Надеждите за крипто регулиране в САЩ се сринаха след провала на GENIUS

В Сряда, 8 Май, законопроектът GENIUS, който трябваше да създаде ясна регулаторна рамка за стабилните криптовалути в САЩ, претърпя сериозен провал в Сената. Детайлите за този развой на събитията бяха публикувани от сайта Cryptopolitan, който следи отблизо законодателните процеси, свързани с криптовалутите. Законопроектът получи подкрепата на едва 49 сенатори, което беше недостатъчно за достигане на необходимите 60 гласа за приключване на дебатите и продължаване към окончателно гласуване.
Законът GENIUS (Generating Economy-boosting National Innovation Using Stablecoins) имаше за цел да установи ясни правила за емитирането и използването на стабилни монети – тип криптовалути, чиято стойност е обвързана с традиционни валути или други активи. Този законопроект се считаше за изключително важен за позиционирането на САЩ като глобален лидер в регулирането на цифровите активи и за осигуряването на сигурност и прозрачност в бързо развиващия се сектор.
Политически обрат и загуба на двупартийна подкрепа
Една от най-забележителните характеристики на законопроекта беше неговата първоначална двупартийна подкрепа. Въпреки това, политическата динамика претърпя драстична промяна след медийни публикации, свързващи президента Доналд Тръмп с нов криптовалутен проект. Според информация, компания със съмнителни връзки със семейството на президента – World Liberty Financial – неотдавна представи своя стабилна монета USD1 и привлече значителна инвестиция от 2 милиарда долара от Обединените арабски емирства.
Тези разкрития предизвикаха силна реакция сред демократите, които започнаха да поставят под съмнение мотивите зад подкрепата на администрацията за законопроекта. Десет демократични сенатори, които първоначално подкрепяха законопроекта, промениха позицията си и гласуваха против. Сред тях се открояваше сенатор Елизабет Уорън, влиятелна фигура в Комисията по банково дело на Сената.
Сенатор Уорън изрази сериозни опасения, че законопроектът не съдържа достатъчно строги мерки срещу прането на пари, чуждестранната намеса и потенциалните конфликти на интереси. Тя предупреди, че приемането на закона в настоящия му вид би могло да проправи път за "крипто корупция" и да създаде механизми за прикриване на съмнителни финансови практики под маската на иновации.
Политически разделения и обвинения
Републиканците реагираха остро на промяната в позицията на демократите. Сенатор Тим Скот, високопоставен член на Комисията по банково дело, обвини демократите, че позволяват на личната си неприязън към президента Тръмп да възпрепятства законодателния прогрес. Той определи това като "синдром на омраза към Тръмп" и заяви, че опозицията е готова да саботира дигиталното бъдеще на страната, само за да не позволи на Тръмп да отчете политическа победа.
Сенатор Синтия Лъмис, известна с подкрепата си за криптовалутната индустрия, изрази дълбокото си разочарование от резултата. Тя подчерта, че законопроектът е бил внимателно разработен с цел защита на потребителите и поддържане на конкурентоспособността на САЩ в глобалната надпревара за лидерство в сферата на цифровите активи.

В социалната мрежа X, сенатор Бил Хагърти, който внесе законопроекта, публикува остра критика, заявявайки, че демократите са отстъпили американското лидерство в индустрията на цифровите активи на Китайската комунистическа партия.

Според него, това се дължи на страха им от крайнолевите радикали в собствената им партия.
Бъдещето на законодателството за криптовалути
Въпреки неуспеха, лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн обяви, че ще предложи преразглеждане на законопроекта през следващата седмица. Това потенциално би могло да даде втори шанс на Закона GENIUS, въпреки че политическата обстановка остава изключително напрегната и перспективите за успех са несигурни.
Ако законопроектът беше приет според първоначалния график, той щеше да бъде подложен на окончателно гласуване до 26 Май. Това щеше да представлява първото значимо федерално регулиране на криптовалутите в САЩ – исторически момент за индустрията, която от години призовава за по-голяма правна яснота.
След настоящия провал, законопроектът вероятно ще се върне на ниво комисия, където законодателите ще трябва да работят за възстановяване на двупартийното доверие и намиране на нов балансиран подход. Това означава, че целият законодателен процес може да се окаже върнат на изходна позиция.
Криптовалутите като политическо бойно поле
Случаят със Закона GENIUS не е изолиран. Наскоро друг високопрофилен законопроект за криптовалути беше блокиран от влиятелната демократка, представителката Максин Уотърс, която го определи като "корупцията на Тръмп в прикритие".
Тези развития бележат повратна точка в американската политика по отношение на криптовалутите. Регулирането на цифровите активи се превръща във все по-политизирана тема, особено в контекста на президентската надпревара през 2024 г. Последните събития ясно показват, че бъдещото законодателство в тази област почти сигурно ще бъде обект на дълбоки политически разделения и сложни стратегически калкулации.
Напрежението в Капитолийския хълм относно различните криптовалутни начинания на президент Доналд Тръмп продължава да ескалира. Във Вторник ситуацията се изостри допълнително, когато влиятелен демократичен законодател блокира опитите за дебат по друг законопроект, свързан с криптовалутите.
Въпреки че в началото на годината изглеждаше вероятно Конгресът да приеме първото в историята си цялостно законодателство за регулиране на цифровите активи, растящото недоволство сред демократите заради личните криптовалутни проекти на президента Тръмп и неговото семейство заплашва да провали всички подобни инициативи до края на годината.
Провалът на Закона GENIUS поставя американската криптовалутна индустрия в положение на продължителна регулаторна несигурност. Докато други държави бързат да създадат всеобхватни правни рамки за цифровите активи, САЩ рискуват да изостанат в глобалната надпревара за привличане на иновации и инвестиции в този бързо развиващ се сектор. Индустрията вероятно ще продължи да се сблъсква с мозайка от различни щатски регулации и частични федерални правила, докато не бъде постигнат политически консенсус за цялостен национален подход.