Bitcoin $85,792.00 1.59%
Ethereum $1,642.92 -0.38%
BNB $589.96 0.05%
Solana $133.16 0.32%
XRP $2.16 1.48%
Dogecoin $0.16 -2.38%
Toncoin $3.00 5.82%
TRON $0.25 -2.69%
Cardano $0.64 0.46%
Avalanche $20.01 -0.55%
Shiba Inu $0.0000120 -2.09%
Price data by CoinGecko

Камарата на представителите отхвърли спорните регулации за криптовалути

Съдийско чукче
Съдийско чукче

Във Вторник Камарата на представителите на САЩ взе значимо решение, отменяйки противоречивото правило на Данъчната служба (IRS), което щеше да наложи строги изисквания за докладване върху криптовалутния сектор. С впечатляващо мнозинство от 292 срещу 132 гласа, законодателите изразиха своите опасения, че предложените регулации биха могли сериозно да навредят на развитието на цифровите активи в Съединените щати.

Същност на отхвърленото правило

Правилото, което беше обект на разгорещени дебати, произлиза от Закона за инфраструктурни инвестиции и работни места от 2021 г. То щеше да класифицира различни участници в криптовалутния свят - от децентрализирани финансови (DeFi) платформи до криптоборси - като "брокери", подобно на традиционните финансови институции. Тази класификация би ги задължила да събират, съхраняват и предоставят на IRS подробна информация за транзакциите на всички свои потребители.

Докато поддръжниците на правилото твърдяха, че то е необходимо за подобряване на данъчното съответствие и борба с нелегални финансови дейности, критиците - включително законодатели от двете партии - изразиха сериозни съмнения относно осъществимостта и въздействието му върху американската крипто екосистема.

Двупартийни аргументи срещу регулацията

Републиканецът Джейсън Смит, председател на Комисията по начините и средствата на Камарата, беше сред най-яростните критици на правилото. Преди гласуването той предупреди за "сериозните последици за американските бизнеси" и опасността да бъдат "спрени иновациите" в блокчейн технологиите.

Основното възражение срещу правилото се отнася до неговата приложимост към децентрализираните платформи. За разлика от централизираните борси като Coinbase или Binance, DeFi платформите функционират чрез смарт контракти и блокчейн протоколи, а не чрез посредници. Това прави събирането и докладването на потребителски данни практически невъзможно по начина, по който то се извършва от традиционните финансови институции.

Републиканецът Тим Мур от Северна Каролина добави, че регулацията надхвърля първоначалните намерения на Конгреса при приемането на закона през 2021 г. Според него, правилото би наложило непосилна тежест върху софтуерните разработчици и би застрашило американското лидерство в създаването на цифрови активи.

Опозиция от страна на демократите

Въпреки широкото двупартийно мнозинство за отмяна на правилото, някои демократи водеха решителна кампания против отмяната. Представителят Дани Дейвис от Илинойс настоя, че проследяването на криптовалутните сделки трябва да бъде аналогично на сделките на фондовия пазар, където брокерите са задължени да докладват продажбите на IRS.

Представителят Лойд Догет от Тексас зае още по-твърда позиция, наричайки резолюцията "закон за специални интереси" и предупреждавайки, че тя може да бъде използвана от данъчни измамници, наркотрафиканти и финансисти на терористични организации. Догет също така изрази притеснения, че отмяната на правилото би добавила около 4 милиарда долара към националния дълг.

Следващи стъпки и по-широки импликации

След действието на Камарата, следващата стъпка ще бъде гласуване в Сената. Миналата седмица 70 сенатори от САЩ вече показаха подкрепа за отмяната на регулацията. Въпреки това, бюджетните правила ще изискват втори вот, преди резолюцията да бъде изпратена в Белия дом за окончателно одобрение.

Според източници, близки до администрацията, старши съветници на бившия президент Доналд Тръмп вече са препоръчали той да подпише разпоредбата, ако тя стигне до него. Това би означавало, че IRS ще бъде трайно възпрепятстван да въвежда подобни правила в бъдеще.

Все още няма официална позиция от Белия дом, но се очаква администрацията на Байдън и конгресните демократи да продължат търсенето на алтернативни методи за регулиране и облагане на криптоиндустрията без участието на Конгреса.

Балансиране между регулация и иновация

Дебатът около правилото на IRS е само част от по-широката дискусия за подхода към регулиране на цифровите активи в САЩ. Ключови въпроси остават нерешени: как да се гарантира данъчно съответствие без да се задушават иновациите, къде свършва защитата на потребителите и започва финансовата поверителност, и дали децентрализираните финансови платформи представляват нов клас активи, изискващи специфично регулиране.

Не по-малко важен е въпросът за ролята на САЩ в изграждането на глобална регулаторна рамка за криптовалутите. Докато някои анализатори призовават за цялостни и специфични регулации, отразяващи уникалния характер на индустрията, други изразяват опасения, че строгите мерки просто ще насочат блокчейн основателите и инвеститорите към по-приятелски настроени юрисдикции като Сингапур, Швейцария и ОАЕ.

Значение за криптообщността

За момента отмяната на правилото на IRS се възприема като значителна победа за потребителите на криптовалути, разработчиците на DeFi платформи и блокчейн стартъпите. Ако тя бъде окончателно приета и подписана като закон, американските криптоплатформи ще останат освободени от обременителните изисквания за докладване, което ще намали разходите за съответствие и административните тежести.

Важно е да се отбележи, че това не означава премахване на данъчните задължения върху криптотранзакциите. Потребителите все още ще трябва да докладват капиталовите си печалби и загуби от криптоактивите на IRS, а агенцията вероятно ще търси други механизми за повишаване на данъчното съответствие в сектора.

С предстоящото гласуване в Сената и неясната позиция на администрацията на Байдън, бъдещето на криптовалутните регулации остава несигурно. Едно е сигурно обаче - дебатът за мястото на криптовалутите във финансовата система на САЩ едва сега навлиза в решителна фаза и резултатът от него ще има дългосрочни последици както за индустрията, така и за позицията на страната като световен технологичен лидер.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙