Bitcoin $109,932.00 0.58%
Ethereum $2,596.78 -0.08%
BNB $662.44 -0.20%
Solana $152.50 -0.54%
XRP $2.28 0.92%
Dogecoin $0.17 0.67%
Toncoin $2.87 -0.32%
TRON $0.29 0.76%
Cardano $0.60 0.38%
Avalanche $18.63 -0.31%
Shiba Inu $0.0000119 0.13%
Price data by CoinGecko

Шефът на Strategy развенчава мита за квантовата заплаха за BTC

StrategyСнимка: CryptoNovini.com
Strategy

Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-известните поддръжници на биткойн, категорично отхвърли нарастващите опасения, че квантовите изчисления представляват непосредствена заплаха за сигурността на водещата криптовалута. Наскоро публикуваният на сайта CryptoSlate материал показва, че според Сейлър, разговорите за скорошно компрометиране на криптографските основи на биткойн са по-скоро маркетингов трик, отколкото реална технологична заплаха.

В интервю за телевизия CNBC, бизнес лидерът открито заяви, че тази тревога е преувеличена с цел популяризиране на различни спекулативни криптовалути, рекламирани като "устойчиви на квантови атаки". Той дори иронично отбеляза:

"Това е предимно маркетинг от хора, които искат да ви продадат следващия квантов йо-йо токен."

Защо големите технологични компании нямат интерес да разбиват криптографията

Според анализа на Сейлър, съществува фундаментално погрешно разбиране относно вероятността големите технологични корпорации да разработят и пуснат на пазара квантови компютри, способни да компрометират съвременните криптографски системи. Той изтъква, че това би било против собствените им интереси:

Председателят на Strategy категорично заяви:

"Google и Microsoft няма да ви продадат компютър, който разбива съвременната криптография, защото това би унищожило Google и Microsoft, както и правителството на САЩ и банковата система."

Този аргумент се основава на простата логика, че същата криптография, която защитава биткойн, е в основата на цялата съвременна дигитална инфраструктура, а именно от електронно банкиране и правителствени комуникации до корпоративните мрежи на самите технологични гиганти. Следователно, разработването на технология, която би компрометирала тези системи, би представлявало екзистенциална заплаха за самите компании, които я разработват.

Времева рамка на потенциалните рискове

Отвъд непосредствения скептицизъм, Сейлър подчертава, че дори и да съществуват потенциални рискове от квантовите изчисления, те са разположени в далечното бъдеще, което е най-вероятно на десетилетия от сегашния момент. Той изразява увереност, че биткойн мрежата ще има повече от достатъчно време да се адаптира към тези нови реалности, подобно на други големи софтуерни системи, чрез подходящи актуализации на своя код.

Тази оценка на времевата рамка се споделя и от други авторитетни фигури в пространството. Адам Бек, изпълнителен директор на Blockstream и уважаван криптограф, признава, че квантовите изчисления могат да станат релевантен фактор в бъдеще, но също потвърждава, че това е въпрос на десетилетия, а не на години.

Проактивни мерки вместо паника

Въпреки че заплахата не е непосредствена, вече се обсъждат проактивни мерки в общността. Адам Бек препоръчва постепенна еволюция на форматите на биткойн адресите, за да се интегрира по-устойчива на квантови атаки криптография. Неговото предложение включва използването на по-съвременни и устойчиви криптографски методи като подписи на Шнор и SLH-DSA таплийфс.

Такъв подход би позволил на потребителите да прехвърлят средствата си към по-сигурни адреси постепенно, без да се налага да поемат допълнителни разходи в настоящия момент. Това би осигурило плавен преход към квантово-устойчива инфраструктура, ако и когато такава стане необходима.

Според Бек, тези проактивни стъпки не само ще подсигурят мрежата технически, но и ще помогнат за избягване на потенциална пазарна паника, предизвикана от сензационни медийни заглавия:

"Това ще гарантира, че няма да видим колебания в цената на биткойн, причинени от информационна асиметрия и объркване от прекомерното отразяване на постепенните подобрения в ранните етапи на физиката и алгоритмите на квантовите изчисления – по вероятния път от няколко десетилетия до криптографска значимост."

Балансиран подход към технологичната еволюция

Дебатът около квантовата устойчивост на биткойн илюстрира по-широк принцип в технологичната еволюция и това е необходимостта от балансиран подход между подготвеност и избягване на необоснована паника. Докато Сейлър и други лидери в индустрията признават, че технологичните промени ще продължат да представят нови предизвикателства, те подчертават, че отговорът трябва да бъде методичен и основан на реалистични оценки на рисковете.

За инвеститорите и потребителите на биткойн, посланието изглежда ясно. Въпреки че е разумно да се следят технологичните развития, включително напредъка в квантовите изчисления, нивото на безпокойство трябва да съответства на реалния времеви хоризонт на потенциалните заплахи, който според експерти като Сейлър и Бек, е разположен в далечното бъдеще.

Междувременно, постепенното подобряване на криптографските основи на биткойн ще продължи да се развива като част от естествената еволюция на мрежата, осигурявайки адаптивност към бъдещи технологични предизвикателства, включително тези, свързани с квантовите изчисления.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙