Пакистан създава регулаторен орган за криптовалути

Пакистан предприема решителна стъпка в света на цифровите валути с обявяването на създаването на Пакистански съвет за криптовалути (PCC). Това е значителна промяна в политиката на страната, която доскоро поддържаше по-резервирана позиция спрямо криптовалутите, основавайки се на опасения, свързани с потенциалното им използване за финансиране на тероризъм.
Преосмисляне на позицията към криптовалутите
Финансовото министерство на Пакистан обяви, че новосъздаденият съвет ще има за цел да регулира и интегрира криптоинвеститорите във финансовата екосистема на страната. Този ход представлява значителна промяна в позицията на правителството, което преди това изразяваше сериозни резерви относно легализирането на дигиталните активи.
Обявяването на създаването на PCC идва в момент, когато редица страни преосмислят своите политики относно криптовалутите. Интересно е да се отбележи, че това решение следва одобрението от страна на Белия дом за създаване на стратегически резерв от биткойни, което свидетелства за глобалния интерес към цифровите валути на институционално ниво.
Ръководство и структура на съвета
За изпълнителен директор на PCC е назначен Билал Бин Сакиб, който вече обяви своето назначение в социалната мрежа X. В своето изявление Сакиб изрази гордостта си да ръководи съвета в този решаващ момент за страната.

Той подчерта, че Пакистан вече е сред топ 10-те страни по глобално приемане на криптовалути, с над 25 милиона активни потребители и пазар за чуждестранни преводи на стойност над 30 милиарда долара.
Съветът ще бъде председателстван от министъра на финансите на Пакистан, Мохамад Аурангзеб, и ще включва ключови фигури от финансовия и регулаторния сектор. В ръководната структура ще участват управителят на Държавната банка на Пакистан (SBP), председателят на Комисията по ценните книжа и борсите (SECP), както и секретарите на ИТ сектора.
Цели и визия на Пакистанския съвет за криптовалути
Според изявление на говорител на финансовото министерство, създаването на PCC е "значителна стъпка в ангажимента на Пакистан да приеме трансформативния потенциал на цифровите валути". Главната цел е да се гарантира финансова сигурност, да се смекчат рисковете и да се оцени ефективно въздействието на криптовалутите върху икономиката на страната.
Билал Бин Сакиб подчерта, че мисията на съвета надхвърля простото регулиране и включва създаването на благоприятна среда за приемането на цифрови активи от пакистанското население. Той заяви, че "Пакистан е отворен за бизнес" в сферата на криптовалутите, сигнализирайки за амбициозните намерения на страната да се позиционира като важен играч в тази област.
Планове за развитие и интеграция
Приоритетите на PCC включват създаването на ясни регулации, сътрудничество с международни криптоборси и насърчаване на приемането на цифрови валути в страната. Съветът ще се фокусира върху защитата на потребителите и финансовата сигурност, като същевременно разработва легализирана и съобразена с изискванията регулаторна рамка.
Пакистан се стреми да създаде баланс между технологичните иновации, икономическата стабилност и необходимия регулаторен надзор. Този цялостен подход е насочен към максимизиране на потенциалните ползи от блокчейн технологиите, като същевременно се минимизират рисковете.
Създаването на Пакистанския съвет за криптовалути представлява важен етап в развитието на дигиталната икономика на страната и отразява глобалната тенденция към по-голямо приемане и регулиране на криптовалутите. С амбициозните си планове Пакистан се стреми да се утвърди като значим играч в световната криптовалутна индустрия, предлагайки на своите граждани и компании възможности за участие в тази бързо развиваща се технологична и финансова сфера.