Tether разглежда възможността за нова стабилна монета в САЩ

Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) наскоро предприе значителна стъпка, която може да трансформира изцяло пазара на стабилни монети. В едно от най-ясните си изявления досега, регулаторният орган обяви, че определени стабилни монети, категоризирани като "покрити стабилни монети", може да не се считат за ценни книжа, при условие че отговарят на конкретни строги критерии.
Новите насоки на SEC и техните изисквания
Според SEC, "покритите стабилни монети не се предлагат на пазара като инвестиции; те се представят като стабилно, бързо, надеждно и достъпно средство за прехвърляне или съхранение на стойност, а не като потенциален източник на печалба или инвестиция". За да се квалифицира като "покрита стабилна монета", дигиталната валута трябва да изпълнява няколко условия.
На първо място, тя трябва да бъде напълно обезпечена в съотношение 1:1 с щатския долар и да се поддържа от нискорискови, високоликвидни активи. Освен това, такава стабилна монета трябва да може да бъде осребрен на пълната си стойност по всяко време. Особено важно е, че тези токени не могат да обещават печалби, да плащат лихви, да предоставят права на гласуване или да представляват собственост. Тяхната единствена функция трябва да бъде за плащания, прехвърляния или съхранение на стойност.
Тъй като тези стабилни монети се разглеждат като "цифрови долари", а не като инвестиционни инструменти, SEC е заявила, че те не се считат за ценни книжа според американското законодателство. Това представлява необичайно ясна позиция от страна на SEC, която обикновено заема или неясна, или твърде рестриктивна позиция спрямо криптовалутите.
Реакции от индустрията и експертни мнения
Съветникът по криптовалути на Белия дом Дейвид Сакс приветства това решение, определяйки го като дългоочаквана яснота, която намалява регулаторните пречки за напълно обезпечени, ликвидни стабилни монети, обвързани с долара. Той подчерта, че такива токени вече не е необходимо да бъдат регистрирани съгласно Закона за ценните книжа.
От друга страна, комисарят на SEC Каролайн Креншоу изрази критично отношение към насоките, предупреждавайки, че те прекалено опростяват пазара на стабилни монети и погрешно представят ключови правни въпроси. Според нея, това подценява рисковете и създава подвеждаща представа за функционирането на тези токени.
Последици за Tether и планове за нова стабилна монета
Новите насоки на SEC могат да бъдат благоприятни за стабилни монети като USDC, но създават безпокойство за USDT на Tether. Причината за това е, че SEC не позволява стабилните монети да бъдат обезпечени с криптовалути или злато - и двете съставляват част от резервите на USDT.
Според репортера на Forbes Нина Бамбишева, Tether обмисля създаването на нова стабилна монета, който да се съобрази с регулациите на САЩ. Тази нова монета ще бъде обезпечен единствено с пари в брой и американски държавни ценни книжа, което представлява значителна промяна в стратегията на Tether, предвид нарастващия регулаторен натиск.

Криптоанализаторът Новачула Оками отбеляза, че използването на биткойн и злато в резервите на Tether може да изключи USDT от категорията "покрити стабилни монети" на SEC, потенциално подлагайки го на по-строги регулации за ценни книжа в САЩ.
Бъдещи планове и пазарни тенденции
Интересното е, че Tether не изглежда особено обезпокоен от възможна забрана на текущата си стабилна монета USDT в САЩ, както споделя главният технологичен директор Паоло Ардоино. Компанията вече планира създаването на нова стабилна монета, базирана в САЩ, която ще отговаря изцяло на предстоящите американски регулации.
Ардоино посочи, че компанията възприема USDT като идеален за развиващите се пазари, но е отворена към разработването на отделна стабилна монета, специално проектирана за американския пазар.
Въпреки трудностите на криптопазара през първото тримесечие, стабилните монети бележат нарастващо приемане. Ежедневната им употреба се увеличава, независимо от общата волатилност. По-конкретно, пазарът на стабилни монети е нараснал с над 30 милиарда долара само през първото тримесечие, демонстрирайки силно търсене и перспективи за бъдещо развитие в този сегмент.