Тръмп помилва създателя на Silk Road, Рос Улбрихт

Президентът Доналд Тръмп изпълни предизборното си обещание, като предостави пълно и безусловно помилване на Рос Улбрихт, основателя на печално известния пазар Silk Road. Това уведомление идва като пряко изпълнение на обещанието на Тръмп от май 2024 г. да помилва Улбрихт в първия си ден обратно в офиса, демонстрирайки рядък случай на незабавно изпълнение на предизборно обещание.
Президентът избра да направи това обявление лично и символично, като се свърза директно с майката на Улбрихт, за да я информира за решението. В изявлението си Тръмп изрично свърза помилването с подкрепата, която получи от Либертарианското движение, което предполага политическо измерение на този акт на изпълнително помилване, което надхвърля индивидуалния случай.
„Току-що се обадих на майката на Рос Уилям Улбрихт, за да ѝ съобщя, че в чест на нея и на Либертарианското движение, което ме подкрепяше толкова силно, беше удоволствие за мен да подпиша пълно и безусловно помилване на нейния син, Рос.“
За да разберем напълно значението на това помилване, е важно да разгледаме отново предисторията на случая Silk Road. Рос Улбрихт, който действаше под псевдонима "Dread Pirate Roberts", беше арестуван през 2013 г. в библиотека в Сан Франциско. По това време той беше 30-годишен докторант, изучаващ слънчеви клетки, представяйки ярък контраст между академичните му занимания и обвиненията срещу него. Арестът му бележи кулминацията на обширно разследване на това, което се беше превърнало в един от най-изтънчени даркнет пазари.
Silk Road прокарва пътя за Bitcoin като валута
Платформата Silk Road, която започна дейността си през 2011 г., представляваше повратен момент в историята на криптовалутите. Тя постигна известност като пионер в използването на Bitcoin като основна валута, заедно с мрежата Tor за анонимност. Тази комбинация създаде пазар, който приоритизираше поверителността на потребителите и демонстрираше потенциала на Bitcoin за сигурни, анонимни транзакции. Въпреки това, тази иновация дойде със значителен недостатък, тъй като допринесе за ранната асоциация на Bitcoin с незаконни дейности.
Съдебните производства след ареста на Улбрихт бяха белязани от няколко противоречия и несъответствия. Ключова точка на спор беше твърдението на Улбрихт, че докато е създал пазара, той не е бил негов оператор по време на ареста си. Освен това се появиха твърдения за корупция сред ключови разследващи служители. Въпреки тези проблеми, Улбрихт получи изключително тежка присъда: два доживотни срока плюс четиридесет години, обхващащи обвинения включително трафик на наркотици, разпространение на наркотици чрез интернет и конспирация за пране на пари.
Тежестта на тази присъда става особено поразителна, когато се сравни с по-късни случаи, като този на Томас Уайт, който получи малко над пет години за създаването на Silk Road 2.0. Президентът Тръмп специално адресира това несъответствие в коментарите си, предполагайки, че преследването на Улбрихт е било прекомерно и потенциално политически мотивирано, правейки паралели със собствения си опит със съдебната система.
„Мръсниците, които работиха за осъждането му, бяха част от същите луди хора, които бяха замесени в съвременното използване на правителството като оръжие срещу мен. Той получи две доживотни присъди, плюс 40 години. Абсурдно!“
Това помилване представлява не само значим момент за Улбрихт и неговото семейство, но и сложно пресичане на реформата в наказателното правосъдие, историята на криптовалутите и политическите движения. То подчертава продължаващите дебати относно пропорционалното осъждане при киберпрестъпленията и еволюцията на общественото разбиране за престъпленията, свързани с криптовалути.