Bitcoin $83,778.00 -0.85%
Ethereum $1,576.70 -4.04%
BNB $584.20 -1.94%
Solana $127.93 -0.87%
XRP $2.15 -0.15%
Dogecoin $0.16 -2.21%
Toncoin $2.85 -5.13%
TRON $0.25 -1.12%
Cardano $0.64 -2.35%
Avalanche $19.62 0.04%
Shiba Inu $0.0000121 -3.02%
Price data by

Интерпол преследва основател на $LIBRA за мащабна криптоизмама в Аржентина

Аржентина
Аржентина

Раздвижване в аржентинското правосъдие за международен арест

Аржентинските власти предприемат сериозни правни действия срещу Хейдън Дейвис, създателят на криптовалутата $LIBRA, като настояват за издаване на червена бележка от Интерпол. Според информация, публикувана от местното издание Página12, Дейвис се намира в центъра на разрастващо се разследване за криптоизмама, при която инвеститори са загубили приблизително 100 милиона долара. Този случай привлича огромно внимание не само заради финансовите му измерения, но и поради връзките на аферата с висши представители на аржентинската власт.

Адвокатът Грегорио Далбон официално е подал искане пред аржентинските съдебни органи за международна заповед за арест на Дейвис. Основният аргумент на обвинението е значителният риск от укриване, който Дейвис представлява. Според Далбон, обвиняемият разполага с огромни финансови ресурси и международни контакти, които биха му позволили да избегне правосъдието за продължителен период от време.

Прокурорът Едуардо Таяно, който ръководи случая, е разширил обхвата на разследването, за да включи и близкото обкръжение на президента Хавиер Милей. Разследването се задълбочава с всеки изминал ден, разкривайки нови детайли за това, което експертите определят като класическа схема тип "rug pull" в криптосектора.

Връзката между криптоизмамата и президента Милей

Особено обезпокоителен аспект на случая е директната връзка с президента Хавиер Милей. Според разкритията, Милей лично е промотирал криптовалутата $LIBRA чрез своя профил в социалната мрежа X, обещавайки икономическо възстановяване на аржентинците чрез инвестиции в този актив. След като много граждани последвали съвета му и вложили средства, Милей изтрил публикацията си, което довело до стремителен срив в стойността на криптовалутата.

Компанията на Хейдън Дейвис, Kelsier Ventures, публикува изявление през Февруари, в което директно обвини президента:

"Президентът Милей активно промотира $LIBRA, преди внезапно да промени позицията си. Това решение беше взето без предупреждение и директно противоречеше на предишни обещания."

Въпреки тежестта на обвиненията, президентът Милей продължава да отрича каквато и да е вина, макар че Дейвис първоначално твърдеше, че двамата са организирали схемата заедно. Разследването засяга и сестрата на президента, Карина Милей, която е обвинена в получаване на плащания от Дейвис за промотиране на криптовалутата.

Интересен обрат в историята представлява промяната в позицията на Дейвис, който първоначално твърдеше, че е плащал на семейство Милей, а по-късно категорично отрече това:

"Скорошните медийни доклади, твърдящи, че платих на президента Хавиер Милей или сестра му, Карина Милей, за да стартират меме монетата $LIBRA, са напълно неверни."

Правни действия и стратегия за екстрадиция

Адвокат Далбон настоява, че Дейвис представлява сериозна заплаха, ако остане на свобода, посочвайки способността му да се придвижва свободно между държавите и потенциала да възпрепятства разследването. В официалното си искане до съда Далбон заяви:

"Предвид мащаба на скандала и значителните загуби, нанесени на инвеститорите, процесуалният риск от това Хейдън да остане на свобода е очевиден."

Хейдън Дейвис все още не е задържан, но наскоро прекъсна публичното си мълчание след четири седмици отсъствие, обявявайки, че възнамерява да се яви пред съда и е ангажирал нов правен екип. Според медийни съобщения, Дейвис води преговори с високопрофилните адвокати Маркос Салт и Наталия Серджи, макар че официално назначаване все още не е потвърдено.

Правният екип на Дейвис продължава да поддържа линията, че клиентът им "не е направил нищо лошо", което изглежда парадоксално на фона на предишни негови интервюта, в които по същество признава извършването на редица международни финансови престъпления. Особено показателно е интервюто му в предаването на Coffeezilla, където той откровено говори за своите действия.

Финансови последици и правна битка на инвеститорите

Финансовите последици от колапса на $LIBRA са катастрофални - приблизително 100 милиона долара са изчезнали, оставяйки хиляди инвеститори с празни сметки и разбити надежди. Това предизвика вълна от съдебни дела, като инвеститорите търсят компенсация и справедливост.

Първата значима правна жалба е подадена от Клаудио Лосано, подкрепен от адвокатите Джонатан Балдивиесо и Маркос Зелая. Това правно действие предизвика вълна от последващи искове, включително тези на Далбон, депутата Итаи Хагман и активиста Хуан Грабоис.

Особено интересен е случаят на Мартин Ромео, крипто анализатор и инвеститор, който първоначално беше силен поддръжник на Милей и неговата политическа кампания. Ромео не само инвестира лични средства в $LIBRA, но и активно насърчаваше другите да последват примера му. След загубата на инвестициите си, той се обърна към съдия Мария Сервини с искане да бъде признат като ищец по делото, представяйки доказателства за своите транзакции.

Въпреки това, съдия Сервини отхвърли искането му, изразявайки съмнения относно естеството на престъплението – дали става въпрос за класическа измама или за друг вид финансово нарушение. Юридическият спор получи ново измерение, когато съдия Сандра Аройо Салгадо прие показанията на Ромео, което потенциално може да доведе до усложнения в юрисдикционните аспекти на делото.

Международни измерения и бъдещо развитие на случая

Случаят с $LIBRA придобива все по-явни международни измерения, тъй като аржентинските власти търсят съдействието на Интерпол за залавянето на Хейдън Дейвис. Ако червената бележка бъде издадена, това ще означава, че Дейвис ще бъде издирван в над 190 държави по света, значително ограничавайки неговата свобода на движение.

През последните седмици Дейвис показва признаци на промяна в стратегията. В по-скорошно интервю с Дейв Портной, той опитва да представи действията си в различна светлина:

"Аз просто пазя пари, които трябва да са за правителството или поне за страната Аржентина."

Случаят повдига сериозни въпроси относно регулацията на криптовалутите в Аржентина и отговорността на политическите фигури, когато препоръчват финансови инвестиции. Това е особено важно в контекста на икономическата нестабилност, която страната преживява, където много граждани търсят алтернативни начини за запазване на стойността на своите спестявания.

Докато правната сага продължава да се развива, едно е ясно – аферата с $LIBRA вече е оставила дълбок отпечатък върху аржентинската политическа и финансова сцена и вероятно ще бъде предмет на продължителни разследвания и съдебни процеси през идните месеци.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙