Bitcoin $94,337.00 -1.73%
Ethereum $1,798.60 -1.99%
BNB $588.05 -1.91%
Solana $144.85 -1.12%
XRP $2.16 -1.98%
Dogecoin $0.17 -3.17%
Toncoin $3.02 -2.01%
TRON $0.25 0.54%
Cardano $0.68 -4.36%
Avalanche $20.17 -1.15%
Shiba Inu $0.0000128 -1.84%
Price data by CoinGecko

Медиен магнат и криптопредприемач в ожесточен правен спор за скулптура

Съдийско чукче
Съдийско чукчеСнимка: CryptoNovini.com

В първата половина на Април 2025 г., се разгоря сериозен юридически конфликт между двама известни колекционери. Според информация, публикувана в сайта Cointelegraph, американският милиардер и медиен магнат Дейвид Гефен е подал контрадело срещу криптопредприемача Джъстин Сън, определяйки първоначалния иск на Сън като „измама" и схема за измамно придобиване на собственост върху скъпоценно произведение на изкуството.

История на спора за "Носът"

Конфликтът започва през Февруари, когато Джъстин Сън, основател на криптоплатформата Tron, завежда дело срещу Гефен с твърдението, че ценната скулптура "Носът" на известния художник Алберто Джакометти е била открадната от бивш негов служител. Според Сън, след кражбата служителят е продал творбата на Гефен в сделка, включваща произведения на изкуството и пари в брой на обща стойност около 65 милиона долара.

Самата скулптура първоначално е закупена от Сън на търг в аукционната къща Sotheby's през 2021 г. за впечатляващата сума от 78 милиона долара. При покупката Сън е работил с помощта на своя тогавашен арт консултант, Сионг Зихан Сидни, която по-късно е обвинена в кражбата.

Контраобвиненията на Гефен

На 16 Април Дейвид Гефен отвръща на удара с внушително контрадело от 100 страници, в което обвинява Сън и бившия му консултант в измислица и опит за манипулация. Според Гефен, двамата са "изфабрикували измамното дело" след като не са успели да продадат с печалба две картини, които Гефен е разменил за скулптурата, заедно с 10,5 милиона долара в брой.

В документите Гефен категорично защитава законното си право на собственост върху "Носът", определяйки твърденията на Сън като "напълно неоснователни" и представляващи "недобросъвестен, противоправен опит да се намеси" в собствеността му.

Финансови затруднения и мотиви

Интересен аспект от контраделото е твърдението, че Сън е бил нетърпелив да продаде скулптурата поради финансови затруднения. Гефен посочва, че през 2022 и 2023 г. криптопазарите са преживели сериозен срив, а криптоплатформите на Сън - Poloniex и HTX - са били многократно хакнати, което е довело до загуби от стотици милиони долара само през 2023 г.

Освен това, Гефен повдига въпроси относно достоверността на твърденията на Сън за размера на сумата, която Сионг уж е откраднала, и твърди, че Сън все още притежава парите и картините от сделката, които в момента се държат от търговци на изкуство.

Обвинения в минали неетични практики

В контраделото си Гефен отива още по-далеч, описвайки история на предполагаемо измамно поведение от страна на Сън. Той посочва съдебни дела от бивши служители на криптопредприемача, които твърдят, че са били наказвани за отказ да участват в "неетични и/или незаконни бизнес практики". Гефен също така обвинява Сън в правене на неверни изявления в други съдебни производства.

Отговорът на защитата

Адвокатът на Сън, Уилям Шарън, не закъснява с отговор. На 17 Април той опровергава основни аспекти от контрадеклото на Гефен. Според съобщение в ArtNet, адвокатът твърди, че "г-ца Сионг е признала кражбата си, била е арестувана в Китай и до днес е задържана там".

Шарън категорично отхвърля твърденията на Гефен:

"Въпреки тези факти, г-н Гефен залага изцяло на идеята, че г-ца Сионг не е била крадец; че уж тя е представлявала г-н Сън по всяко време; и че тя се разхожда свободно в Китай днес. Пледоарията на г-н Гефен е изключително погрешна."

В заключение, адвокатът изразява увереност за крайния изход:

"С нетърпение очакваме да водим това дело и да възстановим собствеността на г-н Сън."

Любопитен факт, който допълва профила на противоречивия криптопредприемач, е че през Ноември миналата година Сън закупи произведението "Комедиант" на Маурицио Кателан – банан, залепен на стена – на търг на Sotheby's в Ню Йорк за 6,2 милиона долара. След покупката, в провокативен публичен жест, той изяде банана на пресконференция.

Това дело продължава да привлича вниманието на света на изкуството и бизнеса, като поставя интересни въпроси за собствеността, етиката и стойността в пазара на луксозни произведения на изкуството.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙