LG затваря NFT платформата си на фона на драматичен спад на пазара

Глобалният технологичен конгломерат LG Electronics обяви решението си да затвори своята NFT платформа LG Art Lab след тригодишно присъствие на пазара. Това решение идва в контекста на значителен спад в целия NFT сектор, където обемите на търговия са намалели драстично през последните години.
Причини за затварянето
В официалното съобщение от LG Art Lab се посочва:
"След внимателно обмисляне взехме трудното решение да затворим платформата. Вярваме, че е подходящият момент да пренасочим фокуса си и да изследваме нови възможности."
Това изявление предполага стратегическа промяна в подхода на компанията към дигиталните технологии и виртуалните активи.
Платформата, стартирана през Септември 2022 гoдина, предоставяше на потребителите възможност да търгуват с NFT и да показват дигитално изкуство директно на своите смарт телевизори LG. По време на своето съществуване, LG Art Lab успя да установи партньорства с редица талантливи дигитални художници, сред които изпъква името на известния скулптор Бари Х Бол.
Процесът на закриване
Според обявеното от LG, процесът на закриване ще бъде постепенен. До края на Април всички NFT активи, намиращи се на пазара, ще бъдат автоматично върнати в портфейлите на техните собственици. Пълното прекратяване на дейността на платформата е планирано за 17 Юни.
Отражение на по-широка тенденция
Закриването на LG Art Lab не е изолирано събитие, а част от по-мащабна тенденция в NFT индустрията. През последните месеци няколко значими играчи обявиха подобни решения. Криптоборсата Kraken затвори своя NFT пазар през Февруари тази година, посочвайки необходимостта от оптимизиране на ресурсите за бъдещи проекти. В края на миналата година стартъпът за NFT на Nike, RTFKT, също прекрати дейността си.
Тези решения отразяват драматичните промени в пазара на NFT през последните години. В началото на десетилетието NFT технологията се появи като революционна иновация, обещаваща нови възможности в областта на дигиталните активи, собствеността върху виртуални предмети и творческия свят. Колекции като CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club и Pudgy Penguins се превърнаха в глобални феномени, привличайки огромен интерес и инвестиции.
Възход и падение на NFT пазара
Разпространението на COVID-19 допълнително катализира интереса към NFT, тъй като хората, принудени да останат по домовете си по време на локдауните, се ориентираха към дигитални преживявания във виртуалното пространство и метавселената.
Въпреки първоначалния ентусиазъм, пазарът на NFT претърпя драстичен спад. Текущите седмични обеми на търговия са паднали под 100 милиона долара, което представлява огромен контраст с пиковите стойности от 3,24 милиарда долара, достигнати през Август 2021 г. Това показва, че първоначалният балон около NFT технологията се е спукал, което принуждава компаниите да преразгледат ангажиментите си в този сектор.
Решението на LG да затвори своята NFT платформа потвърждава, че дори големите технологични компании преосмислят стратегиите си в областта на блокчейн базираните дигитални активи, насочвайки се към други, потенциално по-перспективни технологични направления.