OKX в центъра на регулаторна буря след спиране на услуга за изпиране

Криптоборсата OKX обяви временно спиране на своята услуга за агрегиране на децентрализирани борси (DEX) след сериозни обвинения, че платформата е била използвана за изпиране на значителна част от средствата, откраднати при мащабна хакерска атака срещу конкурентната борса Bybit. Решението идва след интензивни консултации с европейските регулатори, които изразиха загриженост относно ролята на платформата в прехвърлянето на криптоактиви на стойност поне 100 милиона долара от общо 1,5 милиарда долара, откраднати в началото на Февруари 2025 година.
Хронология на събитията и спирането на услугата
В понеделник OKX официално обяви временното спиране на услугите на своя DEX агрегатор, като в изявлението си компанията посочи:
”След консултации с регулаторите взехме проактивно решение временно да спрем услугите на нашия DEX агрегатор. Това решение ни позволява да внедрим допълнителни надграждания, за да предотвратим по-нататъшно злоупотреба.”
Този ход следва директно след критична среща на европейските регулатори, проведена на 6 Март, на която надзорните органи обсъдиха задълбочено как платформата Web3 на OKX е била използвана за прехвърляне и обработка на откраднати криптоактиви.
Атаката срещу Bybit, която се случи през Февруари 2025 г., според властите е дело на севернокорейски киберпрестъпници, които след успешното проникване в системите на борсата бързо конвертираха откраднатите Етериум (ETH) и прехвърлиха средствата чрез крос-чейн мостове и децентрализирани борси. Специалистите отбелязват, че този вид изпиране, заобикалящо правилата за познаване на клиента (KYC), се превръща във все по-сериозен проблем за индустрията.
Регулаторна дилема: Статут на DEX агрегатора под правилата на MiCA
В центъра на регулаторния дебат стои въпросът дали услугата Web3 на OKX нарушава правилата на Европейския регламент за пазарите на криптоактиви (MiCA). По време на срещата от 6 Март надзорните органи от всички 27 държави-членки на ЕС обсъдиха критичния въпрос дали платформата на OKX попада под обхвата на MiCA, имайки предвид, че напълно децентрализираните платформи обикновено са освободени от тези разпоредби.
Ключовият момент, който предизвиква сериозни въпроси, е фактът, че DEX агрегаторът на OKX е директно интегриран в основната платформа на компанията. Регулатори от Австрия и Хърватия изрично подчертаха, че тази интеграция поставя OKX в юрисдикцията на MiCA, което от своя страна означава, че компанията потенциално може да бъде санкционирана за допускането на изпиране на откраднати средства чрез своята платформа.
В свое изявление OKX се опита да направи разграничение, заявявайки:
“OKX Web3 е агрегатор на DEX, а не пазител на клиентски активи. Нашата роля е да осигурява достъп до ликвидност чрез множество протоколи, предлагайки на потребителите най-ефективното възможно изживяване при търговията peer-to-peer. Въпреки това, някои нарочно представят погрешно нашата платформа, което подкопава не само OKX Web3, но и по-широките индустриални и регулаторни дискусии.”
Лицензът на OKX под заплаха от отнемане от европейските регулатори
През последните месеци OKX предприе амбициозна стратегия за разширяване на своето присъствие в Европа чрез процеса на лицензиране по MiCA. През Януари компанията получи предварително одобрение чрез Малта, а до Февруари успя да осигури разрешение да предлага услуги в цялото Европейско икономическо пространство (ЕИП). След последните събития обаче това одобрение изглежда сериозно застрашено.
На срещата от 6 Март беше представена информация, че платформата Web3 на OKX изброява като основен оператор своето подразделение в Сингапур, което породи допълнителни въпроси сред регулаторите дали платформата наистина е децентрализирана и дали не попада в обхвата на MiCA. Според доклад на Bloomberg, ако европейските регулатори достигнат до заключението, че OKX е нарушила правилата на MiCA, компанията рискува да загуби своя лиценз за работа в Европа.
В тази връзка някои регулаторни служители настояват Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) и Европейската банкова агенция (EBA) да предприемат конкретни действия срещу OKX. Сред обсъжданите възможности е Малтийският финансов регулатор да преоцени разрешението на OKX по MiCA или дори директно отнемане на лиценза на компанията за ЕИП, което би блокирало борсата от предлагане на каквито и да било услуги в Европейския съюз.
Отговорът на OKX на обвиненията и предстоящи стъпки
В опит да защити репутацията си, OKX категорично отхвърли обвиненията за участие в дейности, свързани с изпиране на пари.
“Твърденията за участие на OKX в изпиране на средства са неточни и абсурдни. Ние помагахме на Bybit да проследява адреси на портфейли и блокира необходимите адреси в реално време. Спазваме местните закони и работим тясно с регулаторите, отговаряйки на запитванията, когато дойдат.”
Междувременно съгласно член 64 от MiCA, регулаторите разполагат с правомощията да отнемат лиценза на компания, ако тя не предотврати изпирането на пари или наруши други основни правила. ESMA и EBA също имат право да наредят на националните регулатори да преразгледат дали дадена компания все още отговаря на изискванията за лицензиране.
В момента регулаторите в Малта, където е обработено одобрението на OKX по MiCA, водят преговори с висшето ръководство на компанията относно хакерската атака срещу Bybit и ролята на OKX в последвалите събития. Въпреки интензивните дискусии, те все още не са се ангажирали с предприемането на официални действия. От своя страна ESMA издаде изявление, подчертавайки, че „е готова да използва всички налични регулаторни инструменти, ако е необходимо, за да защити целостта на пазара и защитата на инвеститорите."
Поредица от проблеми за OKX в глобален мащаб
Настоящото разследване идва в изключително неблагоприятен момент за OKX, имайки предвид, че само преди месец компанията призна вина за обработка на над 1 трилион долара нелицензирани транзакции за клиенти в САЩ, което доведе до налагането на глоба в размер на 504 милиона долара. Сега, с активното включване на регулаторите в ЕС, борсата се изправя пред още един сериозен правен спор, който може да има значителни последици за бъдещото ѝ присъствие на европейския пазар.
В този контекст председателят на ESMA Верена Рос подчерта, че европейските регулатори работят в тясно сътрудничество, за да осигурят последователен надзор с пълното влизане в сила на правилата на MiCA. Миналия месец Рос заяви:
“Фокусирани сме върху осигуряването на регулаторна конвергенция в ЕС."
По този начин той сигнализира за решимостта на европейските надзорни органи да прилагат правилата еднакво строго към всички участници на криптопазара, включително големи международни борси като OKX.