Bitcoin $85,186.00 -0.51%
Ethereum $1,620.40 -3.20%
BNB $586.05 -0.97%
Solana $130.88 -2.12%
XRP $2.15 -0.92%
Dogecoin $0.16 -5.03%
Toncoin $2.98 4.91%
TRON $0.25 -3.15%
Cardano $0.63 -3.77%
Avalanche $19.72 -3.49%
Shiba Inu $0.0000119 -3.45%
Price data by CoinGecko

Новата консултативна структура на Тръмп, DOGE, е под юридически обстрел

Съдийско чукче
Съдийско чукче

В драматичен обрат на събитията, само минути след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, новосформираното Министерство за ефективност на управлението (DOGE) се оказа в центъра на сериозен правен конфликт. Организацията, оглавявана от технологичния предприемач Илон Мъск и политическия деятел Вивек Рамасвами, е изправена пред три отделни съдебни иска, повдигнати от влиятелни обществени организации.

Основният правен спор се фокусира върху твърдението, че DOGE функционира като федерален консултативен комитет, без да спазва задължителните изисквания на Федералния закон за консултативните комитети (FACA). Според жалбата от 30 страници, подадена от правната фирма National Security Counselors, организацията нарушава множество законови разпоредби, свързани с прозрачността, наемането на персонал и разкриването на информация.

Особено внимание привлича фактът, че DOGE споделя акронима си с популярната криптовалута Dogecoin, която е добре известна като любимата "меме-монета" на Илон Мъск. Това съвпадение допълнително подчертава необичайния характер на ситуацията и повдига въпроси относно сериозността на намеренията зад създаването на организацията.

Сред основните опоненти на DOGE са няколко значими организации, включително Public Citizen, Американската асоциация за обществено здраве и различни синдикални организации. Те изразяват сериозна загриженост относно амбициозните планове на Мъск и Рамасвами за съкращаване на правителствените разходи с внушителните 2 трилиона долара и мащабното преструктуриране на федералните агенции.

Критиците подчертават, че съставът на DOGE е силно небалансиран, представяйки предимно гледната точка на привържениците на "малкото правителство" с опит в технологичната индустрия или републиканската политика. Това противоречи на изискванията на FACA за справедливо балансирано представителство на различни перспективи и експертиза.

Допълнителен проблем представлява липсата на официален устав, който според закона трябва да бъде представен пред съответните федерални агенции и конгресни комитети. Това технически означава, че DOGE няма законово основание да предприема каквито и да било действия за намаляване на федералния дефицит.

Особено притеснителен е фактът, че организацията е съставена предимно от технологични експерти и лица без съществен опит във федералното управление. Това поставя под въпрос способността на DOGE да предоставя компетентни съвети по сложните въпроси на държавното управление.

Тези съдебни искове бележат началото на това, което може да се превърне в продължителна правна битка, особено предвид факта, че президентът Тръмп планира да подпише множество изпълнителни заповеди. Развитието на ситуацията ще бъде внимателно наблюдавано от всички заинтересовани страни, тъй като резултатът може да има сериозни последици за бъдещето на федералното управление и начина, по който се формират и функционират консултативните органи към президентската администрация.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙