ЕС предлага застрахователите да подкрепят криптоактивите си с пълен капитал

Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) предложи на 27 Март нова регулаторна рамка, която значително ще промени начина, по който застрахователните компании в Европейския съюз управляват своите инвестиции в криптоактиви. В техническия доклад, представен пред Европейската комисия, EIOPA препоръчва застрахователите да поддържат капиталови резерви, равни на пълната стойност на техните притежания в криптовалути - мярка, която цели да защити клиентите от присъщата волатилност на дигиталните активи.
Безпрецедентно строги изисквания за криптоинвестиции
Предложението на EIOPA въвежда изключително строги капиталови изисквания, каквито не се прилагат за традиционните класове активи. Докато за акциите се изисква капиталово покритие от 39-49%, а за недвижимите имоти едва 25%, новите правила ще задължат застрахователите да заделят 100% от стойността на криптоактивите си като капиталов буфер. Този подход отразява позицията на регулатора, че застрахователните компании трябва да бъдат подготвени за възможността от пълна загуба на стойността на криптоинвестициите си.
Решението за 100% капиталово изискване е взето след обмисляне на различни варианти, като EIOPA изрично отхвърля по-ниски нива на стрес тестове. Според регулатора дори 80% покритие "не изглежда достатъчно предпазливо" предвид историческата волатилност на водещите криптовалути. За пример се посочват драстичните спадове в цените на Биткойн и Етериум, достигали съответно 82% и 91% в определени периоди.
Запълване на регулаторна празнина в европейското законодателство
Предложението на EIOPA идва в момент, когато европейското законодателство все още се адаптира към нарастващото значение на криптоактивите. Настоящата препоръка запълва съществена празнина между Регламента за капиталовите изисквания (CRR) и предстоящия Регламент за пазарите на криптоактиви (MiCA). До момента застрахователното законодателство в ЕС не предоставяше ясни насоки относно инвестициите в криптовалути, оставяйки този сектор в регулаторна сива зона.
Въпреки строгите изисквания, EIOPA счита, че новите правила няма да създадат прекомерна тежест за застрахователния сектор. Според данните на регулатора, текущото излагане на европейските застрахователи към криптоактиви е минимално – едва 655 милиона евро, което представлява незначителните 0,0068% от общите активи на индустрията.
Географско разпределение на криптоинвестициите в застрахователния сектор
Интересно е да се отбележи, че излагането към криптоактиви не е равномерно разпределено в целия Европейски съюз. Данните от четвъртото тримесечие на 2023 г. показват, че Люксембург и Швеция са водещи в региона по отношение на криптоинвестиции сред застрахователите, като представляват съответно 69% и 21% от общото излагане. Челната петица се допълва от Ирландия, Дания и Лихтенщайн.
Според EIOPA, по-голямата част от инвестициите в криптоактиви се осъществяват чрез инвестиционни фондове, основно борсово търгувани фондове (ETF), и са свързани с полици с единична връзка. Този модел на инвестиране предполага, че застрахователите търсят по-структуриран и регулиран начин за достъп до пазара на криптоактиви, избягвайки директното притежание на дигитални валути.
Бъдещо развитие на регулациите спрямо пазарните тенденции
Въпреки че настоящите нива на криптоинвестиции в застрахователния сектор са ниски, EIOPA признава, че интересът към дигиталните активи нараства. Регулаторът предвижда, че по-широкото приемане на криптоактиви в бъдеще може да наложи разработването на по-нюансирана регулаторна рамка.
Това предположение се подкрепя от неотдавнашно проучване на Bitpanda, което разкрива нарастваща пропаст между европейските банки и увеличаващото се търсене на криптоуслуги от страна на инвеститорите. Докато дигиталните активи продължават да набират популярност в целия континент, повечето традиционни финансови институции остават бавни в адаптацията си.
Проучването установява, че въпреки растящия интерес към криптовалути като Биткойн и Етериум, само малък процент от банките в ЕС предлагат услуги, свързани с криптовалути, като попечителство, търговия или залагане. Регулаторната несигурност и избягването на рискове остават ключови пречки, дори когато рамката на Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA) започва да предлага повече яснота.
Предложението на EIOPA представлява важна стъпка в развитието на европейската регулаторна рамка за криптоактиви. Със своя консервативен подход регулаторът се стреми да защити притежателите на застрахователни полици, без да възпрепятства иновациите в сектора. Макар и строги, новите капиталови изисквания отразяват реалните рискове, свързани с волатилността на криптопазара, и могат да се разглеждат като предпазлив, но необходим етап в интеграцията на дигиталните активи в традиционния финансов свят.