Bitcoin $75,587.00 -5.42%
Ethereum $1,416.52 -10.66%
BNB $543.34 -3.00%
Solana $103.48 -6.78%
XRP $1.77 -7.72%
Dogecoin $0.14 -7.73%
Toncoin $2.97 -5.49%
TRON $0.23 -1.74%
Cardano $0.55 -7.44%
Avalanche $16.06 -6.04%
Shiba Inu $0.0000106 -8.68%
Price data by

Хейдън Дейвис източва пазара на MELANIA чрез сложни блокчейн схеми

Мелания Тръмп
Мелания Тръмп

Продължаващи масови продажби на токени

Данните от блокчейн анализи разкриват, че Хейдън Дейвис, фигура известна с манипулации на пазара на криптовалути, продължава интензивно да продава токени MELANIA, използвайки различни механизми. Според информация от платформата Bubblemaps, Дейвис систематично се освобождава от своите позиции, прилагайки стратегически подход за извличане на максимална стойност.

Публикаци на Bubblemaps относно действията на Хейдън Дейвис

Към края на Март 2025 г. цената на MELANIA е подложена на значителен натиск от координирани поръчки за продажба, които систематично понижават стойността й на всеки няколко часа. В резултат на това токенът падна от приблизително $0.70 до $0.6 само за няколко дни, което представлява съществен спад в стойността.

Въпреки този натиск, MELANIA все още поддържа над $83 милиона ликвидност в децентрализираните борси (DEX), което временно задържа цената от още по-драстичен срив. На централизираните борси токенът се търгува на нива от около $0.61, но разликата в цените показва нестабилност на пазара.

От върховете към дъното

Настоящата цена на MELANIA е драматично по-ниска от историческия ѝ връх от $13.73, което доведе до изпаряване на милиарди долари номинална стойност. Въпреки този сериозен спад, манипулацията и извличането на стойност продължават интензивно.

Статистиките показват, че токенът се притежава от над 246 375 различни портфейла, което значително надхвърля броя на притежателите на други подобни меме токени. Този висок брой държатели, съчетан с ниската наличност на ликвидност и продължаващия натиск върху цената, създава ситуация, в която много инвеститори може да не успеят да изтеглят средствата си, докато стойността продължава да пада.

Техники за извличане на ликвидност

Блокчейн анализите разкриват сложна мрежа от операции, използвани от Дейвис за извличане на средства от MELANIA. Портфейлите, свързани с него, активно продават токени както на централизирани борси, така и чрез ликвидни двойки в децентрализираните платформи.

След период на неактивност известните адреси на Дейвис, съдържащи MELANIA, започнаха да показват интензивна активност. Той прилага техника, наречена "едностранна ликвидност" - същият подход, който използва и при манипулацията на токена LIBRA, за който беше разследван от популярния криптовалутен детектив Coffeezilla.

Дейвис използва също борсите Kraken и MEXC, за да реализира над $1 милион от своите притежания. Само за две седмици той успя да извлече повече от $2 милиона печалба от ликвидни двойки в DEX. Това систематично отслабване на ликвидността на MELANIA вероятно ще продължи, тъй като Дейвис контролира допълнителни портфейли, които все още не са ликвидирали своите позиции.

Злоупотреба с резерва на общността

По-задълбоченото разследване на блокчейн транзакциите разкрива още по-обезпокоителна практика - средствата, които трябваше да служат като резерв на общността на MELANIA, са били използвани за извличане на печалба. 20-те процента от токените, първоначално отделени за развитие и поддръжка на проекта, бяха стратегически вкарани в ликвидни пулове, което позволи на манипулаторите да извлекат приблизително $2.5 милиона в SOL (основната криптовалута на блокчейна Солана).

Портфейлът, който контролира резерва на общността, не продаваше токените директно, а ги размени чрез четири нови ликвидни пула със значителна едностранна ликвидност. Това позволи на доставчиците на ликвидност да извлекат $2.5 милиона от пуловете. Три от тези пулове вече са напълно източени, докато един все още остава активен.

Последствия от манипулацията

Освен MELANIA, Дейвис продължава да продава и токени LIBRA, въпреки скандала, който струва на ранните инвеститори около $100 милиона и практически унищожи проекта. Той също така използва платформата за крипто заеми Kamino на блокчейна Солана, за да "отключи" допълнителна ликвидност от притежаваните от него MELANIA и LIBRA.

Интересното е, че въпреки документираните манипулации, Дейвис не е изправен пред никакви санкции. Той не е блокиран от централизираните борси, нито е в черния списък на Circle (компанията зад стейбълкойна USDC), въпреки че съхранява значителна част от приходите си именно в USDC.

Известните портфейли на компанията на Дейвис, Kelsier Ventures, в момента държат над $9.41 милиона в различни криптовалути. Основните движения на тези средства са към базирани на Солана децентрализирани борси чрез агрегатора Jupiter, както и към платформата Kamino Finance, където меме токените се използват като обезпечение за заеми.

Дейностите, извършвани в децентрализираните финансови пространства, остават напълно нерегулирани, което позволява на манипулаторите като Дейвис да оперират без последствия. В един особено фрапиращ случай, данните от блокчейна показаха, че доставчик на едностранна ликвидност от портфейла на Kelsier успя да извлече $500 хиляди за броени минути, използвайки тези техники.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙