Bitcoin $103,781.00 1.90%
Ethereum $2,616.33 3.12%
BNB $655.58 0.91%
Solana $172.56 1.36%
XRP $2.42 -2.08%
Dogecoin $0.23 1.81%
Toncoin $3.14 2.02%
TRON $0.27 1.90%
Cardano $0.78 1.33%
Avalanche $23.75 -0.01%
Shiba Inu $0.0000151 1.00%
Price data by CoinGecko

Криптоборсата eXch затваря под натиск за пране на пари

Табела с надпис Closed.
Табела с надпис Closed.Снимка: CryptoNovini.com

Според информация, публикувана на сайта The Block, популярната криптоборса eXch, известна с функционалността си без KYC (познай своя клиент), ще прекрати всички свои операции на 1 Май. Решението идва след сериозни обвинения, че платформата е използвана като инструмент за пране на пари от севернокорейската хакерска група Лазарус. Новината разтърси криптообщността в Четвъртък, когато от компанията обявиха официално, че се намират под натиск от международни правоприлагащи органи.

Обвинения за пране на пари и севернокорейска връзка

В официалното съобщение от eXch се посочва, че платформата е станала обект на "трансатлантическа операция", насочена към затварянето й и преследване на екипа по обвинения в пране на пари и подпомагане на тероризъм. Въпреки че мнозинството от екипа е гласувало за прекратяване на дейността, в изявлението си те изразяват несъгласие с обвиненията, твърдейки че работят във "враждебна среда", където целите им са погрешно тълкувани.

Обвиненията идват след хакерската атака срещу борсата Bybit от 22 Февруари, при която бяха откраднати над един милиард долара в криптовалутата ETH. Няколко блокчейн анализатори твърдят, че eXch е била използвана от групата Лазарус за "изпиране" и прикриване произхода на откраднатите средства. Анализаторът vxdb представи данни, показващи необичаен скок в обема на ETH на платформата – 20 000 ETH в рамките на 24 часа след атаката, при обичаен обем от около 800 ETH. Същевременно, резервите на борсата от ETH са се увеличили с впечатляващите 900%.

Анализ на vxdb във връзка с увеличените резерви на eXch.
Анализ на vxdb във връзка с увеличените резерви на eXch.Снимка: vxdb/X.com

Отрицание и противоречия

Ръководството на eXch първоначално категорично отрече тези обвинения, заявявайки, че "не перат пари за Лазарус/КНДР". В своя публикация те определиха обвиненията като мнение на "хора, които искат взаимозаменяемостта на децентрализираните монети и поверителността в блокчейна да изчезнат".

Интересното е, че в последното си съобщение от eXch не отричат директно наличието на незаконни средства в платформата, а по-скоро подчертават, че целите им "никога не са били да подпомагат незаконни дейности като пране на пари или тероризъм". Това изявление може да се тълкува като индиректно признание, че платформата е била използвана за незаконни цели, въпреки че това не е било преднамерено.

Дебати в криптообщността за децентрализация срещу сигурност

Случаят с eXch предизвика сериозни дебати в криптообщността относно баланса между принципите на децентрализация и необходимостта от контрол върху незаконните дейности. След хакерската атака срещу Bybit, различни протоколи и платформи реагираха по различен начин.

Chainflip, децентрализирана борса за кръстосани вериги, временно спря своята платформа за суапове поради опасения, че актуализация за блокиране на хакерите би компрометирала децентрализирания й характер. THORChain, друг популярен протокол, използван от хакерите на Bybit, също проведе вътрешни дискусии относно блокирането на средствата на Лазарус, но в крайна сметка реши да не предприема такива мерки.

Това решение доведе до напускането на TCB, основен сътрудник на THORChain, който критикува подхода с думите:

"Етиката за децентрализация са просто идеи. Когато огромното мнозинство от потоците ви са откраднати средства от Северна Корея за най-големия обир на пари в човешката история, това се превръща в проблем за националната сигурност, това вече не е игра."

Критика към традиционните методи за борба с прането на пари

В последното си съобщение, публикувано в Четвъртък, eXch критикува проекти, които блокират определени потребителски средства, като имащи "погрешна представа" за ефективността на мерките срещу прането на пари. Същевременно те похвалиха THORChain и други платформи, фокусирани върху поверителността, за това че не са "предали мисията си".

Екипът на eXch твърди, че повечето борси, които проверяват депозитите на клиентите си чрез API на трети страни и се позовават на термини като AML/KYC, на практика са далеч от реалното предотвратяване на пране на пари и тероризъм. Според тях, ако проектите наистина бяха сериозни относно борбата с прането на пари, те трябваше да "спрат да се крият зад офшорни субекти" и да извършват стриктна проверка на всеки отделен клиент.

Бъдещето на поверителността в криптосферата

Въпреки затварянето на eXch, екипът предупреждава, че незаконните актьори ще продължат да намират начини за изпиране на средства. В последното си послание те подчертават, че "поверителността не е престъпление" – лозунг, който често се използва от привържениците на криптовалутите, фокусирани върху поверителността.

Случаят с eXch повдига важни въпроси за бъдещето на поверителността в криптовалутния свят и баланса между свободата и регулацията. От една страна, повечето криптоентусиасти подкрепят идеята за финансова свобода и поверителност, но от друга страна, използването на тези технологии от престъпни групи като Лазарус подкопава легитимността на целия сектор.

Закриването на eXch може да се разглежда като предупреждение към други подобни платформи, че независимо от техните идеологически убеждения, те могат да бъдат подведени под отговорност за улесняване на незаконни дейности, дори и непреднамерено. Този случай демонстрира нарастващия натиск от правоприлагащите органи върху криптосферата и вероятно ще доведе до по-строги мерки за сигурност и прозрачност в бъдеще.

Въпреки затварянето на eXch, дебатът за баланса между поверителност, децентрализация и сигурност в криптосферата остава отворен. Докато платформи като eXch изчезват, други ще се появят, претендирайки да решат този деликатен баланс по различен начин. Междувременно, криптообщността трябва да се изправи пред трудния въпрос как да защити основните ценности на криптовалутите, като същевременно предотврати злоупотребата с тези технологии от престъпни организации като севернокорейската група Лазарус.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙