Криптовалутната индустрия навлиза в нова регулаторна фаза

SEC смекчава позицията си спрямо Coinbase
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) показва признаци на промяна в подхода си към криптовалутния сектор, като наскоро поиска 30-дневно удължаване за отговор по делото срещу Coinbase. Това искане се разглежда като потенциален сигнал за предстояща спогодба, която би могла да маркира края на агресивната регулаторна кампания от ерата на Байдън.
Делото, което започна през 2023 година, имаше за цел да наложи на Coinbase същите правила, които се прилагат за традиционните борси и брокерски къщи на Уолстрийт. Криптовалутната индустрия се противопостави на този подход, аргументирайки се, че конвенционалните финансови регулации не са подходящи за дигиталните активи. Новата администрация на Тръмп вече е дала указания на федералните агенции да разработят нова регулаторна рамка за криптовалутите, което може да доведе до по-благоприятна среда за индустрията.
Tether участва активно в оформянето на бъдещите регулации
Междувременно Tether, която контролира 60% от пазара на стабилни монети на стойност 230 милиарда долара, активно си сътрудничи с американските законодатели за създаването на нови регулации. Компанията, която държи значителни резерви в американски държавни облигации на стойност 114 милиарда долара, се стреми да участва в законодателния процес, който ще определи бъдещето на стабилните монети.
Изпълнителният директор на Tether, Паоло Ардоино, сподели
“Ние ще работим в рамките на регулаторната рамка и ще се опитаме да дадем съвети по всяко едно от тези предложения, за да гарантираме, че гласът ни ще бъде чут.”
Конгресът в момента разглежда три нови законопроекта, които биха могли да въведат по-строги изисквания за одит и поддържане на резерви. Според предложенията, компании като Tether ще трябва да преминават през месечни одити от одобрени американски счетоводни фирми и да поддържат строго съотношение 1:1 между резервите си и емитираните стабилни монети.
CFTC под ново ръководство
Промените в регулаторната среда се разпростират и върху Комисията за търговия с фючърси (CFTC), където Брайън Йънг поема ръководството на отдела за прилагане на закона. Назначението му е част от по-широката стратегия на администрацията на Тръмп за създаване на по-благоприятна среда за бизнеса и криптовалутния сектор.
Същевременно, Брайън Куинтенц, бивш комисар на CFTC и настоящ ръководител на политиките в крипто подразделението на Andreessen Horowitz, се подготвя да поеме ръководството на агенцията. Неговото потенциално назначение се разглежда като силен сигнал за промяна в посока на по-приятелски настроени политики към криптовалутния сектор.
Временната председателка на CFTC, Карълайн Фам, вече е предприела стъпки за реорганизация на отдела за прилагане на закона, разделяйки го на две части - за сложни и дребни измами, с цел повишаване на ефективността при разследванията на финансови престъпления.
Тези промени в регулаторната среда създават потенциал за нова ера в развитието на криптовалутната индустрия в САЩ, като балансират нуждата от защита на инвеститорите с възможностите за иновации и растеж в сектора. Предстоящите месеци ще бъдат ключови за определяне на конкретната форма на новата регулаторна рамка и нейното влияние върху бъдещето на дигиталните активи.