Bitcoin $79,449.00 4.99%
Ethereum $1,568.75 6.61%
BNB $559.41 4.88%
Solana $108.63 10.58%
XRP $1.87 10.04%
Dogecoin $0.15 12.49%
Toncoin $3.11 7.61%
TRON $0.23 4.75%
Cardano $0.58 11.05%
Avalanche $17.02 13.86%
Shiba Inu $0.0000113 7.91%
Price data by

Нов законопроект в САЩ цели свобода за пенсионни инвестиции в криптовалути

Пенсионери и биткойн
Пенсионери и биткойн

Сенатор Томи Тубървил от Алабама обяви намерението си да внесе отново своя "Закон за финансова свобода", който ще позволи на американските граждани да инвестират пенсионните си фондове в криптовалути. Това решение идва в контекста на променящата се политическа среда и нарастващия интерес към дигиталните активи като инвестиционна възможност.

Борба за финансова независимост

В интервю за Fox Business Live, сенатор Тубървил подчерта значението на личната свобода при вземането на финансови решения. "Америка е страната на свободата", заяви той, критикувайки предишната администрация на Джо Байдън за налагането на прекомерни регулации върху американския народ.

Интервю на сенатор Тубървил пред Fox Business

Сенаторът не скри възхищението си към настоящия президент Доналд Тръмп, когото определи като "Крипто президента", и изрази желанието си да подкрепи неговата политика в тази област.

Законопроектът "Закон за финансова свобода" не е нов - Тубървил го представи за първи път през май 2022 г. Основната цел на законодателството е да отмени всички насоки от Министерството на труда (DOL), които ограничават видовете инвестиции, които собствениците на самостоятелно управлявани 401(k) сметки могат да избират. Тогава сенаторът каза:

"Намесата в инвестициите в 401(k) чрез прекомерни регулации ограничава финансовия растеж и личната свобода."

Подкрепа от други политици и експерти

Тубървил не е единственият американски политик, който подкрепя включването на криптовалути в пенсионните фондове. Сенатор Синтия Лъмис, известна със своята подкрепа за Биткойн, също се е изказвала в полза на тази идея. През 2021 г. тя дори посъветва американците да "купуват, държат и спестяват Биткойн за пенсия".

Експертното мнение по въпроса е разделено. Айвъри Джонсън, сертифициран финансов плановик и основател на Delancey Wealth Management във Вашингтон, смята, че криптовалутите трябва да бъдат част от пенсионните планове 401(k), определяйки ги като "несвързан алтернативен клас активи". Според неговите препоръки, криптовалутите би трябвало да съставляват между 2% и 8% от инвестиционния портфейл.

Рискове и предизвикателства

От друга страна, не всички експерти споделят този оптимизъм. Ейми Арнот, дипломиран финансов анализатор и портфолио стратег в Morningstar Research Services, предупреждава, че добавянето на криптовалути към пенсионните планове би "значително увеличило риска" при пенсиониране. Според нея, инвеститорите "могат да претърпят голяма загуба в неподходящ момент", което би имало сериозни последици за финансовото им благосъстояние.

Бъдещето на пенсионните инвестиции

Дебатът относно включването на криптовалути в пенсионните фондове отразява по-широкия разговор за ролята на дигиталните активи във финансовата система на САЩ. С нарастващата популярност на криптовалутите и променящата се политическа среда, законопроектът на сенатор Тубървил може да получи по-голяма подкрепа сега, отколкото при първоначалното му представяне.

Предложението на сенатора повдига важни въпроси за баланса между личната финансова свобода и необходимостта от регулации, които да защитават потребителите от прекомерен риск. Докато поддръжниците на законопроекта го виждат като стъпка към по-голяма финансова независимост, критиците предупреждават за потенциалните рискове, особено за по-възрастните инвеститори, които може да нямат достатъчно време да се възстановят от значителни загуби преди пенсиониране.

Независимо от изхода, инициативата на сенатор Тубървил показва, че криптовалутите продължават да бъдат важна тема в американската политика и финансови регулации. Бъдещето на "Закона за финансова свобода" ще зависи от политическата динамика в Конгреса и от продължаващата еволюция на пазара на криптовалути в САЩ и по света.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙