Bitcoin $103,520.00 0.34%
Ethereum $2,495.83 6.49%
BNB $657.17 3.32%
Solana $173.13 0.80%
XRP $2.44 3.11%
Dogecoin $0.24 15.37%
Toncoin $3.39 3.76%
TRON $0.26 -0.57%
Cardano $0.83 6.20%
Avalanche $24.72 5.73%
Shiba Inu $0.0000162 7.95%
Price data by CoinGecko

Панама Сити въвежда плащания с криптовалути за обществени услуги

Биткойн и Панама Сити
Биткойн и Панама СитиСнимка: CryptoNovini.com

Панама Сити предприема иновативна стъпка в посока приемане на криптовалутите като легитимно средство за разплащане с местните власти. Тази информация беше съобщена от сайта Decrypt. Това е поредният знак за променящото се отношение към дигиталните активи в региона, като най-големият град в страната се присъединява към глобалната тенденция за интегриране на криптовалутите в ежедневните финансови дейности.

Революционно решение без нужда от нова законодателна рамка

Градският съвет на Панама Сити наскоро одобри предложение, което ще позволи на различни обществени служби да приемат плащания в криптовалути. Кметът на града, Майер Мизрачи, обяви това решение в Сряда чрез публикация в социалната мрежа X. Според новоприетия закон, жителите на града ще могат да използват няколко вида дигитални активи за заплащане на данъци, глоби, административни такси и разрешителни. Първоначално системата ще поддържа Биткойн, Етериум и стабилните криптовалути USDC и Tether (USDT).

Интересно е, че кметът Мизрачи подчерта, че за разлика от предишни опити на администрациите да прокарат специален законопроект в сената, настоящото ръководство е намерило "прост начин" за приемане на криптоплащания без необходимост от създаване на нова законодателна уредба.

Пояснение на Мизрачи за това как ще работят крипто плащанията.
Пояснение на Мизрачи за това как ще работят крипто плащанията.Снимка: Mayer Mizrachi/X.com

Партньорство с банките за улесняване на транзакциите

За практическото осъществяване на тази инициатива, местното правителство планира сътрудничество с банкови институции, които разполагат с необходимата инфраструктура за приемане на дигитални активи и конвертирането им във фиатна валута. Този подход ще осигури плавен преход и ще улесни гражданите, които предпочитат да използват криптовалути за своите плащания към общинските служби.

Все още не е ясно дали и кога градът ще разшири списъка с приеманите криптовалути отвъд първоначално обявените. Представителите на градската управа не са предоставили допълнителни коментари по този въпрос, когато са били потърсени от Decrypt.

Част от глобална тенденция за приемане на криптовалути

Решението на Панама Сити отразява нарастващата глобална тенденция за приемане на дигиталните активи като легитимно средство за разплащане. През 2021 година Ел Салвадор стана първата държава в света, която официално призна Биткойн за законно платежно средство. Малко по-късно, Централноафриканската република последва този пример. В момента страни като Фиджи и Тонга проучват възможностите за въвеждане на Биткойн като официална валута.

В Европа също се наблюдават подобни инициативи. Например, в определени региони на Швейцария, властите вече позволяват използването на Биткойн за плащане на някои обществени услуги.

Сложни отношения с криптовалутите на национално ниво

Въпреки че Панама Сити демонстрира отвореност към виртуалните валути, на национално ниво отношението към криптоактивите не винаги е било положително. През 2022 година президентът на Панама Лаурентино Кортизо частично наложи вето върху законопроект, който щеше да регулира Биткойн и да легализира децентрализираните автономни организации в страната. Според местния медиен източник La Prensa, президентът е обяснил решението си с необходимостта законопроектът да бъде адаптиран към съществуващите норми, регулиращи финансовата система на страната.

Инициативата на Панама Сити може да се окаже катализатор за по-широко приемане на криптовалутите в страната и региона. С увеличаването на популярността и разбирането за дигиталните активи, очакванията са все повече държави и градове да последват този пример, интегрирайки криптовалутите в своите финансови системи и предлагайки на гражданите си по-разнообразни възможности за управление на средствата им.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙