Bitcoin $83,988.00 -1.00%
Ethereum $1,584.41 -4.24%
BNB $584.71 -2.42%
Solana $128.45 -1.83%
XRP $2.15 -0.35%
Dogecoin $0.16 -1.93%
Toncoin $2.86 -4.24%
TRON $0.25 -0.29%
Cardano $0.64 -2.82%
Avalanche $19.72 -1.22%
Shiba Inu $0.0000121 -3.47%
Price data by

Фирма от Ню Йорк завежда колективен иск срещу замесените в скандала LIBRA

Съдийско чукче
Съдийско чукче

Голямата нюйоркска адвокатска кантора Burwick Law наскоро предприе поредна юридическа стъпка срещу предполагаеми измамници в света на криптовалутите, като подаде колективен иск срещу ключовите участници в скандала с аржентинската меме-монета LIBRA. Този ход е част от продължаващите усилия на фирмата да се бори с финансовите злоупотреби в сферата на дигиталните активи, като целта този път е насочена към компаниите KIP Protocol, Meteora и Kelsier Ventures.

Продължаваща борба срещу измамите с меме-монети

През последните месеци Burwick Law демонстрира решителност в борбата срещу незаконните практики в света на криптовалутите. Преди иска срещу LIBRA, фирмата подаде подобни съдебни искове срещу промоутърите на меме-монетата Hawk Tuah през Декември, а месец по-късно - срещу платформата Pump.fun за нарушаване на интелектуална собственост.

Този последен иск относно LIBRA е поредното доказателство за ангажимента на Burwick Law да преследва компании и лица, които според тях манипулират пазара и причиняват финансови щети на дребните инвеститори. В официално изявление чрез социалните медии, фирмата обяви:

"Тази вечер нашата фирма подаде колективна жалба във Върховния съд на Ню Йорк от името на нашия клиент. Твърдим, че Kelsier, KIP, Meteora и свързани с тях страни са организирали несправедливо стартиране на токен (LIBRA), като са подвеждали купувачите и са навредили на дребните инвеститори."

Публикация на Burwick Law относно заведено дело срещу Kelsier, KIP и Meteora

Обвинения за "pump-and-dump" схема

В сърцевината на иска е твърдението, че замесените страни умишлено са манипулирали цената на LIBRA чрез "измамно, манипулативно и фундаментално несправедливо" поведение. Според адвокатската кантора тези компании са участвали в класическа "pump-and-dump" схема - изкуствено надуване на цената на актива, последвано от масирано продаване, което води до рязък спад и значителни загуби за обикновените инвеститори.

В жалбата се описва как според Burwick Law са били използвани едностранчиви ликвидни пулове за изкуствено повишаване на цената на LIBRA. Освен това, фирмата твърди, че приблизително 85% от предлагането на монетата е било задържано при стартирането й, което е позволило на инсайдерите да реализират печалби, докато обикновените купувачи са понесли загуби.

Стартирането на LIBRA през Февруари се превърна в един от най-скандалните моменти в криптоиндустрията през годината, като токенът претърпя драматичен колапс, който предизвика вълна от разследвания и дори доведе до заповеди за арест за някои от главните участници.

Ключови играчи в скандала

Интересен аспект на този съдебен иск е, че той не включва аржентинския президент Хавиер Милей като ответник, въпреки спекулациите за негови връзки със скандала. Вместо това, фокусът е насочен към частните компании, които според Burwick Law са пряко отговорни за манипулациите с LIBRA.

KIP Protocol, компания, която се представя като Web3 AI базиран слой, бе първоначално свързана със стартирането на монетата. Въпреки това, фирмата категорично отрече участие, заявявайки, че не е стартирала или печелила от LIBRA и че е била помолена само "да помогне с управлението на финансовата инициатива на проекта".

За разлика от KIP, другите две компании имат много по-ясни връзки със скандалния проект. Meteora, децентрализирана криптоборса, беше дълбоко замесена в LIBRA, което доведе до оставката на нейния съосновател непосредствено след разразяването на скандала, макар че той продължава да отрича всякаква вина.

Репутацията на Meteora вече беше пострадала от предишно участие в друга противоречива меме-монета - TRUMP. Тази относително малка борса беше първата платформа, която листна токена, което временно увеличи нейната тотална заключена стойност (TVL) с повече от 300%, достигайки над $1,9 милиарда за няколко дни.

Най-уязвимият играч

Kelsier Ventures, компанията, която действаше като маркет мейкър на LIBRA, изглежда най-уязвима към юридически последствия. В противоречиво интервю нейният изпълнителен директор Хейдън Дейвис се опита да защити действията си, като същевременно призна участие в минали измами, твърдейки, че не е направил нищо необичайно в случая с LIBRA.

Дейвис привлича допълнително внимание с информацията, че е водил преговори за стартиране на подобна меме-монета с правителството на Нигерия и наскоро е бил свързан с меме-монета на тема "Вълкът от Уолстрийт". От всички замесени в скандала, Дейвис е единственият с активна заповед за арест, което подчертава сериозността на неговата роля.

Допълнителни улики и връзки

Разследване, проведено от инженера по данни Фернандо Молина, разкрива още по-дълбоки връзки между замесените страни. Според неговите твърдения, същите лица са се опитали да пуснат два други токена, свързани с Аржентина, преди появата на LIBRA. Молина е открил следи, свързващи ги с токените ARG и MILEI, включително споделени криптопортфейли, ликвидни пулове и подозрителни времеви съвпадения.

Публикация на Фернандо Молина показваща връзката с ARG и MILEI

Въз основа на тези данни, Молина предполага, че създателите на LIBRA вероятно са използвали тези по-ранни токени като тестови проекти, макар че не може да потвърди това със сигурност. Тези връзки, ако бъдат доказани в съда, биха могли да представляват допълнителни доказателства за предварително планирана измамна схема.

Потенциални последици за криптоиндустрията

Скандалът с LIBRA и последвалият съдебен иск имат потенциала да окажат значително влияние върху криптоиндустрията като цяло. Политически мотивираните схеми с меме-монети не само нанасят финансови щети на участниците, но и сериозно подкопават доверието в целия сектор на дигиталните активи.

В този контекст, действията на Burwick Law могат да се разглеждат като стъпка към установяване на по-добра отчетност и прозрачност в една индустрия, която често страда от липса на регулация. Резултатът от този съдебен процес би могъл да създаде важен прецедент за бъдещи случаи на финансови манипулации в криптосферата.

Въпреки това, много въпроси относно скандала с LIBRA остават без отговор, и не е ясно как те ще повлияят на развитието на делото. Надеждата е, че продължаващите разследвания ще помогнат да се разкрият някои от най-големите мистерии, свързани с този случай, и ще доведат до повече яснота и справедливост за засегнатите инвеститори.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙