки до земните, като същевременно предлагат всички необходими удобства за живот в космоса.

За извеждането на Haven-1 в орбита, Vast си партнира със SpaceX на Илон Мъск, чиито ракети Falcon 9 ще транспортират модулите в космоса. Първото изстрелване е планирано за Май 2026 година, когато ще започне двуседмична мисия над Земята.

Докато Haven-1 е проектиран като единичен модул, който може да функционира самостоятелно или да се скачи с бустери на SpaceX, следващото поколение Haven-2 се разработва като модулна система. Няколко модула Haven-2 ще могат да се свързват, образувайки по-голяма, разширяема космическа станция.

Надпревара за бъдещето на космическите станции

МакКейлеб се присъединява към нарастваща група предприемачи, включително Илон Мъск, Ричард Брансън и Джеф Безос, които инвестират в частни космически инициативи. Това отразява тенденцията публичните космически агенции като НАСА и Европейската космическа агенция все повече да разчитат на частния сектор за транспортиране на астронавти и ресурси до космоса.

В тази надпревара участват множество компании и организации - Axiom Space, Blue Origin, Voyager Space, Airbus и китайската CNSA, всички стремящи се да създадат следващото поколение космически станции за изследвания, производство, туризъм и дългосрочно обитаване.

За Vast успешното изстрелване през Май 2026 г. би било ключово за утвърждаването ѝ в нововъзникващата частна космическа индустрия. Не по-малко важно ще бъде и осигуряването на договор с НАСА, което би гарантирало дългосрочната жизнеспособност на компанията.

Съоснователят и изпълнителен председател на Ripple, Крис Ларсън, сподели:

"Това е голяма, смела визия на Джед МакКейлеб. Америка някога преследваше нови граници като тази, преди да се плъзне в бюрокрация и съмнения. Надявам се на успеха на Vast."

С богатия си опит в технологичния сектор и значителните финансови ресурси, МакКейлеб има потенциала да превърне своята космическа мечта в реалност, отваряйки нова страница в историята на човешкото присъствие извън Земята.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙