Сривът на Pi Network: Драматичен спад на токена след дългоочакваното стартиране

На 20 февруари 2025 година криптовалутният проект Pi Network най-накрая стартира своята "отворена мрежа", която дълго време беше обещавана на общността. Това беше значимо събитие, тъй като за първи път потребителите получиха възможност да търгуват със своите PI токени на централизирани борси и да използват активите си извън затворената екосистема на мрежата. Въпреки това, резултатите не бяха това, което много от поддръжниците на проекта очакваха.
Драматичен ценови срив
Непосредствено след листването на PI токена на няколко крипто борси, включително Bitget, OKX и MEXC, цената на токена претърпя драстичен спад. От първоначалния връх от над 1.9 долара, стойността на PI се срина с над 65%, достигайки приблизително 0.66 долара в рамките на един ден.

Този срив предизвика паника сред инвеститорите, особено тези, които бяха натрупали токени през многогодишния период на разработка на проекта.
Спорове и обвинения
Докато някои борси приветстваха PI токена, други изразиха сериозни съмнения относно легитимността на проекта. Най-забележителна беше позицията на Бен Джоу, главен изпълнителен директор на Bybit, една от водещите крипто борси в света. Джоу публично обвини Pi Network в измама, позовавайки се на предупреждение от китайските власти от 2023 г.
Китайският доклад описва Pi Network като "измама", специално насочена към възрастни хора, които не са запознати с технологиите и крипто пазара. Джоу предизвика екипа на проекта да отговори директно на тези обвинения и категорично отрече каквито и да било твърдения, че Bybit е искала да листва токена.
Той заяви:
"Bybit не е отправяла заявка за листване на PI и твърдението, че PI е отказал листване на Bybit или че Bybit не е преминала някакъв KYB процес на PI, е пълна безсмислица."
Противоречия около потребителската база
Един от основните аспекти, които повдигат въпроси относно легитимността на Pi Network, е несъответствието между заявения брой потребители и реалните данни. Проектът твърди, че има над 60 милиона потребители, привлечени от възможността да "копаят" криптовалута директно от мобилните си телефони, без нужда от скъп и енергоемък хардуер.
Въпреки това, публично достъпните блокчейн инструменти показват едва малко над 9 милиона потребители, което е значително разминаване с официалните твърдения. Това несъответствие допълнително подхранва съмненията относно истинските мащаби и потенциал на проекта.
Въпроси относно децентрализацията
Друг проблематичен аспект на Pi Network е твърдението за децентрализация при липса на реални доказателства за това. Въпреки че проектът се позиционира като децентрализирана мрежа, на практика тя все още се контролира изцяло от основния екип разработчици. Липсата на независими валидатори противоречи на основните принципи на истинските децентрализирани блокчейн проекти и поражда въпроси относно дългосрочните намерения на екипа.
Случаят с Pi Network илюстрира по-широк проблем в крипто пространството - разминаването между обещания и реалност. Докато проектът години наред изграждаше очаквания със своя иновативен подход към мобилното "копаене", реалното навлизане на пазара разкри сериозни недостатъци в модела или поне в пазарното възприятие на неговата стойност.
Предстои да видим дали Pi Network ще успее да се възстанови от този първоначален ценови срив и да отговори убедително на многобройните обвинения и съмнения, или това ще се окаже поредният крипто проект, който не успява да отговори на собствените си амбициозни обещания.