Bitcoin $77,420.00 -1.92%
Ethereum $1,478.55 -5.70%
BNB $558.53 0.10%
Solana $106.69 -1.70%
XRP $1.83 -2.88%
Dogecoin $0.15 -2.90%
Toncoin $3.06 -1.41%
TRON $0.23 -2.20%
Cardano $0.57 -2.36%
Avalanche $16.60 -1.97%
Shiba Inu $0.0000109 -2.49%
Price data by

Новите правила на CFTC за крипто деривати променят финансите

Правителствена сграда
Правителствена сграда

В последните месеци наблюдаваме значителна промяна в подхода на американските регулатори към пазара на криптовалути. Комисията за търговия с фючърси на стоки (CFTC) предприе важна стъпка, като официално оттегли две ключови директиви, които досега регулираха по-строго криптодериватите. Става дума за Службено съобщение № 23-07 и № 18-14, които препоръчваха специфични стратегии за контрол при клиринга на цифрови активи и листването на деривати върху виртуални валути.

Изравняване на правилата за криптоактиви с традиционните финансови инструменти

Според публикуваното писмо за оттегляне от Отдела за клиринг и риск (DCR), решението има за цел да гарантира, че дериватите върху цифрови активи няма да получават различно регулаторно третиране в сравнение с другите финансови продукти. Това е ясен сигнал за стремежа на CFTC да стандартизира регулаторните практики, като изравни дериватите на цифрови активи, включително тези базирани на Етериум, с традиционните финансови инструменти.

Експертите очакват това решение да елиминира съществуващите регулаторни пристрастия, което ще насърчи повече участници да се включат на пазара и ще привлече големи финансови институции към сектора. Повишената ликвидност, съчетана със зрелостта на пазара, може да стимулира значителен растеж в сектора на дериватите на цифрови активи в близко бъдеще.

Баланс между иновации и управление на риска

Въпреки облекчаването на регулациите, CFTC продължава да държи на ефективното управление на риска. Комисията издаде предупреждение към организациите за клиринг на деривати, изисквайки по-задълбочени оценки на риска, за да се адресират уникалните характеристики на цифровите продукти. Чрез тази инициатива CFTC демонстрира ангажимента си да насърчава иновациите, като същевременно поддържа необходимите стандарти за финансова стабилност.

Тази промяна съвпада с действията на Службата на контролера на валутата (OCC), която наскоро разреши на американските банки да предлагат услуги, свързани с криптовалути и стабилни монети, без необходимост от предварително одобрение. OCC обаче изисква от банковите институции да внедрят адекватни мерки за контрол на риска при новите цифрови услуги, които да съответстват на традиционните банкови стандарти.

Различни подходи на регулаторните агенции

Интересно е да се отбележи разликата в подходите на двете регулаторни агенции. Докато CFTC се стреми да премахне регулаторните пристрастия и да създаде равнопоставеност между криптодериватите и традиционните финансови инструменти, OCC набляга на прилагането на традиционните методи за управление на риска към новите цифрови услуги.

Както е цитиран Родни Е. Худ, изпълняващ длъжността контролер на валутата:

"OCC очаква банките да приемат също толкова строги мерки за управление на риска за новите цифрови активи, колкото и за традиционните."

Това илюстрира сложния и динамичен характер на финансовото регулиране в сектора на цифровите активи в САЩ.

Значение за пазара на криптовалути

Облекчаването на регулациите от страна на CFTC се разглежда от наблюдателите като част от по-широката подкрепа на администрацията на Тръмп за пазарите на криптовалути. Това се счита за значителна стъпка към интегрирането на пазара на цифрови активи в основната финансова система.

Колективните действия на американските финансови регулатори показват еволюиращ регулаторен модел, който се стреми да премахне ненужните пречки, като същевременно поддържа етичните иновации в разрастващия се пазар на криптовалути. Участниците на пазара внимателно следят последните развития, с надеждата че те ще доведат до по-голяма прозрачност и по-плавна интеграция на цифровите активи в традиционната финансова система.

За индустрията като цяло, тези регулаторни промени представляват важен момент в развитието на сектора, като потенциално отварят вратите за по-широко институционално участие и по-нататъшно легитимиране на криптовалутните пазари в очите на традиционните финансови играчи.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙